הדפסה

בית משפט השלום בכפר סבא 19

בפני
כב' הרשם הבכיר צוריאל לרנר

תובע

דוד בר לב

נגד

נתבעות
1.איי אי ג'י ישראל חברה לביטוח בע"מ
2.ש. שלמה חברה לביטוח בע"מ

פסק דין

בפני תביעה כספית, על סך של 16,874 ₪ (מתוכו 1,000 ₪ נזקים כלליים), שעניינה נזקים שנגרמו כתוצאה מתאונת דרכים. בהליך מקביל, תובעת הנתבעת 1 את הנתבעת 2 עבור הנזקים לרכבה (תא"מ 22899-06-19). בתום הדיון שהתקיים בפני, ובנסיבות, הסכימו הצדדים להכרעה על פי סעיף 79א(א) לחוק בתי המשפט, בלא נימוקים, ובהסתמך על כתבי הטענות, העדויות וחומר הראיות שהוגש.

בקליפת אגוז: אין למעשה חולק בעובדות. רכב התובע הוא רכב לימוד נהיגה, ורכב הנתבעת 1 נסע מאחוריו פרק זמן מסוים במהירות איטית, בכביש דו סטרי. רכב הנתבעת 2 הגיע מאחוריהם, ויצא לעקיפה של שניהם, אלא שאגב כך יצא רכב הנתבעת 1 לעקיפה, בין הפינה השמאלית-קדמית של רכב הנתבעת 1 לכנף ימנית-קדמית ברכב הנתבעת 2 היה מגע, שגרם לרכב הנתבעת 1 להיהדף ימינה ולפגוע ברכב התובע מאחור, ולנהג הנתבעת 2 לאבד שליטה, ותוך כדי ניסיון השתלטות על הרכב לסטות ימינה ולפגוע ברכב התובע מצד שמאל. העקיפה אליה יצא נהג הנתבעת 2 היתה מסוכנת, אולם נהגת הנתבעת 1 אמורה היתה להבחין בו קודם שיצאה היא לעקיפה.

לאחר ששמעתי את העדויות, ולאחר שעיינתי במוצגים ובכתבי הטענות, לרבות רכיבי הנזק השונים, הנני קובע שיהיה זה נכון וצודק לחלק את האחריות בין שני הנהגים בשיעור 60:40 לחובת נהגת הנתבעת 1 (חלוקת אחריות המקימה עילה הדדית). בהתאם, ובתיק שבפני, אני מחייב את שתי הנתבעות, ביחס ביניהן כאמור, לשלם לתובע סך של 15,874 ₪ עבור נזק, וסך של 379 ₪ עבור אגרה, כשסכומים אלה נושאים הפרשי הצמדה למדד וריבית כדין מיום הגשת התביעה ועד היום; וכן הוצאות התייצבותו לדיון בסך 350 ₪, ושכ"ט עו"ד בסך 2,000 ₪. כל הסכומים האמורים ישולמו תוך 30 יום מהיום, אחרת יצברו הפרשי הצמדה למדד וריבית כדין מהיום ועד לתשלום בפועל.

ניתן היום, כ"ב טבת תש"פ, 19 ינואר 2020, בהעדר הצדדים.