הדפסה

בית המשפט המחוזי מרכז-לוד בשבתו כבית-משפט לעניינים מנהליים עת"א 24608-08-21

לפני
כבוד ה שופטת עירית כהן

העותר:

גיא צפאר (אסיר)
ע"י ב"כ עוה"ד רותם טובול ואח'

נגד

המשיב:
שירות בתי הסוהר

פסק דין

העותר הגיש עתירת אסיר דחופה להתיר לו לצאת לחופשה מטעמים מיוחדים על מנת להשתתף בחתונת אחותו. האירוע עתיד להיערך ביום 19.8.21.
העותר כבן 31, מרצה עונש מאסר של 11 שנים, החל מיום 22.3.12, בגין עבירות של התפרצות ומעשה סדום שלא בהסכמה. מועד השחרור המלא הוא 21.4.23.
העותר פנה למשיב בבקשה מתאימה ביום 14.6.21. לטענתו, בקשתו נדחתה ללא נימוקים, והודעה על כך נמסרה לו בעל פה.
המשיב מתנגד לבקשה.
מתגובת המשיב עולה כי העותר מסווג קטגוריה א ( משטרה) עבריין מין, וכי המשיב לא אישר יציאתו של העותר לחופשה נוכח עמדת גורמי הטיפול. עוד עולה מהתגובה כי משטרת ישראל ומב"ן לא מתנגדים ליציאת העותר לחופשה.
עמדת גורמי הטיפול מופיעה במכתב מקצינת תקון מחוז מרכז שבו נכתב כי העותר מכחיש את ביצוע העבירה, לא שיתף פעולה עם גורמי הטיפול לאורך מאסרו, ולא שולב באף קבוצה טיפולית בשל חוסר רצון ועניין מצדו.
עוד נכתב כי העותר סירב בשנים האחרונות לבדיקת מב"ן, עד שהסכים לאחרונה, בשל רצונו לצאת לחתונת אחותו.
טעם נוסף לדחיית הבקשה הוא כי ביום 11.8.21 הורה סגן מפקד מחוז מרכז על הקפאת כל החופשות מבית הסוהר רימונים, עד להחלטה אחרת, וזאת נוכח התפרצות חמורה של נגיף הקורונה בבית הסוהר. עד כה נמצאו כ- 50 כלואים מאומתים לנגיף הקורונה, במספר אגפים שנים. על כן בשלב זה ועד להערכת מצב רפואית מורחבת, לא תותר יציאה לחופשות, ביקורי משפחות והתייחדות.
לטענת המשיב, החלטת סגן מפקד המחוז ניתנה נוכח הסיכון הבריאותי העולה מהוצאת אסירי בית הסוהר לחופשה, והסיכון לשלום הציבור.
הוצעה לעותר חלופה להשתתף באירוע באמצעות VC, אולם הוא אינו מסתפק בחלופה זו.
בדיון אשר התקיים ביום 12.8.21, הודיעה ב"כ המשיב כי אם יחול שינוי בכל הנוגע להיערכות בית הסוהר בשל נגיף הקורונה, תובא בקשת העותר לבחינה נוספת ולפיכך ביקשה לדחות את הדיון לשבוע הבא. ב"כ המשיב הבהירה כי המשיב אינו חוזר בו מהתנגדותו ככל שזו מבוססת על אי קבלת טיפול.
העותר התנגד לדחיית הדיון והוסיף כי האסירים שנמצאו מאומתים הם באגפים 11, 12, ו- 13, ואילו הוא שוהה באגף 16, שבו לא נמצאו אסירים מאומתים והאסירים מסתובבים בתוך האגף באופן חופשי.
העותר קיבל חיסון לקורונה. הסכים לערוך בדיקת קורונה ביציאה מבית הסוהר, בדיקה שעליו להציג באולם האירועים, לעשות בדיקה נוספת עם חזרתו. הוא גם הסכים לשהות באגף סינון, אם יידרש לעשות כן.
ב"כ המשיב השיבה כי באגף של העותר אותר ביום 12.8.21 אסיר עם תסמינים.

דיון והכרעה
אני מקבלת את עמדת העותר כי דחיית הבקשה רק מהטעם שהעותר אינו מקבל טיפול היא מוטעית, וכי נוכח עמדת משטרת ישראל ועמדת מב"ן, אשר בחנו את המסוכנות הנשקפת מהעותר, ולא התנגדו ליציאה לחופשה, לא היה מקום לדחות את הבקשה לחופשה מיוחדת.
עמדת מב"ן נערכה על ידי קרימינולוגית קלינית, מעריכת מסוכנות לפי סעיף 5 לחוק הגנה על הציבור מפני ביצוע עבירות מין, התשס"ו-2006, אשר לא המליצה על שינוי קטגוריה ויציאה לחופשות, אך לא התנגדה ליציאה לחופשה חריגה לחתונת האחות כמבוקש. חוות דעת זו נותנת מענה לחשש למסוכנות הנובע מכך שהעותר לא עבר טיפול ( ראו והשוו: עת"א 52671-12-18 פחימה ( אסיר) נ' שרות בתי הסוהר – מחלקת האסיר (26.12.18)).
ברע"ב 5841/18 אלקלעי נ' מדינת ישראל (7.8.18) אשר אליו הפנה המשיב, הטעם לדחיית הבקשה לחופשה מיוחדת היה הסיכון הנובע מכך שהאסיר לא מקבל טיפול, ולא היעדר שיתוף הפעולה של האסיר בכל הנוגע לקבלת הטיפול. רע"ב 3600/17 שימנוב נ' שירות בתי הסוהר (17.7.17), מתייחס לשילוב האסיר בסבב חופשות רגיל ולא לחופשה מיוחדת.
בכל הנוגע להקפאת המצב בבית הסוהר לאור התפרצות הקורונה, ההוראה שהתקבלה הייתה כי: "בשלב זה ועד להערכת מצב רפואית מורחבת, לא תותר יציאה לחופשות, ביקורי משפחות והתייחדות עד לסיום הבדיקות הרפואיות הרלוונטיות".
ההוראה התקבלה ביום 11.8.21. החתונה תיערך ביום 19.8.21.
ב"כ המשיב יודיעו עד ליום 16.8.21 האם הערכת המצב הסתיימה, והאם המשיב עומד על התנגדותו להוצאת העותר לחופשה בשל אותה הערכת מצב.
אקדים ואציין בעניין זה כי כפי שנפסק בתקופה שהוטלו מגבלות על יציאה לחופשה חריגה בכל בתי הסוהר:
"חרף אמות המידה המצומצמות שנקבעו ליציאה לחופשה חריגה בעת הנוכחית, ובלא להמעיט מן החשיבות הנודעת לניהול תקין ואחראי של בתי הסוהר ב"ימי קורונה", מצופה מן המשיב להפעיל את שיקול דעתו ביחס לכל בקשה לחופשה שאסיר מגיש, ולקבל החלטה בהתאם לנסיבות הקונקרטיות שעומדות לפניו..." (רע"ב 6131/20 סרחאן נ' שירות בתי הסוהר (17.9.20)).
אם יעמוד המשיב על התנגדותו, יבהיר המשיב בהתנגדות האם העותר נמצא חיובי למחלת הקורונה, האם הוא נחשף לחולה קורונה, והאם באגף 16 שבו הוא מוחזק נמצאו חולי קורונה.
התיק יובא לעיוני ביום 16.8.21 .

המזכירות תשלח העתק מפסק הדין לצדדים.
ניתן היום, ז' אלול תשפ"א, 15 אוגוסט 2021, בהיעדר הצדדים.