הדפסה

בית משפט השלום באשדוד תא"מ 49794-11-19

מספר בקשה:6
בפני
כבוד ה רשמת בכירה אירנה רוזן

מבקש

בוזגלו מכלוף- פרגולה בגן

נגד

משיבה
מנורה חברה לבטוח בע"מ

החלטה

לפניי בקשה לביטול פסק דין שניתן נגד נתבע – הוא המבקש - ביום 17.2.20 בהעדר הגנה.

לטענת הנתבע נודע לו על קיומו של פסק הדין רק לאחר קבלת מסמכי ההוצאה לפועל.

הנתבע אינו מכחיש כי כתב התביעה הומצא לו כדין אך טוען כי בשל ניהול משא ומתן עם התובעת באמצעות בא כוחו, סבר כי העניין יוסדר. לטענתו, הבקשה למתן פסק דין בהיעדר הגנה הוגשה בתקופת משבר הקורונה כאשר בא כוחו לא עבד ועל כן, ככל הנראה, הדבר נפל בין הכיסאות.

שעה שאין מחלוקת לגבי שאלת ההמצאה, הרי שלא עומדת לנתבע הזכות לביטול פסק הדין מחובת הצדק.

בצד האמור, רשאי בית המשפט לשקול לבטל את פסק דין שניתן בהעדר הגנה, תוך איזון בין סיבת המחדל וסיכויי ההגנה (ע"א 64/53 כהן נ' יצחקי , פ"ד ח' 395). לעניין המשקל היחסי של שני השיקולים, ההלכה היא כי מאחר וביטול פסק דין שניתן בהעדר הגנה כרוך בזכות החוקתית לגישה לערכאות (רע"א 8292/00 יוספי נ' לוינזון, ניתן ביום 27/02/01), הרי משמקום בו לא מדובר בזלזול בוטה של המבקש כלפי בית המשפט מכוח חובתו כבעל דין, לא יכולה להיות מחלוקת בדבר משקלו היחסי העדיף של השיקול השני (פס"ד כהן לעיל, ע"א 5000/92 בן ציון נ' הנאמן על נכסי י' בן ציון , פ"ד מח (1) 830).

לאור האמור, יש לבחון בעיקר סיכויי ההצלחה בהגנה כאשר על המחדל הפרוצדוראלי ניתן להתגבר באמצעות פסיקת הוצאות ראויות לטובת הצד שכנגד . הלכה היא כי אין הנתבע חייב להראות הגנה איתנה ובטוחה, אלא ניתן להסתפק לצורך הליך זה בהגנה אפשרית בלבד (ראו בספרו של א' גורן סוגיות בסדר דין אזרחי 343 וההפניות שם (מהדורה שמינית, 2005)

עיון בבקשה מעלה כי לא עלה בידי הנתבע להצביע על סיבה מוצדקת לאי הגשת כתב הגנה. אין בניהול מו"מ בין הצדדים כדי לדחות המועד הקבוע בתקנות. אף הטענה בעניין משבר הקורונה אינה טענה היא שכן פסק הדין בהיעדר הגנה ניתן כחודש לפני ההכרזה על מצב החירום.
עם זאת, עיון בטענות ההגנה אשר פורטו על ידי הנתבע מלמד כי מדובר בטענות הראויות להתברר ודי בהן, בשלב הדיוני הנוכחי , כדי להורות על ביטול פסק הדין אשר ניתן בהיעדר כתב הגנה על מנת לאפשר דיון לגופו של עניין חלף נעילת שערי בית המשפט בפני הנתבע בשל המחדל הפרוצדוראלי .

לאור האמור, הנני מורה על ביטול פסק הדין מיום 17/2/20. הנתבע יישא בהוצאות התובעת בגין הגשת בקשה זו וללא קשר לתוצאות ההליך בסך של 1,000 ₪.

כתב הגנה יוגש תוך 45 יום .

המזכירות תמציא החלטה זו לצדדים ותקבע התיק לתז"פ בחלוף המועד.

ניתנה היום, כ"א תשרי תשפ"א, 09 אוקטובר 2020, בהעדר הצדדים.