הדפסה

בית המשפט המחוזי מרכז-לוד רת"ק 55150-07-21

בפני
כבוד ה שופטת הלית סילש

מבקשים

נעמי קורצבנד

נגד

משיבים

  1. אייל כהן
  2. איריס כהן
  3. היועץ המשפטי לממשלה

פסק דין

בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט לתביעות קטנות בראשון לציון, כב' הרשמת הבכירה אסטרייכר, ת"ק 34579-06-21, מיום 20.7.2021 במסגרתו נמצא להורות על מחיקת התביעה עקב אי תשלום אגרה.

עניינה המרכזי של בקשת רשות הערעור הוא בטענות המבקשת באשר להחלטה לדחות את בקשתה לפטור מתשלום אגרה.
במסגרת בקשת רשות הערעור טוענת המבקשת כי שגה בית המשפט קמא עת מצא לדחות את בקשתה זו מבלי שהתבקשה תשובת היועמ"ש לבקשה או עמדת הצד שכנגד. עוד נטען כי ההחלטה התקבלה מבלי שניתן הדעת לנימוקיה, ואך בשל היות המבקשת בעלת זכויות בנכס מקרקעין. לעניין הזכויות בנכס המקרקעין נטען כי המדובר בנכס קטן אשר מצבו הפיזי רעוע וכי המבקשת נושאת בתשלום משכנתא בהיקף משמעותי ביחס לנכס זה.

לאחר עיון בבקשה על נספחיה, באתי לכלל מסקנה כי דין הבקשה להידחות. טעמיי להלן;
מגוף החלטת בית המשפט קמא עולה כי בקשת המבקשת לפטור מתשלום אגרה לא נדחתה ללא נימוקים, אלא הובהר במסגרתה כי עת למבקשת זכויות קנייניות בנכס מקרקעין, אין בית המשפט קמא רואה הצדקה במתן הפטור המבוקש מתשלום האגרה.
בהתאם להוראות הדין, מקום בו מוגשת בקשה לבית המשפט, נתונה למותב השיפוטי הסמכות לדחותה על בסיס הנקוב בה, וזאת אף ללא הכרח בקבלת עמדת הצד שכנגד.
לגופו של ההליך, ותוך שנתתי דעתי לטענותיה של המבקשת, היקף האגרה לתשלום במסגרת ההליך הפרטני, ונימוקי החלטתו של בית המשפט קמא, איני מוצאת כי נפלה שגגה בהחלטת בית המשפט קמא המצדיקה התערבותה של ערכאת הערעור.

בנסיבות אלו, ועת לא שולמה האגרה, בדין נמחקה התביעה.

בקשות רשות הערעור נדחית.
עת לא התבקשה תשובת הצד שכנגד, איני עושה צו להוצאות.

המזכירות תתבקש להמציא העתק פסק הדין לצדדים.

ניתן היום, י"ז אב תשפ"א, 26 יולי 2021, בהעדר הצדדים.