הדפסה

בית המשפט המחוזי בנצרת בשבתו כבית-משפט לערעורים אזרחיים רע"א 24188-07-20

בפני
כבוד ה שופט אשר קולה

המבקש

שי שרבאק

נגד

המשיבה
ספיר סויסה

החלטה

לפני בקשת רשות ערעור על החלטת בית השלום בעפולה (כב' השופטת יפעת מישורי) בתא"ק 6317-02-20.
המשיבה הגישה תביעה כספית כנגד המבקש, בן זוגה לשעבר, במסגרתה טענה כי במסגרת מתווה סיום היחסים בין הצדדים חתם המבקש על מסמך בו הוא מודה בחוב כספי כלפיה. מנגד, טען המבקש כי ההסכם נכרת תחת איומים ולחץ שהופעלו עליו. הוסיף ו טען כי יש לראות בצדדים כידועים בציבור, באופן בו הסמכות לדון בסכסוך נתונה לבית המשפט לענייני משפחה.
בהחלטתו מיום 25.6.20 דחה בית המשפט קמא את הבקשה, תוך שקבע כי הצדדים הינם צעירים, ללא ילדים משותפים, אשר למעט מגורים משותפים לא ניהלו קשר זוגי המצדיק העברת הסמכות לבית המשפט לענייני משפחה. לעניין זה הפנה בית המשפט לכך שהצדדים לא ניהלו חשבון משותף או שיתוף מלא ברכוש. כן הפנה לכך שאין עסקינן בסכסוך משפחתי מורכב, אלא בסכסוך כספי הנשען על מסמך כתוב. לאור האמור דחה בית המשפט קמא את בקשת המבקש להכיר בצדדים כידועים בציבור ובהתאם להעביר את התיק לבית המשפט לענייני משפחה.
על החלטה זו הוגשה הבקשה שלפניי. לטענת המבקש בתמצית, שגה בית המשפט קמא עת לא הכיר בצדדים כידועים בציבור. המבקש הפנה למערכת היחסים הזוגית בין הצדדים, אשר כללה לטענתו 7 שנים של מגורים משותפים וקיום אורח חיים של בני זוג נשואים לכל דבר ועניין.
לאחר שעיינתי בבקשה, כמו גם בתיק בית המשפט קמא, מצאתי לדחות את הבקשה בלא צורך בתשובה, בגדרה של תקנה 406(א) לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד- 1984.
העובדה שהצדדים ניהלו מערכת יחסים זוגית אוהבת ואף התגוררו יחד במשך מספר שנים, אינה מביאה לכשעצמה למסקנה כי יש לראות בהם כידועים בציבור. כפי שקבע בית המשפט קמא, על סמך הנתונים שהוצגו ב פניו, הצדדים הינם צעירים ללא ילדים משותפים, אשר לא ניהלו חשבון משותף או שיתוף מלא ברכוש. בנסיבות אלו לא מצאתי כל פגם בקביעה לפיה אין המדובר מערכת יחסים של ידועים בציבור.
יתירה מכך, מקובלת עלי אף מסקנת בית המשפט קמא כי מהות הסכסוך בין הצדדים הינה בעיקרה במישור החוזי, בהתבסס על מסמך עליו חתם המבקש, ולא במישור ה"משפחתי", כאשר גם באמור יש לחזק את המסקנה לפיה אין להעביר את ההליך לבית המשפט לענייני משפחה.
מכל מקום, נחה דעתי כי אין המדובר באחד מהמקרים בהם יש להתערב בהחלטת בית המשפט קמא ועל כן אני דוחה את בקשת רשות הערעור.
משלא נתבקשה תשובה אין צו להוצאות.

ניתנה היום, כ"א תמוז תש"פ, 13 יולי 2020, בהעדר הצדדים.