הדפסה

בית משפט השלום בירושלים ת"א 2763-11-17

בפני
כבוד ה שופט אלעזר נחלון

תובע
משה פריגן

נגד

נתבעים
1.בטאון עולם התורה הפלס בע"מ
2.נתן זאב גרוסמן
3.יוסף פטרוב

פסק דין

התובע שירת כקצין צה"ל בדרגת סרן, ועסק באיתור מועמדים לגיוס מקרב בני המגזר החרדי, ובשילובם בצה"ל. נתבעת 1 מוציאה לאור את עיתון "הפלס", ונתבעים 3-2 הם עורכיו.
ביום 7.6.17 פורסם בעיתון מאמר שעיקר עניינו היה התמודדות עם טענות גורמים בציבור החרדי, כי אין שינוי משמעותי מבחינת המצב החוקי והחברתי הנוגע לגיוס בני ישיבות. בין היתר נטען במאמר כי "העובדה הזו שיש 'גייסים' ו'ציידים' שלמדו במקצועיות רבה כיצד ללכוד ולפתות בני ישיבות להתגייס אינה ניתנת לוויכוח כלל", ובהמשך כונו אנשים אלה "ציידי נשמות". לצד המאמר, ובלא קישור מפורש לדברים שצוטטו, פורסמו שתי תמונות של תעודות הערכה והוקרה שלהן זכה התובע מרשויות צה"ל בגין אופן ביצוע תפקידו. התמונות פורסמו כשהן כוללות את שמו המלא של התובע ואת דרגתו . לא צוין מי צילם את התמונות או מה מקורן.
בעקבות הפרסום בעיתון הגיש התובע את התובענה שלפניי, בין היתר בעילה של פגיעה בפרטיות, לשון הרע, וכן פגיעה בזכויות היוצרים שלו בתמונות, הכל כמפורט בכתב התביעה. הנתבעים כפרו באחריותם משורה של טעמים.
בקדם המשפט הבהיר התובע כי הוא עצמו צילם את התמונות, וכי קודם לפרסום בעיתון הוא עצמו פרסם אותן ברשת החברתית "פייסבוק". בהמשך הגיעו הצדדים להסכמה. על פי עיקרי ההסכמה, תועמד התובענה על סך של 20,000 ₪, ופסק הדין בה יינתן בדרך של פשרה, על פי סעיף 79א לחוק בתי המשפט [נוסח משולב] התשמ"ד-1984 ולאחר סיכומים קצרים בכתב. להסכמה זו, כנוסחה בעמוד 1 לפרוטוקול שהוא המחייב, ניתן בזה תוקף של פסק דין כחלק בלתי נפרד מפסק הדין שכאן.
הסיכומים הוגשו, והגיעה אפוא העת להכריע בתובענה.
לאחר עיון במכלול החומר המצוי בתיק, ובתיתי דעתי לטענות הצדדים בסיכומיהם, אני מורה כי למיצוי הטענות ההדדיות בין התובע לבין הנתבעים, ישלמו הנתבעים לתובע סך כולל של 9,500 ₪ (כאשר סכום זה כולל בתוכו גם את רכיב שכר הטרחה וההוצאות).
הסכום הנזכר ישולם בתוך 30 ימים מהיום, ואם לא כן יישא הפרשי הצמדה וריבית כדין מהיום ועד מועד התשלום בפועל.

ניתן היום, י"ח כסלו תשע"ט, 26 נובמבר 2018, בהעדר הצדדים.