הדפסה

בית המשפט המחוזי בנצרת 22

בפני
כב' ה שופט יוסף בן-חמו

העותר

זריהן אברהם (אסיר)

נגד

המשיבים

1.שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר - זימונים
2.מדינת ישראל

החלטה

במסגרת עת"א 42973-11-18 ביקש העותר מס' סעדים :

  1. להורות לשב"ס לשלם בעבורו, על חשבונו, אגרה לפתיחת תיק הוצל"פ בו הוא הזוכה.
  2. לאפשר לו להכניס דיסקים במהלך הביקורים, לפי החלטה של כב' השופט אברהם טל בעת"א 33566-04-15.
  3. להוציאו לחופשה בליווי כדי להיבדק אצל אופטומטריסט.
  4. לחייב את שב"ס לתקן מוצרי חשמל שהתקלקלו.

בעתירה 14217-11-18 מלין העותר על התנאים הסניטריים באגפים ובמקלחות. לטענתו, המקלחות אינן נקיות. יש שם עובש ופטריות.
העותר מבקש לזמן את היחידה לאיכות הסביבה שתבדוק את רמת הרעש כאשר נעשה שימוש בכריזה בכלא. הווליום של הכריזה גבוה ומפריע לחיי היום יום.
רמת הניקיון באגפים ירודה. חולדות מסתובבות באגף, ג'וקים ופשפשים.
אין חלונות בתאי המעצר, אין מים חמים ואין חימום בחורף.

תשלום אגרה : העותר טוען כי בהיותו אסיר הוא איננו יכול לגשת ללשכת ההוצל"פ ולשלם את האגרה לצורך פתיחת תיק הוצל"פ. ניתן לטובת העותר פס"ד כספי בבית המשפט לתביעות קטנות והוא מבקש לאפשר לו לממש את פסה"ד ולגבות את הסכום המגיע לו על פי פסק הדין. הוא מבקש שנציג שב"ס ייגש ללשכת ההוצל"פ וישלם את האגרה בעבורו ויגיש את טופס פתיחת תיק ההוצל"פ.

אופטומטריסט : העותר טוען כי במסגרת עתירה קודמת, הורה בית המשפט לאפשר לו להיבדק אצל אופטומטריסט ולרכוש משקפי קריאה, אולם החלטת בית המשפט לא קוימה ולא סופקו לו משקפי קריאה.

תיקון מוצרי חשמל : העותר טוען כי מגיע לו שירות תיקונים במסגרת האחריות כאשר הוא רוכש מוצרי חשמל מחנות המכר בכלא. הוא רכש מכונת תספורת בדרך זו. הפלסטיק של המכונה נשבר. על כך אין אחריות והוא מבקש לתקן את המכונה.

דיסקים : העותר טוען כי עלות רכישת דיסקים דרך חנות המכר הינה גבוהה וניתן "להוריד" מוזיקה ישירות לדיסקים והוא מבקש לאפשר לו לעשות כן ולהכניס דיסקים באמצעות ביקורים.

תגובת המשיבה

תשלום אגרה : שב"ס איננו נותן שירותים של תשלום אגרה וכד'. אין אפשרות לבצע את התשלום מחשבונו של העותר באמצעות הסליקה של תשלומי אגרות. העותר יכול להיעזר בעניין זה בבני משפחתו או בעורכי דינו.

אופטומטריסט : בית המשפט הורה בהחלטה קודמת לספק לעותר משקפי קריאה לפי מס' העדשה שהעותר יבקש. בית המשפט דחה את בקשתו של העותר ליציאה בליווי לאופטומטריסט פרטי. בעקבות החלטת בית המשפט רואיין העותר ביום 11/12/18 ונאמר לו כי בהתאם להחלטת בית המשפט יסופקו לו משקפיים לפי בקשתו אך הוא סירב וביקש להגיש עתירה.

תיקון מכשירים : קיימת אפשרות לשלוח מוצרי חשמל שמחזיק אסיר כדין, בתיאום מול הספק. ככל שהאסיר מעוניין בכך, עליו לפנות באמצעות גורמי הכליאה ולחתום על התחייבות לצורך קבלת הצעת מחיר לתיקון המוצר.

הכנסת דיסקים : הנושא מוסדר בהוראות הפקנ"צ. כיום ניתן מענה לאסירים בעניין זה.

לאחר שבחנתי את טענות הצדדים, אני סבור כי דין העתירות להידחות.

אופטומטריסט ויציאה בליווי
בתיק עת"א 9371-07-18 ניתנה החלטה ביום 28/11/18 בעניין אספקת משקפי הקריאה. העותר טען אז שהאופטומטריסט של הכלא לא הצליח להתאים לו משקפיים, להם הוא זקוק לצורך לימודים וקריאה. לטענתו, הוא הזמין משקפיים עם עדשות מס 1.5 ו – 2.5 בהתאמה, אך סופקו לו משקפיים עם עדשות ומספרים שונים ,גבוהים בהרבה.
המשיבה ציינה בתגובתה כי העותר נבדק על ידי אופטומטריסט שב"ס מס' פעמים וזה קבע מה מס' העדשה שמתאימה לו אולם העותר מסרב לקבל את המשקפיים עם עדשות שקבע המומחה האופטומטריסט.

בהחלטה שניתנה אז קבעתי כי ככל שהעותר מתעקש לקבל משקפיים עם עדשות שמספרן 1.5 ו- 2.5 אין סיבה מדוע לא יסופקו לו אלה ועל המשיבה לספקן, הוריתי למשיבה לראיין את העותר וככל שהוא יודיע מפורשות מה מס' העדשות שהוא מבקש, אלה יסופקו לו.

מתשובת המשיבה לעתירה כאן עולה שהעותר אכן זומן לראיון, הוא התבקש להודיע מה מס' העדשות שהוא מבקש שיסופקו לו, אך הוא סירב והודיע שהוא מעדיף שבית המשפט ידרש לנושא.

בדיון טען העותר כי אין לו אמון במשיב ובמומחה מטעם המשיבוהא מבקש לצאת לחופשה או בליווי כדי להבדק על ידי מומחה פרטי.
לעותר ניתן מענה בהחלטה בעתירה הקודת וניתנה לו האפשרות לקבוע את מס' העדות לפי בחירתו או לפי קביעת המומחה של בית הסוהר. ההחלטה היא בידן. בנסיבות אלה אין מקום להורות על יציאה לחופשה חריגה או יציאה בליווי.

אגרה
העותר אכן יכול להיעזר בבני משפחתו או בעורך דינו. אין מקום לדרוש מהמשיב לבצע עבורו שליחות פרטית זו.

דיסקים
על פי הוראת פקנ"צ ניתן לרכוש דיסקים של מוסיקה וסרטים דרך חנות המכר.

השיקולים שהנחו את המשיב בפקנ"צ הם גם שיקולי ביטחון ובטיחות של בתי הכלא וגם הצורך בשמירה על זכויות יוצרים. המשיבה מחוייבת לפעול בענין זה בשוויוניות כלפי כלל האסירים.

לפיכך, דרישתו זו של העותר להכניס דיסקים בדרך אחרת נדחית. המשיב איננו יכול ליתן יד לכך.

תנאי מחייה והיגיינה
מהתייחסות סגן מפקד בית הסוהר, שצורפה לכתב התשובה עולה כי :
מים חמים : כל מערכת ה הסקה והדודים הוחלפו למערכת חדשה בקיץ האחרון. מאז אין תלונות של אסירים בנושא זה.
חימום : בכל תא קיים מכשיר חימום – רדיאטור, שהונפק על ידי שב"ס. כמו כן, חולקו לאסירים ניילונים לאיטום החלוות ומניעת חדירת קור.
מקלחות: המקלחות שופצו בשנה האחרונה ומתוכנן שיפוץ נוסף גם בשנה זו. באופן טבעי מקלחות הינן מקור לרטיבות ודורשות טיפול ואחזקה שוטפים.
חולדות ועכברים : הנושא טופל על ידי ריסוס ומלכודות. בתקופה האחרונה לא נשמעו מאסירים תלונות בנושא זה.
מערכת הכריזה : נותנת מענה ביטחוני ומנהלתי ומסייעת בשמירה על סדר היום. עוצמתה כריזה משרתת מטרה זו.
נראה לי כי בהתייחסות המפורטת והסדורה של ס. מפקד הכלא יש תשובה מלאה ומענה לטענות העותר.

לפיכך, אני מורה על דחיית העתירות.

ניתנה היום, ט"ז שבט תשע"ט, 22 ינואר 2019, בהעדר הצדדים.