הדפסה

בית המשפט המחוזי בחיפה פש"ר 64016-11-17

בפני
כב' השופט איל באומגרט

בעניין:
פקודת פשיטת הרגל [נוסח חדש], התש"ם-1980
להלן: "הפקודה"
בעניין:
עזבון המנוח פדול מרון ז"ל, ת"ז XXXX654
להלן: "החייב/העזבון"
ובעניין:
הכונס הרשמי מחוז חיפה
להלן: "הכונ"ר"

החלטה

לפני בקשה למתן צו לניהול עיזבון בפשיטת רגל (להלן: "הבקשה").

1. הכנ"ר מתנגד לבקשה, בין היתר, בטענה כי ליורשי המנוח, אפשרות להגיש בקשה לבית המשפט לענייני משפחה לצורך מינוי מנהל עיזבון, בהתאם לסעיף 78 לחוק הירושה תשכ"ה-1065 (להלן: " חוק הירושה ").

2. "המבקש", "מגיש" הבקשה, סבור, כי הצעת הכנ"ר כאמור לעיל, תגרום לסרבול מיותר של ההליך וכן להוצאות מרביות לכל הצדדים.

3. בענייננו, " המבקש", "מגיש" הבקשה, הוא עיזבון המנוח. לא צורפה כל החלטה ו/או בקשה לפיה ן, מונה מנהל עיזבון ו/או מבוקש למנות מנהל עיזבון ומכל מקום, למעט צירוף של צו הירושה שניתן ביום 12.7.16, לא נטענה כל טענה בעניין זה.

4. כפי שנקבע בפסיקה, עזבון, אינו אישיות משפטיות, אינו בעל דין ובהתאם אין באפשרותו להגיש תביעה ו/או להיתבע ו/או להגיש בקשות מכל סוג שהוא.

ראו בעניין זה, רע"א 6590/10 עזבון המנוח פואד אשתייה ז"ל ואח' נ' מדינת ישראל – משרד הביטחון (פורסם במאגרים) נקבע ע"י כב' הנשיא (כתוארו אז) א' גרוניס ובהסכמת כב' המשנה לנשיא (כתוארו א ז) א' ריבלין וכב' השופט נ' הנדל, שם נקבע כדלקמן:

"... התייחסות אל עיזבון כאל בעל דין היא טעות שכיחה, החוזרת על עצמה. בתי המשפט משלימים במקרים רבים עם טעות זו, בלא להעלותה מיוזמתם. מן הראוי, איפא, לעמוד על מספר מושכלות יסוד הנוגעות למהותו של העיזבון. המשמעות המילונית של המילה עיזבון הינה "ירושה, רכוש שנישאר אחרי מות אדם" (מילון אבן שושן המרוכז 713 (מהדורת 2006)). כלומר, העיזבון הינו כינוי למסת הנכסים שהותיר אחריו המנוח. אין לעיזבון אישיות משפטית משל עצמו, ולא ניתן לעשות שימוש בו, כבעל דין, לצורך הגשת תביעה... כפי שלא ניתן להגיש לבית המשפט תביעה בשם כלי רכב, ארון או מיטה, או בשם כל הנכסים הללו ביחד, כך לא ניתן לתבוע בשם עיזבון ...
... לגבי עיזבון לא קבועה בדין כל הוראה המעניקה לו כשרות משפטית. אף מכך ניתן ללמוד כי עיזבון אינו אישיות משפטית, כלומר כי לא ניתן להגיש בשמו או נגדו תביעה לבית משפט.
הנה כי כן, עיזבון אינו אישיות משפטית. משכך, תביעה המוגשת בשם עיזבון או נגד עיזבון הינה פגומה מיסודה, שהרי היא מוגשת בשל או כנגד מי שאינו יכול, מבחינה עקרונית, להיות תובע או נתבע..."

ראו בעניין זה גם בש"א 6844/14 מנורה חברה לביטוח בע"מ נ' עזבון מלחם ז"ל (פורסם במאגרים), שם נאמר ע"י כב' הנשיא (דאז) א' גרוניס, במאמר מוסגר, כי: "ציון העיזבון כבעל דין בהליך נושא הבקשה הוא פגום. זאת, משום שעיזבון אינו אישיות משפטית".

5. בנסיבות אלה ולאור העובדה שמגיש הבקשה בענייננו, הוא עיזבון המנוח אשר אינו אישיות משפטית , לא ניתן להידרש לבקשה. ככל שהבקשה תתוקן ותוגש ע"י היורשים עפ"י צו הירושה ניתן יהיה להידרש לבקשה. את הבקשה המתוקנת יש להגיש עד 15.7.18 שאם לא כן, תדחה הבקשה.

ניתנה היום, ט"ו תמוז תשע"ח, 28 יוני 2018, בהעדר הצדדים.