הדפסה

בית משפט השלום בטבריה תא"מ 57840-05-19

בפני
כבוד ה רשם בכיר מוהנד חליאלה

תובעים

נסים סחייק

נגד

נתבעים

  1. סאלם עפאן
  2. הפניקס חברה לביטוח בעמ
  3. הראל חברה לביטוח בע"מ ח.פ520004078

החלטה

מונחת לפני תביעה למתן צו עשה המחייב את הנתבעים לתקן נזקים שנגרמו לדירת התובע.

בראשית – הוגשה התביעה כתביעה קט נה. לאחר שהועברה בשל מורכבותה לבית משפט השלום , פנה התובע לייצוג משפטי וב יקש להפוך את התביעה לתביעה לצו עשה בלבד ולפצל סעדים על מנת שיתאפשר לו לתבוע את הסעד הכספי בנפרד. בקשה זו נעתרה על ידי בהחלטה מנומקת מיום 6.7.2020.

לפי סעיף 85.א לחוק בתי המשפט – " רשם בכיר רשאי לדון ולהחליט בתובענה אזרחית שסכום התובענה או שווי הנושא במועד הגשת התובענה אינו עולה על 75,000 שקלים חדשים".

מהביטויים "תובענה אזרחית" (לא נאמר "תביעה לסכום כסף") ו- "שווי הנושא" עולה – כי סמכותו של רשם בכיר אינה מוגבלת לתובענות לסעד כספי בלבד אלא חובקת גם תביעות למתן צווי מניעה וצווים הצהרתי ים.

במקרה בו מוגשת בקשה לצו עשה, צו מניעה או סעד הצהרתי והשווי של מושא הצו ניתן לאומדן ( כגון צו הצהרתי ביחס לרכב) – כי אז מוסמך רשם בכיר להידרש לתו בענה ובלבד ששווי הנושא הוא עד 75,000 ₪.

מאידך – במקרים בהם שווי הנושא עולה על 75,000 ₪ ובמקרים בהם לא ניתן לאמוד את שווי הנושא על פי כתב התביעה – וזאת בין אם משום שהנושא אינו ניתן מטבעו להערכה בכסף ( צו עשה לפרסום מכתב התנצלות בגין לשון הרע – למשל ) ובין אם מאחר ששווי הנושא אינו ניתן לקביעה על פי כתב התביעה – כגון מקרה שבו מבוקש צו עשה לתיקון נזקי ם ששיעורם אינו ידוע – במקרים הללו אין לרשם בכיר סמכות ל הידרש לתובענה.

במקרה שלנו, לא ניתן לקבוע על פי כתב התביעה מהו שווי הנושא – קרי עלות התיקונים שמבוקש בגינם צו עשה. ייתכן כי שווי זה עולה על 75,000 ₪ וייתכן כי הוא פחות מ 75,000 ₪.

העדר נתונים לקביעת שווי הנושא מייחד את התובענה ,אפוא, לסמכות של שופט.

מהאמור לעיל עולה כי אין למותב זה סמכות להידרש לתובענה.

המזכירות תביא החלטה זו בפני כב' סגן הנשיא.

ניתנה היום, ט"ו תמוז תש"פ, 07 יולי 2020, בהעדר הצדדים.