הדפסה

בית משפט השלום בהרצליה ת"א 6830-10-18

בפני
כבוד ה שופט יעקב שקד

תובע

אסף שפיץ

נגד

נתבע
ניר בן לוי

החלטה

התובע הגיש נגד הנתבע תביעה ע"ס כמליון ש"ח.

לאחר שהתקיימו שני דיונים, עתר התובע למחיקת התביעה וזו נמחקה כמבוקש, תוך שהותר לנתבע לטעון לענין הוצאות המשפט.

הנתבע הגיש טיעון מפורט ובו עתר בין היתר, להורות כי תנאי להגשת התביעה יהא תשלום הוצאות בסך למעלה מ – 300,000 ₪, שפורטו בתגובה ולרבות תשלום למומחית שמונתה בתיק .

יצויין כי חלק הארי של ההוצאות הינן שכ"ט, אם כי לא צורפה קבלה על תשלום אלא רק חשבון עיסקה של ב"כ, שאינה מעידה על תשלום בפועל, מה גם שהיא נושאת תאריך מאוחר לפסק הדין וסכומה אינו פרופורציונלי להליך . כן נטען כי המדובר למעשה בהפסקת תובענה. הוגשה תשובה לתגובה.

תחילה אציין כי הבקשה היתה למחיקת התביעה ולא להפסקתה, וכך נעשה. עם זאת, בית המשפט מוסמך להורות במסגרת זו גם על תנאי של תשלום הוצאות, בקשר לתביעה נוספת שתוגש באותו עניין (ראו רע"א 492/09 הכשרת היישוב חברה לביטוח בע"מ נ' רשיד (21.9.09); ת.א. (מחוזי ת"א) 2110/08 הכשרת היישוב בישראל בע"מ נ' הד ארצי בע"מ (20.1.12)). בנסיבות העניין, ראיתי לנכון לעשות שימוש בסמכותי זו.

לאחר שעיינתי בטיעוני הצדדים ונתתי דעתי לכלל הנסיבות, לרבות סכום התביעה וההליכים בתיק, כמו גם לכך שהתביעה נמחקה בשלב מוקדם יחסית, נקבע כי התובע ישלם לנתבע הוצאות משפט בסכום כולל של 35,000 ₪.

מחצית מסכום זה, סך 17,500 ₪, תשולם בכל מקרה , ואילו המחצית השניה בסך 17,500 ₪ תשולם אם יגיש התובע נגד הנתבע תביעה נוספת, שעניינה אותן נסיבות מושא התביעה או דומות להן, וכתנאי להגשתה.

המחצית הראשונה כאמור תשולם לנתבע תוך 30 יום מהיום, שאם לא כן תישא הפרשי הצמדה וריבית כחוק מהיום ועד התשלום בפועל.

ניתנה היום, ג' סיוון תשע"ט, 06 יוני 2019, בהעדר הצדדים.