הדפסה

בית המשפט המחוזי בתל אביב - יפו בשבתו כבית-משפט לעניינים מנהליים עת"מ 48339-11-19

לפני
כבוד ה שופטת גיליה רביד

עותרים

דוד ג'יישקומאר קאלאביי
ע"י ב"כ עו"ד יעל כץ מסטבאום

נגד

משיבים

1.מדחנת ישראל -משרד הפנים
ע"י ב"כ עו"ד יעל בארי לוזון, פרקליטות תל אביב
2.משרד ראש הממשלה/המשרד הראשי
ע"י ב"כ עו"ד

פסק דין

עתירת העותר היא להכרה בגיור שעבר בישראל על מנת לאפשר לו לקבל מעמד הולם בישראל.

ערב הדיון בעתירה התקבלה הודעת המשיבה כי במסגרת תשאול נוסף שנערך לעותר הוחלט לאשר את בקשתו לקבל מעמד עולה בישראל. בנסיבות אלה, משהעותר זכה למלוא הסעד המבוקש בעתירה הרי שהעתירה מיצתה את עצמה ודינה להימחק.

עם זאת, עותר העותר לפסיקת הוצאות מן הטעם שהסעד הוענק לו רק לאחר הגשת העתירה ובעטיה. לטענת העותר, למרות ש עמד בכל הקריטריונים שנקבעו בפסיקה להענקת זכויות עולה, התעלמה המשיבה מבקשותיו ונעתר ה להן רק לאחר שפנה לבית המשפט. המשיב ה אף לא טרח ה להסביר את פשר העיכוב בטיפול בבקשת העותר ואת התנהלותה חסרת תום הלב באי כיבוד פסק דינו של בית המשפט העליון בסוגיה דומה.

ב"כ המשיב הביעה התנגדות להטלת הוצאות. לדבריה, אין מקום לנסות ו להציג את הבחינות שעבר העותר לצורך הטיפול בבקשתו כלא לגיטימיות. חובתה של המשיבה לבחון את בקשת העותר לעומק והיא נדרשת לוודא בדרך של בדיקה פרטנית ומדוקדקת את כנות הגיור לרבות הנסיבות הכוללות של כניסת העותר ארצה. עוד הוסבר כי מאז פנה העותר בבקשה בחודש מאי 2016 הוא שהה תקופות ארוכות בחו"ל. המשיבה זימנה אותו לשני ראיונות כאשר בראיון השני התברר כי נדרשת השלמה נוספת. בהתאם הוא זומן לראיון שלישי ביום 13.1.2020. ל שיטת המשיבה לא העתירה היא שהביאה לזימון העותר לתשאול ולהענקת הסעד.

בסוגיית ההוצאות אני רואה לקחת בחשבון מצד אחד את העובדה שבקשת העותר להכרה בגיורו הוגשה לפני כ-4 שנים. הגם שהמשיבה זימנה את העותר לשני ראיונות (שהאחרון שבהם בחודש יולי 2019), יש בסיס לטענה שהעניין קודם משמעותית רק אחר הגשת העתירה. ככל שניתן לראות, הפנייה לעותר לקבלת מסמך עדכני לא נעשתה מיד לאחר הריאיון השני אלא רק בתאריך 22.12.19, זאת לאחר הגשת העתירה. כך גם הזימון לראיון השלישי שנשלח רק ב-13.1.20. ההודעה על קבלת העתירה התקבלה ערב הדיון ממש. מצד שני, אין להתעלם מכך שהסעד במלואו ניתן לעותר טרם שהתקיים דיון בעתירה ובכך חסכה המשיבה הוצאות נוספות רבות לעותר.

במכלול השיקולים והאיזונים אני מחייבת את המשיבה לשלם לעותר הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד בסכום כולל של 3,000 ₪ וזאת תוך 30 יום מהיום.

ניתן היום, כ"ט שבט תש"פ, 24 פברואר 2020, בהעדר הצדדים.