הדפסה

בית משפט השלום בבאר שבע כ"ו אלול תשע"ח 06

לפני
כב' השופט רון סולקין

המאשימה
מדינת ישראל – פמ" ד
ע"י ב"כ עו"ד ערן צרויה

נגד

הנאשם
שפיק בן סלאח אלרפאיעה (עציר)
ע"י ב"כ עו"ד אבנר שמש

גזר דין

כתב האישום והסדר הטיעון

הנאשם שלפני נותן את הדין בגין עבירה של גידול, ייצור, הכנה והפקה של סם מסוכן, בניגוד לסעיף 6 לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], תשל"ג – 1973.

בהתאם לעובדות כתב האישום המתוקן ת/1, בהן הודה הנאשם במסגרת הסדר טיעון, בתאריך 18.10.17, נתפס מגדל, בחממות שבתוך מבנים מאולתרים סביב לביתו בפזורה סמוך לכביש 25, 390 שתילים של סם מסוכן מסוג קנביס, במשקל 50 ק"ג נטו, כל זאת – ללא היתר.

בין הצדדים נקשר הסדר, במסגרתו תוקן כתב האישום, והנאשם הופנה להארכת שירות המבחן למבוגרים. ההסדר לא כלל הסכמות עונשיות.

ראיות לעונש

התביעה לא הגישה ראיות לעונש בעניינו של הנאשם.
ההגנה הגישה , לעניין העונש, אסופת מסמכים רפואיים בנוגע לנאשם (נ/1).

הערכת שירות המבחן למבוגרים

בעניינו של הנאשם הוגש תסקיר המפרט את נסיבותיו האישיות, כבן 25, נשוי ואב לשלושה, אינו עובד, לדבריו על רקע מצבו הבריאותי. הנאשם מתפרנס מקצבאות המל"ל.

שירות המבחן פירט בנוגע למצבו הבריאותי של הנאשם, הסובל מליקויים ובעיות שונות, הן לאחר שנולד בעל מום; הן לאחר שקיבל אירוע מוחי אשר הביא לשיתוק הצד השמאלי של גופו; הן לאור תאונת עבודה שעבר, כאשר נפל מגובה ונדרש לשיקום ארוך.

הנאשם בן למשפחה פוליגמית ולו 14 אחים משתי נשים שונות. הנאשם נטל אחריות על העבירה והסביר, כי הסכים לבקשת מי אחר לגדל עבורו סמים, בתמונה לאתנן כספי, לאור כך, שקצבאות המל"ל לא הספיקו לפרנסת משפחתו.

שירות המבחן מתרשם, כי התקופה הממושכת בה שוהה הנאשם במעצר הביאה אותו לערוך חשבון נפש בנוגע להתנהגותו ולבחון את דפוסיו המכשילים. הנאשם הביע חרטה על מעשיו אף הביע רצון להשתלב בהליך טיפולי, לקבלת כלים שיסייעו לו בשעת משבר.

הנאשם ייחס את הסתבכותו לתקופה הארוכה בה נתון בבטלה, ללא מסגרת תעסוקתית , מאז תאונת העבודה שעבר, וציין, כי לאחר שחרורו בכוונתו לחפש עבודה, שתאפשר פרנסת המשפחה ללא צורך בהסתבכות עם החוק.

שירות המבחן התרשם ממוטיבציה לעריכת בחינה עצמית ביקורתית לניהול אורח חיים תקין.

עם זאת, התרשם שירות המבחן מעמדה מקלה אצל הנאשם בנוגע לעבירות סמים.

בסיומו של התסקיר, בא שירות המבחן בהמלצה לענישה ובה מרכיבים משמעותיים של הרתעה; ענישה שתעביר מסר חד משמעי בנוגע לחומרת התנהגותו של הנאשם ולאחריותו לה.

עוד המליץ שירות המבחן לבחון האפשרות לשלב הנאשם בתוכנית טיפולית במסגרתו מאסרו.

בנוסף, המליץ שירות המבחן על עונש מותנה לחיזוק "גבולותיו הרופפים" של הנאשם.

טענות הצדדים

ב"כ הצדדים הגישו, כל אחד, טענות לעונש בכתב וכן השלימו הטענות בעל פה.

התביעה עמדה על הצורך לעקור מן השורש את נגע הסמים, באמצעות החמרה בענישה.

התביעה טוענת, כי הנאשם גידל שתילי סם בכמות עצומה וכי לולא נתפס – ה יתה כמות הסם גדולה עוד יותר.

התביעה עותרת להחמיר את מדיניות הענישה בעבירות אלה ולפיכך, עותרת למתחם ענישה, אשר ינוע בין 36 עד 60 חודשי מאסר בפועל.

לנוכח הערכת שירות המבחן בעניינו של הנאשם ומנגד, בהעדר הרשעות קודמות, עותרת התביעה לעונש מאסר בן 38 חודשים בפועל.

עוד עותרת התביעה להשית על הנאשם עונש מאסר מותנה ממושך ומרתיע; קנס כספי משמעותי; פסילת רשיון נהיגה לתקופה משמעותית.

ההגנה הדגישה את נסיבותיו האישיות של הנאשם, לרבות מצבו הבריאותי הקשה.

ההגנה ביקשה ליתן משקל להודאת הנאשם באשמה, בהזדמנות הראשונה.

ההגנה טענה, כי הנאשם נטל אחריות על מעשיו והוא בעל פוטנציאל ו בעל מוטיבציה לתפקד באופן חיובי.

ההגנה עותרת להסתפק במתחם ענישה, שינוע בין 12 ל- 24 חודשי מאסר בפועל. בהעדר הסתבכויות קודמות ולנוכח גילו הצעיר של הנאשם ונסיבות חייו, כמו גם חלוף זמן מאז העבירות – עותרת ההגנה להעמיד עונשו על הצד הנמוך של המתחם.

כל אחד מב"כ הצדדים הגיש פסיקה לתמיכה בטענותיו.

בדברו האחרון, הביע הנאשם צער על הסתבכותו ואמר, כי לא יחזור עוד על כך.

דיון והכרעה

העבירה שעבר הנאשם אינה קלה.

המדובר בגידול סם מסוכן בהיקף גדול, היקף המצביע על כך, שהסם גודל והוכן למטרה מסחרית.

כבר נאמר, לא פעם, כי בעבירות סמים, בייחוד בהיקף כזה – נדחות הנסיבות האישיות מפני האינטרס הציבורי.

בפסק הדין ע"פ 2194/14 בן שמעון נ' מדינת ישראל (פורסם במאגרים) העמיד בית המשפט העליון את עונשו של מערער, שנתפס מגדל סם מסוכן מסוג קנביס, במשקל של מעל 33 ק"ג, על 20 חודשי מאסר בפועל. ערכאות הערעור לא התערבו במתחם הענישה שנקבע ע"י בית משפט השלום שם, אשר נע בין 12 עד 30 חודשי מאסר בפועל.

בגזר הדין ת"פ (מחוזי חיפה) 16958-01-14 מדינת ישראל נ' חייק (פורסם במאגרים), נדון נאשם, אשר נתפס מגדל ומחזיק סם מסוכן מסוג קנביס במשקל של כ- 60 ק"ג, לעונש מאסר בן 18 חודשים בפועל. המתחם שנקבע שם נע בין 12 עד 36 חודשי מאסר בפועל והמדובר היה בנאשם בעל עבר פלילי.

בגזר הדין ת"פ (מחוזי מרכז) 50510-01-16 מדינת ישראל נ' אדזיאשבילי ואח' (פורסם במאגרים ), נדון נאשם, אשר הורשע בעבירה של גידול סם מסוכן מסוג קנביס בכמות של 77 ק"ג, לעונש מאסר בין 30 חודשים בפועל. חברו, שהורשע בסיוע לגידול הסם – נידון לעונש מאסר בן 15 חודשי מאסר בפועל. באותו מק רה, נקבע, לאחר סקירת פסיקה עניפה, מתחם ענישה, שינוע בין 24 עד 48 חודשים בפועל, בגין העבירה המוגמרת.

בגזר הדין, שניתן בבית משפט זה, ת"פ 29577-11-16 מדינת ישראל נ' אלסאנע (פורסם במאגרים), נקבע מתחם ענישה, שינוע בין שנה לשלוש שנות מאסר בגין עבירה מוגמרת של גידול סם מסוכן מסוג קנביס, במשקל כמה עשרות ק"ג בודדות.

בגזר הדין ת"פ 14416-10-16 מדינת ישראל נ' מנטון (פורסם במאגרים), גם הוא ניתן בבית משפט זה, נדון הנאשם, שהורשע בעבירות של גידול ויצור סם מסוכן מסוג קנביס, כמות של 180 שתילים במשקל כ- 30 ק"ג, לעונש מאסר בין 19 חודשים בפועל.

בכל המקרים, נדונו הנאשמים גם לעונשים נלווים של קנסות משמעותיים; של מאסר מותנה; קנסות משמעותיים; פסילת רישיון נהיגה.

במקרה דנן, לנוכח כמות הסם שנתפסה, שהיא גדולה יחסית, הן במשקל והן מבחינת מספר השתילים (שהרי, כבר נקבע, כי בעבירות אלה, מספר השתילים הוא נתון חשוב, המעיד על היקף הגידול ועל ייעודו של הגידול) – יעמיד בית המשפט את מתחם הענישה בין 18 עד 36 חודשי מאסר בפועל.

מתחם זה נקבע בבית משפט זה, לאחרונה, במקרה דומה, בגזר הדין ת.פ. 26011-10-17 מדינת ישראל נ' אלחמידי (להלן: " פרשת אלחמידי") התביעה לא ערערה על גזר הדין.

אשר לקביעת ענישה במסגרת המתחם: במקרה דנן, המדובר בנאשם בעל נסיבות אישיות שאינן קלות.

המדובר במי שסובל מקשיים, הן בתחום הבריאותי והן בתחום הכלכלי.

בין היתר, המדובר במי שסובל מנכות, כאשר צד אחד של גופו משותק ומן הפן הבריאותי סובל מכשלים במערכות שונות.

המדובר במי שנמנע מלעבוד במשך תקופה, בשל פציעתו בתאונת עבודה.

זאת ועוד: הנאשם הודה בעבירה, בהזדמנות הראשונה, עוד בשלב החקירה, וחסך זמן שיפוטי ניכר.

הנאשם לא נתפס בעבר מסתבך עם החוק.

הנאשם נטל אחריות מלאה על מעשיו והביע מוטיבציה להפיק הלקחים הנדרשים ולנהל חיים נורמטיביים בעתיד.

כל אלה ובייחוד הנתונים הרפואיים, שהם חריגים, מצביעים לכיוון ענישה על הצד הנמוך של המתחם, על אף הערכת שירות המבחן בדבר הצורך להציב גבולות לנאשם.

יש לזכור, כי המדובר במי שזהו מאסר הראשון. בית המשפט אינו נוהג למצות הדין במאסר הראשון.

בית המשפט מקבל טענת התביעה, בדבר הצורך בהשתת ענישה נלוות, הן בדמות מאסר מותנה מרתיע; הן בדמות קנס כספי משמעותי; הן פסילת רישיון נהיגה, אם כי לנוכח נכותו של הנאשם, לא תושת פסילה לתקופה ארוכה.

למעשה, ייגזר על הנאשם כאן עונש מאסר דומה לזה שהוטל, לאחרונה, בפרשת אלחמידי דלעיל, בה נקבע, כאמור, מתחם ענישה דומה. אמנם, במקרה דנן המדובר בכמות שתילים גדולה יותר ובמשקל גדול במעט, אך מנגד, לנאשם דנן נסיבות אישיות קשות יותר, כפי שפורט לעיל. להבדל בכמות השתילים ובכמות הסם יינתן ביטוי בעיצום הכספי שיוטל.

לאור כל האמור – דן בית המשפט את הנאשם לעונשים כדלקמן:

א. 18 חודשי מאסר בפועל, בניכוי ימי מעצרו בהתאם לרישומי שב"ס;
ב. 12 חדשים מאסר על תנאי למשך שלוש שנים מיום שחרורו של הנאשם ממאסר, והתנאי – שהנאשם לא יעבור עבירה מסוג פשע בניגוד לפקודת הסמים המסוכנים [ נוסח חדש], תשל"ג – 1973, או עבירה מסוג פשע בניגוד לחוק המאבק בתופעת השימוש בחומרים מסכנים, תשע"ג – 2013;
ג. 90 ימי מאסר על תנאי למשך שנתיים מיום שחרורו של הנאשם ממאסר, והתנאי – שהנאשם לא יעבור עבירה מסוג עוון בניגוד לפקודת הסמים המסוכנים [ נוסח חדש], תשל"ג – 1973, או עבירה מסוג עוון בניגוד לחוק המאבק בתופעת השימוש בחומרים מסכנים, תשע"ג – 2013;
ד. קנס בסך 20,000 ₪ או 120 ימי מאסר תמורתו. הקנס ישולם ב- 10 שיעורים שווים ורצופים, החל מיום 01.10.18 ובכל 01 לחודש שלאחר מכן. לא יועבר אחד מהתשלומים במועדו – תעמוד היתרה לפירעון מידי;
ה. פסילה מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה לרכב מנועי למשך 6 חודשים מיום שחרורו של הנאשם ממאסרו. על הנאשם להפקיד רישיונו במזכירות בית המשפט ביום העבודה הראשון שלאחר שחרורו ממאסר. הובהר לנאשם, כי כל עוד לא יופקד הרישיון, יהיה פסול מלנהוג, אך הפסילה לא תמנה;
ו. פסילה מקבל או להחזיק רישיון נהיגה לרכב מנועי, למשך 6 חודשים על תנאי. תקופת התנאי – 3 שנים מיום סיום הפסילה בפועל .

בשולי הגליון, לנוכח המלצת שירות המבחן והמוטיבציה הטיפולית שהביע הנאשם, יועבר עותק גזר הדין לשב"ס, אשר יבחן האפשרות לשילובו של הנאשם בהליך טיפולי במסגרת המאסר.

עותק גזר הדין יועבר לשירות המבחן למבוגרים.

הודעה זכות הערעור.

ניתנה היום, כ"ו אלול תשע"ח, 06 ספטמבר 2018, במעמד הצדדים.