הדפסה

בית המשפט המחוזי בחיפה בשבתו כבית-משפט לעניינים מנהליים עת"מ 55006-08-19

בפני
השופט אברהם אליקים, סגן נשיא

מבקשת

עורכי דין לקידום מנהל תקין

נגד

משיבים

  1. הממונה על חוק חופש המידע במועצה מקומית סאג'ור
  2. מ. מ. סאג'ור

החלטה בעניין הוצאות הבקשה לביזיון בית משפט

ביום 7.2.2021 התנהל דיון בבקשה לביזיון בית משפט, במהלכו הגיעו הצדדים להסכמות שקיבלו תוקף של החלטה, למעט שאלת ההוצאות לגביה טענו הצדדים בעל פה.

פסק הדין בתיק זה ניתן ביום 8.12.2019, לפיו בהסכמת הצדדים היה על המשיבים לפעול עד ליום 31.1.2020 למינוי וועדה למאבק בנגע הסמים המסוכנים ולמינוי וועדה למיגור אלימות ולאחר כינונן למסור מידע בעניינן לפי חוק חופש המידע למבקשת, בנוסף על המשיבים הוטלו בהסכמה הוצאות העתירה בסך 3,000 ש"ח.

ביום 3.6.2020 הגישה המבקשת את הבקשה לביזיון בית משפט הראשונה, בתגובה המשיבים ביקשו 30 ימים נוספים על מנת לפעול בהתאם לפסק הדין, ביום 5.7.2020 לבקשת המבקשת, הבקשה נמחקה והטלתי על המשיבים הוצאות בסך 1,500 ₪.

ביום 12.11.2020 הוגשה הבקשה דנן לביזיון בית משפט, הדיון בבקשה זו התנהל כאמור ביום 7.2.2021 במהלך הדיון הגיעו הצדדים להסכמות שקיבלו תוקף של החלטה כי הוועדות יתכנסו ביום 8.2.2021 ופרוטוקולים של הוועדות יועברו לידי המבקשת תוך 10 ימים מיום התכנסות הוועדות ונשארה כאמור רק שאלת ההוצאות.

טענות הצדדים
המבקשת ביקשה לחייב את המשיבים בהוצאות שיתנו ביטוי לתופעה הפסולה לפיה כל תיק צריך להתנהל מספר פעמים, ללא כל הצדקה, כאשר שהמשיבים לא פונים לבית משפט כדי לבקש ארכות לביצוע פסקי הדין, אלא בוחרים להמתין לבקשות בזיון שמוגשות לבית המשפט ורק לאחר מכן מתחילים לפעול ליישום פסק הדין ובתיק זה מדובר על בקשת ביזיון שניה.

לטענתה לפי מסמכים שקיבלה מספר דקות לפני הדיון, ביום 20.1.2019 מונו הוועדות, אלא שבחלוף כשנתיים ויותר מיום מינוי הוועדות, האחרונות לא התכנסו והמשיבים הצהירו כי הוועדות יתכנסו רק ביום 8.3.2021 ועל כן בקשות הבזיון חשפו פגם חמור בהתנהלות המשיבים.

עוד הדגישה כי המשיבות בחרו להעביר רק לפני הדיון את החומר שבידיהן כאשר יכלו להעבירו לפני חודשים רבים ויש להשית על התנהלות דיונית כזאת הוצאות מוגדלות שתבטא את הצורך לשלוח למשיבות זימונים לדיונים עם שליח פעם אחר פעם ובזבוז הזמן שנגרם בשל התנהלותן .

ב"כ המשיבים טען כי תחילת ההליך בתיק היה בתקופת הסגרים, עובדה שהקשתה על קיום פסק הדין, כן ביקש להתחשב בכך שהמטרה שלשמה ההליך נפתח הושגה ברובה ותושלם בתוך ימים ספורים.

עוד הדגיש את מצבה הכלכלי הקשה של המועצה שנמצאת בעיצומה של תוכנית הבראה, ללא תקציב חדש , מתקיימת מתקציבי המשך שלא לקחו בחשבון את ההוצאות האדירות הקיימות ושינוי המצב עקב נגיף הקורונה.

לבסוף טען כי לקח באופן אישי את עניין ההתנהלות בבקשות כאלה ומכאן והלאה המועצה תתקן את דרכה, מאחר ואין מה להסתיר במסירת מידע.
דיון
לאחר בחינת טענות הצדדים החלטתי לקבוע כי כל צד יישא בהוצאותיו.

התנהלות המשיבים במסגרת הליכי תיק זה לא הייתה ראויה, אך בהתחשב במצבה הכלכלי של משיבה 2 כמתואר בדברי בא כוחה, במגפת הקורונה ובעיקר בהסתמך על הצהרת ב"כ המשיבים לגבי התנהלות הליכים בעתיד (עמוד 3 שורה 19 לפרוטוקול ישיבת 7.2.2021) ולפנים משורת הדין לא אחייב המשיבים בהוצאות נוספות מעבר להוצאות שנפסקו עד כה בתיק זה.