הדפסה

בית המשפט המחוזי בחיפה ת"א 39799-02-19

בפני
כבוד ה שופטת רבקה איזנברג

תובעים

 1. מחמוד מטר
 2. אמין מטר
 3. נעים מטר
 4. נביל מטר
 5. ח'ליל מטר
 6. יוסף מטר
 7. מוסטפא מטר
 8. איימן מטר
 9. מאזן מטר

נגד

נתבעים

 1. פאטמה מטר
 2. ח'דיג'ה מטר

החלטה

1. לפניי בקשת תובעים 9-1 למתן פסק דין. טרם הגשת הבקשה הודיעו הנתבעות כי הן מסכימות לסעד הצהרתי שעניינו רישום חלקן ( 5/8) מכוח ירושת אביהן ואימן, ומתוך חלקו של אביהן המנוח מוחמד אסמעיל חוסין מטר ז"ל (5/12) במקרקעין הידועים כגוש 19142 חלקה 24 על שם תובעים 9-1.

2. אכן, כעולה מנסח הרישום וצווי הירושה שהוצגו לפניי, הנתבעות ירשו כל אחת 1/4 מנכסי דלא ניידי של אביהן המנוח ואילו אמן, עאישה , 1/8 חלקים. לפי צו הירושה בעניינה של עאישה ז"ל, נתבעת 1 היא היורשת הבלעדית של אמה. לפיכך הנתבע ות ירשו 5/8 מירושת אביהן.
יחד עם זאת, לאביהן המנוח של הנתבעות היו יורשים נוספים- אשתו השנייה מרים ובתו חמדה, כאשר יתרת העיזבון חולקה בין מרים (1/8) ו חמדה- 1/4. ולא ברור לי מדוע לא צורפו היורשות הנוספות גם הן כנתבעות.

לפי נסח הרישום לאביהן המנוח של הנתבעות 5/12 במקרקעין לעיל שנרשמו על שמו לאחר הסדר זכויות במקרקעין מיום 31.3.1959 לפי שטר 63/1959.

3. לפי כתב התביעה, תובע 1 , יחד עם שני אחיו טאהא ז"ל וסאמי ז"ל רכשו את חלקו של המנוח במקרקעין הנ"ל שליש כ"א ו זאת עוד בשנת 1960 של המאה הקודמת . בכתב התביעה צוין כי, הסכם המכר, שנחתם על ידי אביהן המנוח של הנתבעות, ככל הנראה אבד. לא ברור מדוע לא צורפו מסמכים אחרים שיש בהם להעיד על העסקה, כגון יפויי כח, מסמכים הנוגעים לדווח/תשלום לרשות המיסים, וכיוב'

גם אם בכתב הגנתן הניחו הנתבעות כי אכן הייתה עסקת מכר, הרי בשנת 1960, נתבעת 1 הייתה בת 5 (ילידת 1955) ואילו נתבעת 2 כבת שלוש בלבד (ילידת 1957).

4. לאור האמור, אין די בהסכמת הנתבעות אשר כאמור, אף אינן היורשות היחידות של המנוח ביחס לחלקו במקרקעין שבנידון:

א. על התובעים להגיש תצהיר מטעם אדם (נוסף על תובע 1, הרוכש), המכיר את הצדדים לעסקת המכר שיצהיר כי אכן ידוע לו שנערכה עסקה כזו בין המנוח ז"ל לבין תובע 1 ושני אחיו ז"ל בשנת 1960 בנוגע למקרקעין שבנדון.

ב. על התובעים לתקן את כתב התביעה ולצרף את היורשות הנוספות של המנוח כבעלות דין ולהמציא להן העתק כתב התביעה (לחלופין לצרף כתב הסכמה חתום ומאומת כדין מטעמן הן ביחס לרישום הזכויות על שם התובעים והן לעניין רישום הזכויות על שמן כפי שנטען בתביעה, עם התייחסות לשאלת ההיטלים/אגרות/ מיסים)

ג. על המקרקעין שבנדון נרשמה הערה ביום 6.4.17 על הפקדת תכנית לפי סעיף 123 לחוק התכנון והבניה שקובע כך:

רישום

רישום

"הופקדה תכנית לחלוקה חדשה, יעביר יושב ראש מוסד התכנון שהפקיד את התכנית העתק ממנה ללשכת רישום המקרקעין הנוגעת בדבר, ורשם המקרקעין ירשום הערה על יד כל חלקה רשומה העשויה להיפגע על ידי התכנית".

מכיוון שמדובר בתוכנית לחלוקה חדשה, יש צורך לוודא שהתכנית אינה מונעת העברת הזכויות במקרקעין. יש לתקן את התביעה ולצרף כבעל דין, או לפחות לקבל את עמדת יו"ד מוסד התכנון שהפקיד את התכנית באשר לסעד המבוקש בתביעה.

נקבע בזאת לתזכורת פנימית ליום 1.4.19,לצורך בחינת הגשת כתב תביעה מתוקן .

ניתנה היום, כ"ג אדר א' תשע"ט, 28 פברואר 2019, בהעדר הצדדים.