הדפסה

בית משפט השלום בהרצליה ת"א 48453-01-19

בפני
כבוד ה שופט יעקב שקד

תובע/מבקש

מאיר שטיינברג

נגד

נתבע/משיב
מוחמד זחוייקה בן יונס

החלטה

בקשה לתיקון כתב התביעה.
התובע הגיש תביעה קטנה כנגד הנתבע בגין עבודות שיפוץ שבוצעו בביתו, לשיטתו, תוך יצירת נזקים וליקויים ואי השלמת העבודות. הנתבע הגיש כתב הגנה ותביעה שכנגד ולדבריו קיימת יתרה לתשלום.

בדיון מיום 30.1.20 עמדתי על מחלוקות מסוימות בתיק. כך בהחלטה בדיון התרתי לנתבע להגיש רשימה מתוקנות של עבודות שביצע, לפי טענתו ולא שולמו, וזכות לתובע להגיש כתב הגנה שכנגד מתוקן. עוד נקבע שההליך אינו מתאים לבירור במסגרת תביעה קטנה, וכן מונה מומחה מטעם בית המשפט בהסכמה.

כנחזה בתיק, הנתבע הגיש כתב תביעה שכנגד מתוקן (בסך 118,000 ₪) והתובע הגיש בהתאמה כתב הגנה שכנגד מתוקן.

כעת התובע עותר לתיקון כתב תביעתו המקורי. לשיטתו, בכתב התביעה המקורי תבע נזקים בסך 33,000 ₪, סכום המקסימום בתביעה קטנה. משהועברה התביעה לפסים של תביעה רגילה טוען התובע כעת כי אין לקפח את זכותו, אף הוא, לתיקון כתב תביעתו והעמדת סכומי תביעה מתוקנים, בסה"כ 136,400.

כן ציין כי אינו עותר לשנות את נוסח תביעתו אלא אך ורק את הסכום הנתבע. הנתבע מתנגד לתיקון וטען, בין היתר, כי הסכומים אינם מבוססים. התובע השיב לתגובה.

ככלל, הגישה לבקשה לתיקון כתבי טענות הינה גישה מקלה וגמישה. בפסיקה נקבע כי בית המשפט יאפשר את התיקון המבוקש אם יש בו כדי להביא בפניו את השאלות ששנויות באמת במחלוקת.
כך בענייננו - דין הבקשה להתקבל.

ראשית, התובע מבקש לתקן רק את סכום התביעה דבר שאינה משנה מהותית את חזית המחלוקת. בנוסף, אכן התובע ציין בכתב התביעה המקורי כי נזקיו גדולים יותר מהסכום המותר בתביעה במסגרת תביעה קטנה (סעיף 4).

שנית, התיק מצוי בשלב מקדמי, טרם הגשת ראיות.

שלישית, לנתבע הותר תיקון במסגרת הדיון ואף עניין זה מהווה שיקול מסוים בהתרת התיקון.

משכך, יש להתיר את התיקון המבוקש. הנתבע רשאי להתייחס אך ורק לסכומים שנוספו בתביעה המתוקנת, וזאת במסגרת כתב הגנה מתוקן שיוגש בתוך 15 ימים.

לא הבחנתי בתיק כי המומחה מטעם בית המשפט החל בעבודתו. הצדדים יעבירו העתק מהחלטה זאת למומחה שיעדכן על כל עיכוב מצד הצדדים בהגשת חוות דעת.

בנסיבות העניין – אין צו להוצאות.

ניתנה היום, א' אדר תש"פ, 26 פברואר 2020, בהעדר הצדדים.