הדפסה

בית משפט השלום בנצרת תא"מ 35303-11-19

לפני כבוד השופט דורון פורת - נשיא

תובעים

1. ראידה מחרום

נגד

נתבעים

1. אליהו חנוכה

החלטה

מונחת בפניי בקשה לאיחוד שני תיקים. האחד ת"א 35303-11-19 הנדון בפני כב' הרשם הבכיר ריאד קודסי בבית משפט השלום בנצרת (להלן: "התביעה בסדר דין מהיר"). והשני ת"ק 53 420-10-19 הנדון בפני כב' השופט יובל שדמי, בבית המשפט לתביעות קטנות בעפולה (להלן: "התביעה הקטנה"). בשני התיקים מדובר באותם בעלי הדין.

שני התיקים עוסקים בתאונה שאירעה בין רכביהם של בעלי הדין. בתביעה הקטנה טוען הנתבע כאן (התובע דשם) , כי התאו נה נגרמה באשמת מי שנהג ברכבה של התובעת כאן. ובהליך זה טוענת התובעת, כי הנתבע הוא האשם בתאונה. שני הצדדים דורשים פיצוי כספי עבור עלויות תיקון כלי הרכב.

בעלי הדין מסכימים כי יש לאחד את הדיון בשני ההליכים הואיל ומסכת העובדות, עילות התביעה והטענות בשניהם עוסקים באותו האירוע. אולם, הנתבע טוען כי יש לאחד את הדיונים כך שידונו בבית המשפט לתביעות קטנות, שם הוגשה התביעה הקודמת בזמן, ואין לאחדם בהליך המתנהל בבית משפט השלום. עוד הוא טוען כי ככל שהנתבעת רצתה לתבוע אותו, היה עליה לעשות זאת בדרך של הגשת תביעה שכנגד בבית המשפט לתביעות קטנות בעפולה.

סעיף 520 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 (להלן: "תקסד"א") ה מקנה את הסמכות לאיחוד תביעות חל רק כאשר מדובר ב"עניינים אחדים התלויים ועומדים בבית משפט אחד". הפסיקה קבעה כי אין לראות בבית המשפט לתביעות קטנות ובבית משפט השלום כ-"בית משפט אחד" (רת"ק (מחוזי י-ם) 4089-04-11 בן ציון גלעד נ' יובל אברהם (11.07.2011)). על כן, אין אפשרות לעשות שימוש בסעיף החוק בשלב זה.

יחד עם זאת, ומבלי לקבוע מסמרות, נראה כי על פניו יש לכאורה מקום לאחד בין שני ההליכים, הואיל ומדובר באותה מסכת עובדתית ולאור השלב המוקדם בו מצויים ההליכים. על כן בית המשפט לתביעות קטנות ישקול אם יש מקום להעביר את התביעה הקטנה לבית משפט השלום מכוח סעיף 60(ב) לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], התשמ"ד-1984.

רק לאחר מכן, במידה והתיק אכן יועבר לבית משפט השלום, הצדדים יהיו רשאים לפנות למותב היושב בדין בבקשה לאיחוד הדיון בהתאם לתקנה 520 לתקסד"א.

אין באמור בכדי לפגוע בשיקול הדעת המסור לשני המותבים הנכבדים, הגם שיש לאמר כי איחוד הדיונים יביא לחסכון זמן שיפוטי, וימנע מצב של החלטות סותרות.

המזכירות תתייק החלטה זו בשני התיקים האמורים, ותמציא לצדדים את ההחלטה.

ההחלטה ניתנה לאחר צאת השבת.

ניתן היום , כ' שבט תש"פ, 15 פברואר 2020, בהעדר הצדדים.