הדפסה

בית משפט השלום בחדרה ה"ת 23353-07-19

בפני
כבוד ה שופט אהוד קפלן

המבקשת

מדינת ישראל- יחידת להב

נגד

המשיבים

  1. עופר זלצמן
  2. גורגיאנה מורחן
  3. סינגל פוט בע"מ

החלטה

1. ביום 15/1/19 נפתחה חקירה גלויה נגד המשיבים ואח', ונעצרו 10 חשודים בחשד לביצוע עבירות שונות, ובין השאר קבלת דבר במירמה, קשירת קשר לביצוע פשע, עבירות על חוק זכויות יוצרים, עבירות על פקודת מס הכנסה ועבירות על חוק איסור הלבנת הון.

2. המשיבים 1 ו- 2 נעצרו, ובסוף חודש ינואר 2019 הם שוחררו.
בעת מעצרם נתפס רכושם ורכוש המשיבה 3 על פי צווי בית משפט שניתנו בבית משפט השלום בראשון לציון. בין השאר נתפסו חשבונות בנק, כלי רכב, נכסי נדל"ן, ועסק חוות סוסים בבעלות המשיבה 3.
בהמשך שוחררו חלקית חשבונות הבנק של העסק ומלאי הסוסים של החווה.

3. הבקשה שבפני היא בקשה שהוגשה ביום 10/7/19 לבית משפט השלום בראשון לציון – להארכת תוקף החזקת התפוסים-המוצגים וכן להארכת תוקפם של צווי הקפאה שניתנו בתיק זה, הכל למשך 180 יום נוספים.

בין השאר מדובר במגרש בחדרה, בשני כלי רכב, בסכום של 3488 ₪ שנתפס מחשבון בנק, בכמה עשרות דולרים ויורו שנתפסו בחשבון המשיבה 2, וכ- 1200 דולר שנתפסו בחשבון המשיב 1.

לגבי רכוש המשיבה 3 (שהיא חברה בבעלות המשיבה 2) – תפוסים ברישום בלבד שני גרורים לסוסים ורכב שברולט.

4. הבקשה הובאה בפני כב' השופט גיא אבנון, שנתן צו ביניים עד להחלטה אחרת, הורה על הארכת תוקף התפיסה הקיימת עד להחלטה בבקשה, והעביר את הבקשה לתגובת המשיבים.

המשיבים אומנם הגיבו על הבקשה והתנגדו לה, ולמעשה הם הסכימו בזמנו להמשך החזקת התפוסים עד להחלטת בית המשפט העליון בבקשה להעברת מקום השיפוט בהליך זה לבית משפט השלום בחדרה.

5. בית המשפט העליון הורה להעביר את הדיון בבקשה לבית משפט זה, וסגנית הנשיא כב' השופטת ארגמן הורתה שהוא ידון בפני מותב זה, והדיון התקיים בפני היום.

6. בדיון התברר שהחקירה נמצאת בעיצומה, שיש עדיין צורך לבצע פעולות חקירה רבות שהוצגו בפני בדו"ח סודי שסומן מב/1, שהיתה התקדמות משמעותית בחקירה מאז החלה ושקיים הרבה יותר מסתם חשד סביר לכך שהמשיבים עברו עבירות על חוק זכויות יוצרים, עבירות מס, קשירת קשר לביצוע פשע, ולפחות חלקם גם עברו עבירות של הלבנת הון.

7. המשיבים טענו שהם מעוניינים לסגור את חוות הסוסים, והצווים המונעים דיספוזיציות ברכושה של המשיבה 3, מונעים זאת מהם ומשאירים אותם במצב בלתי אפשרי שהם נאלצים להמשיך ולהחזיק בעסק מפסיד – מפסיד בגלל התנהלותה של המשטרה.
התברר גם שכל עניין חוות הסוסים והרכוש שנמצא בה ומה יעשה בו, התברר בבית משפט השלום בראשון לציון, ניתנה לגביו החלטה, הוגש ערר לבית המשפט המחוזי בלוד, וממילא העניין מתברר בפורום אחר ואינני אמור להחליט בו.

8. באשר לרכוש המתואר בבקשה – הרי המדובר ברכוש שחלקו הניכר, אם לא כולו, הושג לכאורה, על פי חומר החקירה שבתיק, כתוצאה מביצוע העבירות הנ"ל, אבל גם אם חלקו או אפילו כולו לא הושג כתוצאה מפעילות עבריינית, הרי על פי הפסיקה אין מניעה לתפוס אותו מכוח העיקרון של "תפיסה בשווי" כדי להבטיח חילוט בתום ההליך.

ברור ש"תפיסה בשווי" אינה יכולה להיות במלוא שווי הסכום הנטען שהמשיבים הרוויחו מאותה פעילות עבריינית, שבמקרה שבפני הוא כ- 23,000,000 ₪, אבל שווי התפוסים בפועל במקרה שבפני נופל מ- 20% משווי שלל הפעילות העבריינית, כך שאין מניעה להתיר למשטרה להמשיך ולהחזיק בתפוסים (לרבות הצווים המונעים דיספוזיציות ברכוש הרכוש שנתפס – נכס המקרקעין), וממילא, ככל שמדובר בצווים המונעים דיספוזיציות, הם לא מונעים את המשך השימוש במקרקעין עצמם.
9. בשים לב לכך שמדובר בחקירה מורכבת ומסועפת שברור שהיא לא תסתיים בחצי השנה הקרובה, ולא משום שרשויות החוק גוררות רגליים אלא בשל קשיים אובייקטיביים שאותם לא אוכל לפרט, ובשים לב גם לעוצמת החשד נגד המשיבים – יש להותיר את המצב הנוכחי על כנו, ולהאריך את תוקף הצווים הקיימים ב- 180 יום.

10. אשר על כן, אני נעתר לבקשה במלואה, מורה על המשך החזקת התפוסים והארכת תוקף הצווים המתוארים בבקשה ב-180 יום מהיום.

המזכירות תמציא העתק החלטה זו לצדדים.

ניתנה היום, ט' אלול תשע"ט, 09 ספטמבר 2019, בהעדר הצדדים.