הדפסה

בית משפט השלום בירושלים ת"א 31213-09-17

בפני
כבוד ה שופטת מירית פורר

תובעים

  1. אביעד קנדלקר
  2. טלי קנדלקר

נגד

נתבעים
4. עירית ירושלים
5. אתר "וואלה ניוז"
6. אתר "כיכר השבת"- קבוצת ידיעות אחרונות
7. "זמן הצפון"- עיתון פסגת זאב ונווה יעקב
8. אתר אינטרנט "כל הזמן"
9. מגדל חברה לביטוח

החלטה

ההלכה הפסוקה הכירה בזכות לגישה אל בתי-המשפט כזכות יסוד. תפקידם של בתי-המשפט הוא להכריע בסכסוכים, והכלל הוא כי אין לנעול את שערי בית-המשפט בפני תובע המבקש סעד, אלא מטעמים כבדי משקל ( ע"א 2452/01 ‏ אורן נ' מגדל חברה לביטוח בע"מ פ''ד נח(1) 577).
כאשר כבר בשלב המוקדם מתברר, כי גם אם יצליח התובע להוכיח את כל העובדות המועלות על-ידו בתביעתו, הוא לא יהיה זכאי לסעד המבוקש כי אז אין טעם ותועלת להטריד את הצד שכנגד בשמיעת ראיות ובקיום דיונים ממושכים, כשהתוצאה תהא דחיית התביעה. כאשר הצד העובדתי אינו שנוי במחלוקת, וטענת העדר עילה היא טענה משפטית, ניתן לברר ולהכריע בה בשלב מוקדם של הדיון, ובלבד שתינתן לבעלי הדין הזדמנות להעלות את טענותיהם. אולם אם המדובר בבעיה משפטית שיש לה פנים לכאן ולכאן ופתרונה אינו קל, כי אז יש שאין זה ראוי לחתוך את הדיון במסגרת בקשה למחיקה על הסף ( ע"א 796/80 פנחס אוחנה נ' עזרא אברהם לז(4) 337).
התובעים מעלים בכתב תביעתם טענות שמצריכות בירור עובדתי ומשפטי שיעשה לגופו של עניין. הנתבעות לא הפנו לפסיקה בה נמחקה תובענה על הסף בנסיבות דומות. בשלב זה, אין לסלק את התביעה על הסף מחמת טענות הנתבעות ואין להכריע בהן בטרם בירור. כך, בנוגע לנתבעת 9, מעבר לכך שלא הוגשה הפוליסה, נדרש בירור בנוגע לכיסוי הביטוחי. הנתבעת 5 הפנתה לפסיקה לפיה חוק איסור לשון הרע חל גם על עיתונים מקוונים ( ת"א ( שלום-ראשל"צ) 5844/07‏‏ דוד וינטרוב נ' גלובס פבלישר עיתונות לא פורסם מיום 3.12.09) והנתבעת 7 הסתמכה על טיעונ ה.
סילוק על הסף, הוא צעד קיצוני הסוגר את דלתות בית המשפט בפני התובעים, מונע מקבלת יומם בבית המשפט ולמעשה סותם את הגולל על התביעה. כידוע, לא בנקל יטה בית המשפט להורות על סילוק תביעה על הסף, וגם במקום שבו נדמה, כי סיכויי התביעה, אינם גבוהים, שהרי ייטב באם הכרעתו של בית המשפט תינתן לאחר שהובאו הראיות בפניו, ותוך מתן הדעת למשקלן של ראיות אלו לגופן, ולא בדרך של מניעת יומו של בעל דין בבית המשפט.
לאור האמור יש לדחות את בקשת הנתבעות, עם זאת התביעה רחוקה לכאורה מלהיות פשוטה וספק אם קיימת תועלת רבה לצדדים בבירור ההליך המשפטי עד תום, על כל הכרוך בכך במיוחד לאור ריבוי הנתבעים והעלויות וההוצאות הכרוכות בניהול ההליך .
בנסיבות אלו טוב יעשו הצדדים אם יבחנו חלופות למיצוי המחלוקת עוד בשלב זה. לאור הסכמת חלק מהצדדים לפנות לגישור מוצע ליתר הצדדים לשקול את עמדתם. הצדדים יגישו הודעת עדכון בנוגע לפנייה לגישור ולמיצוי משא ומתן לפשרה, עד ליום 15.9.20 וככל שלא תהא הסכמה יקבעו מועדים להגשת ראיות.
לעיון ביום 2 3.9.20.
המזכירות תשלח את ההחלטה לב"כ הצדדים.
ניתנה היום, ג' אלול תש"פ, 23 אוגוסט 2020, בהעדר הצדדים.