הדפסה

בית הדין הארצי לעבודה ע"ע 46117-11-20

09 פברואר 2021
.1 ועד אצ"א חברת אל על נתיבי אוויר בע"מ
2. קברניט ניר ראובני ו-4 אח'

המערערים
-

.1 הסתדרות העובדים הכללית החדשה
2. אל על נתיבי אויר לישראל בע"מ

המשיבות
בפני הנשיאה ורדה וירט ליבנה, השופטת לאה גליקסמן, השופטת חני אופק גנדלר
נציגת ציבור (עובדים) גב' חיה שחר, נציג ציבור (מעסיקים) מר מרדכי כהן
<#2#>
ב"כ המערערים עו"ד אפרת דויטש, עו"ד ענבל פלמור דורי
ב"כ המשיבה 1 עו"ד אלעד מורג, עו"ד מירי מלכי
ב"כ המשיבה 2 עו"ד נחום פינברג, עו"ד אוהד גלעדי, עו"ד אור איבשיץ

פסק דין

1. לפנינו ערעור על פסק דינו של בית הדין האזורי תל אביב (בשבתו בבת ים) (סגן הנשיאה השופט דורי ספיבק ונציגות הציבור גב' שושנה סוזן סמק וגב' שרה אבן; סע"ש 53870-07-20) אשר דחה את תביעת המערערים לקבוע כי המשיבה 1 – הסתדרות העובדים הכללית החדשה (להלן: ההסתדרות) פעלה באופן של ייצוג בלתי הולם בחתימתה על הסכם ההבראה שנחתם לצורך הבראת המשיבה 2 לאור המצב הכלכלי הקשה אליו נקלעה החברה בתקופת הקורונה, וכתוצאה מכך נדחתה תביעתם לבטל את ההסכם הקיבוצי הנ"ל ולחדש את המשא ומתן הקיבוצי.

2. לאחר ששמענו באריכות את טענות הצדדים, לא מצאנו כי יש מקום להתערב בפסק דינו המנומק והמפורט של בית הדין האזורי שהסתמך גם על העדויות והחקירות בהיקף רב מאוד שהובאו בפניו, וקבע את הקביעות העובדתיות לאחר שבחן את כלל הראיות הן בכתב והן בעל פה.

3. כמו כן, מסקנותיו המשפטיות של בית הדין האזורי נכונות ותואמות את פסיקתנו בנושא של ייצוג בלתי הולם של ארגון העובדים היציג ואף אנו מסכימים כי תפקידו של ארגון העובדים היציג לגלות אחריות במצבים שוועד העובדים אינו משתף פעולה עימו לחתום על הסכם קיבוצי, במיוחד במצבה הידוע של המשיבה 2. נדגיש כי זו סמכותו ותפקידו.

4. אשר על כן, הערעור נדחה מטעמיו של בית הדין האזורי וזאת לפי תקנה 108(ב) לתקנות בית הדין לעבודה (סדרי דין) התשנ"ב – 1991.

5. מאחר ומדובר בתובענה שקשורה ישירות ליחסי העבודה הקיבוציים, אין צו להוצאות.

6. אנו מקווים כי מערכת היחסים בין ועד אצ"א לבין ארגון העובדים היציג בחברה - ההסתדרות, לבין המשיבה 2 תעלה על דרך המלך וכל הצדדים יפעלו בשיתוף פעולה כדי להעלות את החברה לפסים הנכונים.

ניתן היום, כ"ז שבט תשפ"א (09 פברואר 2021), בנוכחות הצדדים.

ורדה וירט-ליבנה,
נשיאה, אב"ד

לאה גליקסמן,
שופטת

חני אופק גנדלר,
שופטת

גברת חיה שחר,
נציגת ציבור (עובדים)

מר מרדכי כהן,
נציג ציבור (מעסיקים)