הדפסה

בית הדין האזורי לעבודה תל אביב סע"ש 25330-04-19

07 יולי 2020
לפני:
כב' השופטת שגית דרוקר

התובע:
יעקוב וינוגרדוב
ע"י ב"כ: עו"ד מיכאל יוסופוב

-
הנתבע:
אליהו גורוחובסקי
ע"י ב"כ: עו"ד ויקטוריה בורודיאנסקי

החלטה

התובע עבד אצל הנתבע והגיש נגדו תביעה אשר עילותיה וסעדיה נובעים ממשפט העבודה המגן.
ביום 21.6.20 התקיים קדם משפט במהלכו הודיעה ב"כ הנתבע כי מר גורוחובסקי מ אושפז במחלקה לתשושי נפש בבית אבות סיעודי. עוד הודיעה ב"כ הנתבע במהלך הדיון כי בריאותו לקויה, הן במישור הפיזי והן במישור הנפשי וכי יש קושי רב לתקשר עמו וש יש לו תיק נוסף המתנהל בבית הדין (פ"ה 63803-05-18) וכי לצורך ההליך שם מונה לו אפוטרופוס לדין.
לשאלת בית הדין ציינה ב"כ הנתבע כי היא אינה מעוניינת להתמנות כאפוטרופוס לדין. כן ציינה שגרושתו של הנתבע אינה מסכימה לשמש כאפוטרופוס לדין.
בהתאם להחלטה מיום 21.6.20, הגישה ב"כ הנתבע ביום 5.7.20 מסמכים רפואי ים מיום 19.6.19 ומיום 20.3.20 מאת ד"ר מאייר מומחה בגריאטריה, בבית מרפא גנים בע"מ – מוסד המטפל בחולים סיעו דיים. מהמסמכים עולה כי מאז חודש יוני 2019 הנתבע מאושפז בבית המרפא גנים, כי מצבו הרפואי מורכב וירוד, כי קיימת אצלו ירידה תפקודית משמעותית וגם מצבו הקוגניטיבי אינו שפיר והוא חווה, בין השאר, קשיי שפה וזיכרון, מתקשה בהליכה וזקוק להשגחה ולהמשך טיפול במוסד סיעודי.
כאמור, לנתבע מונה אפוטרופוס לדין מהלשכה לסיוע משפטי לצורך הליך אחר המתנהל בעניינו בבית דין זה אולם, אין לו אפוטרופוס המטפל בענייניו ואין בני משפחה אשר הביעו נכונות לשמש לו כאפוטרופוס לדין.
בהתאם לתקנה 24 לתקנות בית הדין לעבודה (סדרי דין) התשנ"א 1991 מוסמך בית הדין למנות אפוטרופוס לדין לצורך ניהול תובענה זו בלבד.
לא קיים מקור נורמטיבי המאפשר להטיל על האפוטרופוס הכללי ביצוע תפקידים של אפוטרופוס לדין שלא בהסכמתו. עיון בפסיקה מעלה כי האפוטרופוס הכללי אף אינו נוהג ליתן הסכמתו למינויו כאפוטרופוס לדין ככל שהדבר מוצע (ע"ע (ארצי) 4204-05-10 האפוטרופוס הכללי נגד צפורה אינס (15/8/10) והפ"ע 25/79 האפוטרופוס הכללי נגד רשם האגודות השיתופיות (לא פורסם), כפי שמאוזכר בע"ע 4204-05-10).
מהתמונה שעלתה בפני, לרבות מסמכים רפואיים שהוצגו וטענות ב"כ הנתבע, עולה כי הוא אינו מסוגל לנהל את הגנתו בתביעה שהוגשה נגדו ע"י התובע, אין ביכולתו להשיב לטענות שפורטו בכתב התביעה וככל הנראה אינו יכול להתייצב לדיונים. בנסיבות אלה מצאתי מקום להורות על מינוי אפוטרופוס לדין לנתבע, לצורך ניהול תובענה זו בלבד. אציין, כי אומנם על פי המסמכים הרפואיים העדכניים חל שיפור במצבו הרפואי של הנתבע וזאת ביחס למסמכים רפואיים קודמים אך משהנתבע עדיין מאושפז במחלקה סיעודית וסובל מבעיות בזיכרון הרי שלכאורה מבחינה משפטית לצורך ניהול ההליך לא חל שינוי במצבו.
לפיכך, הלשכה לסיוע משפטי תבחן אפשרות למנו ת אפוטרופוס לדין לנתבע לצורך הליך זה ותגיש עמדתה בעני ין זה עד יום 2.8.20.
ב"כ הנתבע תעביר החלטה זו ללשכה לסיוע משפטי בתל אביב עד יום 15. 7.20.
התיק יובא לעיוני ביום 4.8.20.
ניתנה היום, ט"ו תמוז תש"פ, (07 יולי 2020), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.