הדפסה

בית משפט השלום בכפר סבא 18

בפני
כב' הרשם הבכיר צוריאל לרנר

תובעת

הראל חברה לביטוח בע"מ

נגד

נתבעות
1.היכל שירותי כבישים בע"מ
2.ק.ש. חתמים בינלאומיים בע"מ

פסק דין

1. תביעה זו עניינה נזק לכלי רכב, שהיו מעורבים בתאונת דרכים, אשר ארעה ביום 7.12.2015 בבית צפפא. התובעת טוענת לזכותה לשיבוב נזקים בסך כולל של 23,820 ש"ח.

2. המחלוקת בין הצדדים היא בשאלת האחריות לקרות התאונה, וממילא להטבת הנזקים.

3. אין חולק, כי שני כלי הרכב, משאית הנתבעות בראש, הגיעו לצומת T כפול (לאחר הפניה ימינה מ"רגל" ה- T הראשון, ניתן לפנות שמאלה ל"רגל" ה- T השני), כשלפניהם תמרור "עצור". המשאית פנתה ימינה והתמהמהה. רכב התובעת המשיך בדרכו, לשמאלה. המשאית החלה בתנועה שמאלה, והפינה השמאלית-קדמית שלה פגעה בכנף ימנית-אחורית של הרכב.

4. נהג התובעת טוען, כי התמהמהות המשאית היתה בימין הדרך, באופן הנראה כאילו כוונת נהגה לחנות. הוא הסביר, כי במקום (הסמוך למאפיית אבן אלבלד) נוהגים רבים לעצור לרגע, לשם קניית דבר מה, וכי כל פנסי האיתות שלה היו דלוקים (עוד מלפני הפניה).

5. נהג הנתבעות טוען, כי התמהמה רק על מנת לאפשר לרכב אחר לעקוף אותו, ואז החל בביצוע הפניה שמאלה , אלא שגם רכב התובעת החליט לעקוף אותו באותו רגע, ונפגע. הוא הסביר, כי מאחר שכסא הנהג במשאית המדוברת הוא בצד ימין, הרי שהפינה השמאלית-קדמית היא בבחינת "שטח מת", ואין הוא יכול לראות את המתרחש שם.

6. למעשה, ההבדל בגרסאות הוא בדקויות, וספציפית, כמה זמן בדיוק המתינה המשאית, והאם עשתה זאת בימין הדרך או באמצעה. בפועל, גם מעדות נהג הנתבעות עולה, כי לא וידא שהדרך שלשמאלו פנויה, לפני שהחל בביצוע הפניה. יודגש, מיקום הנזק מלמד, כי הרכב כמעט והשלים את המעבר על פני המשאית.

7. לשון אחר, לפי שתי הגרסאות, נהג הנתבעות אחראי להתרחשות התאונה, והשאלה היחידה היא, האם גם בחלקו של נהג התובעת נפל אשם תורם, שבעטיו יש להקטין את הפיצוי.

8. את קיומו של אשם תורם על הנתבעות להוכיח, והדבר לא עלה בידם, שכן לא מצאתי כל סיבה להעדיף את עדות נהג הנתבעות על פני נהג התובעת. משכך, אני קובע כי האחריות לקרות התאונה מוטלת על שכם נהג הנתבעות, ולפיכך, על הנתבעות לשאת בתוצאות הנזקים שנגרמו.

9. לאור כל האמור, אני מחייב את הנתבעות לשלם לתובעת סך של 23,820 ₪, וכן את אגרת התביעה בסך 375 ₪, את שכר העד בסך 500 ₪, וכן שכ"ט עו"ד בסך של 4,180 ₪. כל הסכומים האמורים ישולמו תוך 30 יום, אחרת ישאו הפרשי הצמדה למדד וריבית כדין מהיום.

ניתן היום, כ"ז אלול תשע"ז, 18 ספטמבר 2017, בהעדר הצדדים.