הדפסה

בית הדין האזורי לעבודה תל אביב סע"ש 47360-01-21

03 אוגוסט 2021
לפני:
כב' השופטת כרמית פלד
התובע:
מיכאל טוניק
ע"י ב"כ עו"ד אברהם סרוסי

-
הנתבעת:
מלונות דן בע"מ
ע"י ב"כ עו"ד נטע רובין ממשרד עוה"ד פירון ושות'

החלטה
לאחר ששקלתי את בקשת הנתבעת להורות על העברת הדיון בהליך לבית הדין האיזורי לעבודה בבאר שבע (בשבתו באילת) וכן שקלתי את התנגדות התובע לבקשה, הגעתי לכלל מסקנה כי יש מקום להורות על העברת הדיון לבית הדין האיזורי לעבודה בבאר שבע (בשבתו באילת) . להלן אפרט נימוקיי:
תקנה 3(א)(1) לתקנות בית הדין לעבודה (סדרי דין) התשנ"ב 1991 קובעת כי מקום השיפוט בתובענה  הוא בית הדין שבאזור שיפוטו נמצא מקום העבודה של העובד או שבאזור שיפוטו בוצעה העבודה. נקודת המוצא היא כי מקום השיפוט ייקבע בהתאם למקום העבודה של העבודה ולמקום בו ביצע את העבודה, להבדיל ממיקומו של המעסיק. אף מהפסיקה עולה כי הדגש בקביעת מקום השיפוט הוא זיקת העובד למקום העבודה ומקום ביצועה, להבדיל ממענו הרשום של המעסיק (ר' תב"ע (ארצי) נא/3-108 ישעיהו פוקס נגד אלסינט בע"מ).
אין חולק כי התובע הועסק בבית מלון בעיר אילת, כך שלא מתקיימת כל זיקה בין מקום עבודתו של העובד לבין מענו הרשום של המעסיק. בנסיבות אלה ראוי אכן כי התביעה תנוהל בבית הדין אשר באיזור שיפוטו עבד העובד. כך תוגשם תכלית התקנה שעניינה, כאמור, ליצור זיקה בין העובד לבין מקום עבודתו, להבדיל ממקום עסקו של המעסיק.
נראה כי מענו הרשום של המעסיק אינו מהווה ברירת מחדל בקביעת מקום שיפוט, כי אם חלופה פרשנית למונח "מקום עבודה" – חלופה שיש להיזקק לה רק כאשר לא ניתן לקבוע בוודאות מה היה מקום העבודה העיקרי, או בנסיבות בהן העבודה בוצעה במספר אתרים שונים.
בנסיבות בהן ניתן לקבוע בוודאות את מקום ביצוע העבודה של העובד, כבענייננו, אין הצדקה לאפשר בחירה בין מקום זה לבין המקום בו מצוי המען הרשום של המעסיק ובית הדין המוסמך לדון בתובענה הוא זה אשר בתחום שיפוטו בוצעה העבודה (ר' החלטות ברוח דומה בסע"ש (ת"א) 37607-01-19 בן חור נגד אלקטרה דנקו בע"מ (22.1.20) וסע"ש (ת"א) 55811-01-19 דימיטרי קולשוב נגד בנק דיסקונט לישראל בע"מ (20.12.19)).
סבורני כי יש ליתן משקל רב יותר לעובדה שבעלי התפקידים הרלבנטיים מטעם הנתבעת המצויים בפרטי ההליך (מנהלת משאבי אנוש ומנהלו הישיר של התובע) נמצאים בעיר אילת באופן שיקשה על הנתבעת לנהל את ההליך בבית דין המרוחק ממקום ביצוע העבודה, ויש להעדיפה על פני העובדה שמשרדי באי כוח הצדדים מצויים בשטח סמכותו של בית הדין האיזורי לעבודה תל אביב (בשבתו בבת ים) .
בנסיבות אלה בקשת הנתבעת להעביר את הדיון לבית הדין האיזורי לעבודה ב באר שבע (בשבתו באילת) מתקבלת.
המזכירות תעביר את התיק לעיונה של כבוד הנשיאה, השופטת הדס יהלום, לשם מתן החלט ה בבקשה להעברת מקום השיפוט לבית הדין האיזורי לעבודה בבאר שבע (בשבתו באילת).

ניתנה היום, כ"ה אב תשפ"א, (03 אוגוסט 2021), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.