הדפסה

בית משפט השלום בחדרה ה"ת 30660-08-21

בפני
כבוד ה שופט משה גינות

מבקשת

מחמוד יונס

נגד

משיב
משטרת חקירות מג"ב-צפון

החלטה

בפניי בקשה מוגדרת בקשה דחופה להחזרת תפוס, בגדרה נתבקשתי להורות למשיבה להחזיר למבקש אוטובוס מסוג: וולבו מ.ר. 45-500-68 אשר נתפס על ידי יחידת מג"ב איו"ש סאלם ביום 9 אוגוסט 2021 בבקה אל גרביה.

במסגרת הבקשה נטען כי המבקש מחמוד יונס הינו הבעלים של האוטובוס והוא עוסק בביצוע הסעות באמצעות האוטובוס כנטען בבקשה.

ביום 9 אוגוסט 2021בשעות הבוקר קיבל המבקש קריאה טלפונית להגיע לבקה כדי לסייע לביצוע הסעה מאחר ואחד האוטובוסים התקלקל. לפיכך, הגיע המבקש סמוך לשעה 08:00 לבקה אל גרביה ומצא שם מס' אוטובוסים אשר מסיעים אנשים לכיוון צפון. עוד טרם סיים העמסת הנוסעים הגיעה למקום ניידת של מג"ב.

השוטרים פקדו על המבקש להוריד את הנוסעים מן האוטובוס בטענה כי בין יושבי האוטובוס נוכחים תושבי שטחים אשר אין להם אישור כניסה לישראל. השוטרים ביקשו מן המבקש להגיע למגרש הנמצא בשקד והודיעו למבקש על תפיסת האוטובוס ועיכובו. למעשה מיום תפיסת האוטובוס נותר המבקש ללא פרנסה או מקור הכנסה לו ולמשפחתו ולמעשה החקירה בעניין הסתיימה ואין כל הצדקה להחזיק את האוטובוס.

עוד נטען בבקשה כי סעיפים 32, 34 ו- 35 לפקודת סדר הדין הפלילי מעצר וחיפוש מובילים למסקנה כי מתן הצו לאור סעיף 34 לפקודה הינם טעמים ענייניים ועל בית המשפט לערוך איזון אינטרסים תוך שיקול אינטרס הציבור אל מול אינטרס הפרט ולפיכך רשאי בית המשפט להורות על החזרת התפוס עם או בלי תנאים.

עוד טוען ב"כ המבקשים כי האוטובוס נתפס ללא סיבה מוצדקת כי לאחר עליית האנשים לאוטובוס גילה המבקש שכל יושבי האוטובוס הינם תושבי שטחים, לפיכך עשה סיבוב בכיכר והחזירם למקום בו אסף אותם.

ב"כ המשיבה - רס"ר ציון סבן הכהן כי למעשה זו לו ההסתבכות השניה של המבקש בגין אותה עבירה, שכן בחודש אפריל 2021 נתפס המבקש בגין ביצוע אותה עבירה. להגנתו טען אז כי הוא הסתבך בביצוע העבירה בשל נגיף הקורונה ואז הסכימה המשטרה להחזיר למבקש את האוטובוס. בהחלטתה ה"ת 59639-04-21 קבעה כב' השופטת יפעת אונגר ביטון כי האוטובוס ישוחרר תמורת הפקדה כספית של 12,000 ₪ לקופת בית המשפט. רישום היחידה התופסת כמוטבת נוספת בפוליסת ביטוח מקיף. כמו כן אסרה על ביצוע העברת הזכויות באוטובוס מכל מין וסוג שהוא. תוקף התנאים עד לסיום ההליך הפלילי.

לאחר עיון בחומר הראיות שבתיק החקירה ובמיוחד הודעת אופיר תמם מפלוגת מג"ב הגעתי לכלל מסקנה, כי לוחמי מג"ב קיבלו הודעה על תנועה רבה של תושבי השטחים החוצים את גדר המערכת הפרוצה באזור "בקה אל גרביה". הוא קיבל דיווח שהאוטובוס נשוא בקשה זו סיים את העלאת הנוספים והחל בנסיעה לכיוון בקה אל גרביה. הוא נסע לאחר האוטובוס ולאחר 5 דקות האוטובוס עצר. בבדיקה שנערכה לתושבי האוטובוס התברר שכולם תושבי שטחים ללא אישורים. לדבריו הנהג (המבקש) טען שלאחר שהבין שכל הנוסעים הינם ללא אישורים חזר להוריד את הנוסעים.

מתברר עוד שהמבקש נתפס בעבר בגין ביצוע אותה עבירה.

המבקש הודה בחקירתו כי כבעל האוטובוס לא ביקש אישורי כניסה בטרם העלה את הנוסעים לאוטובוס וכפי שהודה בחקירתו הוא ידע שהמדובר בתושבי שטחים וידע שאין להם אישורי כניסה לכן חזר למקום בו העמיס את יושבי האוטובוס ואז הגיעו השוטרים.

מסקנתי היא כי המבקש לא למד לקח וממשיך להסיע תושבי שטחים בתוך תחומי מדינת ישראל חרף העובדה שנחקר בעבר והוזהר מעשיו החוזרים ונשנים שבוצעו בפרק זמן כה קצר מעידים על כך שמורא החוק אינו חל עליו.

אשר על כן הנני דוחה את בקשת ב"כ המבקש. שוכנעתי כי האוטובוס נתפס בזמן הנסיעה ולא בזמן העמסת הנוסעים אמנם 5 דקות לאחר שהחל בנסיעה.

בשים לב לכך שרק בחודש אפריל 2021 נתפס המבקש בגין ביצוע אותה עבירה והאוטובוס שוחרר בהסכמת המשטרה, החלטתי לדחות את הבקשה להחזרת תפוס.

ניתנה היום, ג' תשרי תשפ"ב, 09 ספטמבר 2021, בהעדר הצדדים.