הדפסה

בית הדין האזורי לעבודה תל אביב סע"ש 40940-09-20

14 נובמבר 2020
לפני:
כב' השופט אלעד שביון

התובע:
מיכאל גורדון
ע"י ב"כ עו"ד מידן גריסרו
-
הנתבעת:
פרג'יאן אלי מובילים בע"מ
ע"י ב"כ עו"ד רונן קינן

החלטה

לפני בקשת הנתבעת להעברת מקום השיפוט לביה"ד האזורי לעבודה בחיפה.

לטענת הנתבעת יש להעביר את הדיון לביה"ד האזורי לעבודה בחיפה בהתחשב במקום ביצוע עיקר העבודה (אזור חיפה) ומקום מפעלה של הנתבעת (מושב שזור). התובע מנגד טען, כי יש לדחות את בקשת הנתבעת, שכן עבודת התובע בוצעה בכל רחבי הארץ ועל כן הוא רשאי לבחור את בית הדין האזורי אליו תוגש התביעה.

תקנה (3)(א)(1) לתקנות בית הדין לעבודה (סדרי דין ), התשנ"ב–1991 קובעת, כי: "מקום השיפוט הוא ... בתובענה כאמור בסעיף 24(א)(1) לחוק - בית הדין האזורי אשר באזור שיפוטו נמצא מקום העבודה של העובד שהיא העבודה נושא התובענה, או שבאזור שיפוטו בוצעה העבודה". בתקנה זו קיימת אבחנה בין המונחים "מקום העבודה" ומקום ביצוע העבודה. מדובר בשני מונחים שונים. מקום ביצוע העבודה הוא המקום שבו בוצעה העבודה בפועל. בע"ע (ארצי) 143/09 אנטון נומיקוב נ' רשת ביטחון (1993) בע"מ (ניתן ביום 24.3.09) נקבע לעניין המונח "מקום העבודה", כי ניתן לפרש אותו גם כמרכז מפעלו של המעביד או כמקום בו נמצא משרדו הרשום בישראל של המעסיק.

בבר"ע (ארצי) 41211-05-14 ישראל שיינברג נ' כנפי משק תור בע"מ (ניתן ביום 30.6.14) נקבע, כי: "כללו של דבר: ככל שאין חפיפה בין "מקום העבודה" לבין "מקום ביצוע העבודה", רשאי התובע לבחור את בית הדין האזורי אליו תוגש התביעה; ככל שמדובר במקרה בו העבודה בוצעה במספר אזורים, "מקום ביצוע העבודה" הוא המקום בו בוצעה עיקר העבודה או חלק משמעותי ביותר ממנה; ככלל, הקובע את מקום סמכותו המקומית של בית הדין הוא מקום עבודתו האחרון עובר לסיום קשר העבודה".

מעיון בתשובה שהגישה הנתבעת ובמסמכים שצורפו אליה (פירוט דוחות נסיעה לחודשים 3-10/17) עולה, כי מרבית הנסיעות בוצעו באזור חיפה (מעל 95%).

בנסיבות אלו כאשר מקום העבודה (מושב שזור) נמצא באיזור השיפוט של ביה"ד האזורי לעבודה בחיפה וחלק משמעותי מעבודת התובע התבצע באזור חיפה, הסמכות המקומית לדון בתביעה נתונה לכאורה לביה"ד האזורי לעבודה בחיפה.

המזכירות תעביר את ההחלטה לעיונה של כב' הנשיאה, השופטת הדס יהלום, לצורך מתן החלטה בעניין קביעת מקום השיפוט.

המועד להגשת כתב הגנה מוארך כמבוקש.

ניתנה היום, כ"ז חשוון תשפ"א, (14 נובמבר 2020), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.