הדפסה

בית הדין האזורי לעבודה תל אביב ב"ל 6569-08-19

15 יולי 2020
לפני:
כב' השופטת דפנה חסון זכריה

התובע:
מרדכי לברטי

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי

החלטה

1. מתמנה בזאת ד"ר ארז אבישר לשמש כמומחה רפואי בתביעתו של ד"ר מרדכי לבטרי (להלן: "התובע") להכיר בפגיעה בכפות ידיו כפגיעה בעבודה.

2. להלן המסמכים המצ"ב:

א. כרטיס רפואי של התובע מקופת חולים מכבי
ב. תיקה הרפואי של התובעת מקופת חולים כללית.

3. פרטי המחלה וממצאיה מפורטים במסמכים הרפואיים.

4. אלה העובדות:

א. התובע יליד 1952.
ב. התובע עובד בחברת חשמל במחלקת חיבור לבתים החל משנת 1992, משרה מלאה ולעיתים עבד בשעות נוספות ובימי שישי.
ג. לצורך עבודתו ובמשך רוב שעות העבודה, נעזר התובע בכלים רוטטים מסוג מברגות, מקדחות, פטישונים וכיוצ"ב. כמו כן נעזר התובע בכלים ידניים כגון, מפתחות ברגים, פליירים וכיוצ"ב המופעלים באמצעות תנועה סיבובית תוך הפעלת לחץ.
ד. יד ימין – ידו הדומיננטית של התובע .
ה. פירוט מצבו הרפואי, כעולה מהמסמכים הרפואיים.

5. המומחה מתבקש להשיב לשאלות הבאות:

האם קיים קשר סיבתי בין תנאי עבודתו של התובע ובין הליקוי בו לקה או החמרתו? כאמור, על מנת לקבוע קיומו של קשר סיבתי, יש צורך בסבירות של מעל 50% כי תנאי העבודה השפיעו במידה זו או אחרת על התפתחות הליקוי או החמרתו, דהיינו יותר סביר לקבוע שתנאי העבודה השפיעו על הופעת הליקוי או החמרתו, לעומת המצב ההפוך שתנאי העבודה לא השפיעו.

ככל שהתשובה לשאלה הקודמת חיובית - האם בעיקרו של דבר ניתן לומר, כי המחלה של התובע עקב עבודתו נגרמה או הוחמרה על דרך של פגיעות זעירות כך שכל אחת מהן הסבה לו נזק זעיר בלתי הדיר עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו זה על גבי זה גרמה או החמירה גם כן את מחלתו (כדוגמת טיפות מים המחוררות את האבן עליה הן נוטפות).

ככל שהתשובה לשאלה הקודמת חיובית - האם לתנאי העבודה השפעה משמעותית על הליקוי (השפעה משמעותית היא בשיעור של 20% ומעלה)?

6. המומחה מתבקש למסור תשובותיו תוך 30 יום מהיום.
אם מי מהצדדים היה או עודנו בקשר עם המומחה, לגבי תובענה זו או הפגיעה מושא התובענה, לרבות חוות דעת שקיבל מהמומחה, יגיש הודעה בכתב לבית דין זה וישירות לצד שכנגד, תוך 7 ימים ממועד קבלת החלטה זו.

7. על המומחה ליתן חוות דעת ערוכה כדין, בהתאם לפקודת הראיות [נוסח חדש], תשל"א – 1971, ובכלל זה לפרט את פרטי השכלתו וניסיונו, ולהצהיר כי ידוע לו שחוות הדעת ניתנת במקום עדות בבית הדין.

8. התיק לעיוני ביום 20.8.20.

ניתנה היום, כ"ג תמוז תש"פ, (15 יולי 2020), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.