הדפסה

בית משפט השלום בנתניה ת"א 19382-02-14

בפני
כב' ה שופטת הבכירה סמדר קולנדר-אברמוביץ

בעניין:

1.ניב רז
2.גל רז
ע"י עו"ד אופיר יצחקי

התובעים

נגד

1.אילה זלביץ
2.שמואל זלביץ
ע"י עו"ד ברוך ויינברגר

3.נציגות הבית המשותף
ע"י עו"ד טובי לוי

הנתבעים

פסק דין

תובענה זו ענינה ליקויי בניה בבית התובעים שנגרמו לטענתם באחריות הנתבעים. במהלך השנים מונה מומחה בית משפט שחוות דעתו היתה מכרעת, שקבע עלות תיקון הליקויים. כן התגלעה מחלוקת בין הנתבעים 1-2 לנתבעת 3 שכן כל צד סבר שהצד השני אחראי לנזקי התובעים.
בהחלטתי מיום 25.7.18 קבעתי שעל הנתבעת מס' 3 לשאת בעלות תיקון הליקויים.

כל שנותרה במחלוקת הינה התביעה הכספית של עוגמת נפש ועלות חוות דעת המומחה. על כן נקבע בהחלטתי מיום 1.9.19 במסגרת הדיון שהתקיים שהצדדים יגישו סיכומים קצרים בענין זה.

משכך ולאחר שעברתי על המסמכים וקראתי סיכומי הצדדים מסקנתי הינה שהסכום המגיע לתובעים בגין עוגמת נפש הינו סך של 20,000 ₪ בהתחשב בליקויים כפי שפורטו וכן במשך השנים עד שתוקנו הליקויים.
מאחר ומומחה בית המשפט קבע בחוות דעתו שהכשל המרכזי הינו המערכת האיוורור אשר הינה באחריות נתבעת מס' 3, אולם קיימת רשלנות תורמת של נתבעים 1 ו2 בהעדר איטום תת רצפתי תקין, סבורני שעל נתבעת מס' 3 לשאת ב75% מסכום זה ועל נתבעים מס' 1 ו2 לשאת ב- 25% מסכום זה.

הנתבעים 1-2 טוענים בסיכומיהם, שיש להטיל על כתפי נתבעת מס' 3 את הוצאותיהם במסגרת תיק זה. הנתבעת 3 מנגד טוענת שיש להטיל על הנתבעים את הוצאותיה. איני סבורה של מי מהנתבעים לשאת בהוצאות הנתבע האחר שכן המומחה קבע ששני הצדדים גם יחד (בחלוקת אחריות שונה) אחראים לנזק התובעים. על כן כל אחד מהנתבעים לשאת בהוצאותיו הוא.

על כן על כל הנתבעים לשלם באותו היחס שקבעתי לעיל אף את מלוא עלות חוות דעת מומחה התובעים, כפי ששולמה על ידי התובעים, אגרת בית המשפט כפי ששולמה על ידי התובעים, ושכ"ט עו"ד בגובה 5,000 ₪.

ניתן היום, י"ג חשוון תש"פ , 11 נובמבר 2019, בהעדר הצדדים