הדפסה

בית הדין הארצי לעבודה ע"ע 33629-11-19

בפני
כב' השופט מיכאל שפיצר

המבקשת

אלי יוחנן מהנדסים בע"מ
נגד

המשיב

ג'האלין חליל

החלטה

לפני בקשה לעיכוב ביצוע פסק דינו של בית הדין האזורי ירושלים (השופטת רחל בר"ג הירשברג ונציגי ציבור מר יעקב מלול ומר צבי גל (סע"ש 13754-01-16)) אשר קיבל בחלקה את תביעת המשיב תוך קביעה שבין הצדדים התקיימו יחסי עובד - מעסיק, וחייב את המבקשת לשלם לו פיצויי פיטורים, דמי הודעה מוקדמת והוצאות.

בערעורה כמו גם בבקשתה , תוקפת המבקשת את קביעתו של בית הדין ואת דחיית טענתה כי מדובר בגביית דמי חסות על ידי המשיב, ולא ביחסי עבודה. כן טוענת המבקשת כי גם אם אכן התקיימו יחסי עבודה הרי שעובדת פיטוריו של המשיב לא הוכחה. מוסיפה המבקשת שהמשיב חוייב בהוצאות בסכום של כ – 6,000 ₪ בהליכים קודמים, ואלו לא שולמו עד היום חרף העובדה שננקטו נגדו הליכי הוצאה לפועל, דבר המצביע על הקושי הממשי להיפרע ממנו, ככל שהערעור יתקבל.

המשיב בתגובתו טוען שיש לדחות את הבקשה שכן הערעור מתייחס לקביעות עובדתיות של בית הדין האזורי, ועל כן יש לדחות את הבקשה, בשל סיכויי הערעור הקלושים. לא מצאתי בתגובת המשיב התייחסות לאי תשלום ההוצאות ולסיכויי הגבייה של החוב הפסוק, ככל שאכן יתקבל הערעור.

לאחר שבחנתי את הבקשה ואת התגובה ותשובת המבקשת, אני סבור שיש להיעתר לה, ולהורות על עיכוב ביצוע פסק הדין, כנגד הפקדת מלוא הסכום הפסוק בקופת בית הדין.

נקודת המוצא היא כי מי שזכה בדינו, זכאי לממש את פרי זכייתו באופן מיידי והגשת ערעור אינה מעכבת את מימוש פסק הדין. הצדקה לעיכוב ביצוע מותנית, דרך כלל, בהצטברות שני גורמים: האחד - הנזק היחסי שייגרם למבקש מאי היענות לבקשה גדול מן הנזק הצפוי למשיב אם יעוכב הביצוע (מאזן הנוחות); השני - סיכויי הערעור להתקבל טובים (ע"א 8374/13 איי.פי.סי. טכנולוגיות ייבוא ושיווק בע"מ נ' ג'או ויז'ן אינק (10.3.14)). בין שני התנאים מתקיים יחס של "מקבילית כוחות", באופן שככל שסיכויי הערעור טובים יותר כך ניתן להקל בדרישה לנטיית מאזן הנוחות לטובת המבקש, ולהיפך (ע"א 136/14 דן אופ בע"מ נ' קורנוקופיה אקוויטיז בע"מ, (10.3.14).

המשיב לא העלה טענה כלשהי ביחס להוצאות בהן חוייב בעבר ואי פרעונן ובכך מקבלת טענת המבקשת משנה תוקף באשר לסיכוייה להשיב לקופתה את הסכום שנפסק ככל שהערעור יתקבל. מבלי להביע דעה לגופו של הערעור, הרי שעולות בו טענות הראויות לבירור.

לא מצאתי לנכון להידרש לטענות המשיב בדבר אופן המצאת הערעור שכן ניתן על ידיו מענה לגופם של דברים.

סוף דבר – הבקשה לעיכוב ביצוע מתקבלת, והמבקשת תפקיד את מלוא החוב הפסוק בקופת בית הדין, או שתמציא ערבות בנקאית בסכום האמור וזאת לא יאוחר מיום 15.1.2020. ככל שלא יופקד הסכום האמור בקופת בית הדין, תבוטל החלטה זו מאליה. אין צו להוצאות .

ניתנה היום א' בטבת התש"פ (29.12.2019) בהעדר הצדדים וישלח אליהם.

מיכאל שפיצר, שופט