הדפסה

בית המשפט המחוזי בתל אביב - יפו בע"ח 67741-11-19

לפני
כבוד ה שופטת מעין בן ארי

המבקש

אחמד עדס (עציר)
ע"י ב"כ עו"ד ישראל קליין

נגד

המשיבה
מדינת ישראל
ע"י ב"כ עו"ד ראאד ענוז

החלטה

החלטת המשך להחלטה מיום 5.12.2019 (להלן: ההחלטה עיקרית), שעניינה בקשת המבקש לעיין בחומר חקירה בהתאם לסעיף 74 לחוק סדר הדין הפלילי, ביחס לשיחות שנקלטו בהאזנות סתר במסגרת תיק החקירה. בהתאם להסכמת הצדדים, החלטתי זו תישלח באמצעות נט המשפט, כאשר התבקשה החלטה ממוקדת, כמפורט להלן.

כזכור, נגד המבקש, עצור עד תום ההליכים, ושני משיבים נוספים, הוגש כתב אישום המייחס למבקש עבירה של רצח ולמשיבים 2 ו- 3 יוחסו, בין היתר, עבירות של קשירת קשר, כל זאת בשל סכסוך משפחתי הנעוץ בבעלות על מתחם דירות.

במסגרת הדיון בבקשה לקבל חומרי חקירה נוספים, התבקשתי לבחון את מיון השיחות שנקלטו בהאזנת הסתר, את הסיווג שניתן לשיחות שהושמעו לעדה סברין וכן לבחון שיחות שלא הועברו לעיון ההגנה מחמת היותן שיחות שאינן רלבנטיות. בהחלטה העיקרית נקבע, בין היתר, כי אמנם אין להטיל על המשיבה לתמלל את כלל השיות הנוגעות, אולם ב"כ המשיבה יבחן פעם נוספת את השיחות שערכה העדה סברין, על מנת לבחון האם ניתן לשנות את סיווגן לרלבנטיות. בעקבות החלטה זו, שונה הסיווג של 82 שיחות מנוגעות לרלבנטיות, תומללו והועברו לעיון ההגנה.

נותרו במחלוקת 18 שיחות שלטענת ההגנה יש לשנות סיווגן לרלבנטיות ולקבל תמלול מלא, שכן מדובר בשיחות שביצעה עדת התביעה המרכזית עם אדם עמו קיימה יחסים רומנטיים, כאשר יש בכך לבסס מניע מובהק לרצוח את המנוח שהיה בעלה של העדה. נטען, כי אין להגנה עניין בנושא הרכילותי של הקשר בין העדה לאותו גורם נוסף, אלא נודעת חשיבות בשני פרמטרים: האחד, מועדי השיחות. האחר, האם נזכרים צדדים שלישיים דוגמת המנוח עצמו.
יש מקום להדגיש כי ההגנה קיבלה לעיונה את רשימת השיחות, תקצירים וכן את המועדים בהם קוימו השיחות, ולפיכך, בכל הנוגע לפרמטר הראשון, קיים מענה בחומר שהועבר לעיון ההגנה.

עיינתי בטבלת ההפקה, ובתמליל כל השיחות שקיימת מחלוקת לגביהן (18 שיחות) והתרשמתי כי בנוגע ל- 16 שיחות לא קיימת כל רלבנטיות להגנה. אכן מדובר בעניינים צדדיים, חלקם אינטימיים, אשר אין להם כל קשר עם המנוח או מבססים טענת הגנה כפי שנטען על ידי ב"כ המבקש. בהקשר זה, ראיתי לקבוע כי יש מקום למתן עדיפות לערך המוגן של צנעת הפרט באיזון מול זכות הנאשם להליך הוגן (ראה לדוגמה: בש"פ 91/08 מדינת ישראל נ' שיבלי (13.2.2008)).

קיימות שתי שיחות (577, 274) מהן יש להעביר להגנה פסקאות אשר סומנו על-ידי ונחתמו בחותמתי.

בכפוף להערותיי הנ"ל, הבקשה נדחית.

ניתנה היום, י"ט אדר תש"פ, 15 מרץ 2020, בהעדר הצדדים.