הדפסה

בית הדין האזורי לעבודה תל אביב ב"ל 61092-05-18

לפני:
כב' השופטת דגית ויסמן

התובע:
עיסא עדנאן

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי

החלטה
1. מתמנה בזה ד"ר אברהם ששון לשמש כמומחה/יועץ רפואי בתביעת של מר עיסא עדנאן (להלן: "התובע").

2. להלן המסמכים המצ"ב:
א. תיקיו הרפואיים של התובע בקופ"ח – שירותי בריאות כללית;
ב. תיק אשפוז של התובע בבית החולין המשפחה הקדושה" נצרת;
ג. תיקיו הרפואיים של התובע בבית החולים "בילינסון".

3. פרטי המחלה וממצאיה מפורטים במסמכים הרפואיים (להלן: "המחלה").

4. אלה העובדות:
א. התובע יליד 1967, עבד משנת 2006 בחברת קונספט מטבחים בע"מ, כ -12 שנים בקו הרכבת ארונות מקלחת.

ב. במסגרת עבודתו התובע הרכיב ארונות מקלחת בגדלים משתנים, כאשר הוא קיבל את הלוחות המפורקים והרכיב ארון (ללא דלתות), במשך 10 – 15 דקות.

ג. לאחר מכן התובע הרים את הארון שהרכיב ("קופסה" ללא דלתות) על כתף שמאל ותוך הטיה של הראש שמאלה, לקח את הארון לעמדת העבודה הבאה (הרכבת דלתות), במרחק כחמישה מטרים מעמדת העבודה שלו.

ד. פעולת ההרמה והובלת הארון על כתפו של התובע, תוך הטיית הראש שמאלה, בוצעה 4 – 5 פעמים בשעה. מדובר בכ – 20 ארונות מדי יום, שהתובע נשא בין השעות 7:15 עד 17:00.

ה. משקל הארונות נע בין 10 ל – 25 ק"ג (לפי גודלם).

5. המומחה מתבקש להשיב לשאלות הבאות:
א. מהו הליקוי הרפואי של התובע בצווארו , על פי העולה מהחומר הרפואי שלפניך?
ב. האם קיים קשר סיבתי בין תנאי עבודתו של התובע ובין הליקוי בו לקה או החמרתו?
תשומת לב המומחה כי על פי הפסיקה, על מנת לקבוע קיומו של קשר סיבתי, יש צורך בסבירות של מעל 50% כי תנאי העבודה השפיעו במידה זו או אחרת על התפתחות הליקוי או החמרתו, דהיינו יותר סביר לקבוע שתנאי העבודה השפיעו על הופעת הליקוי או החמרתו, לעומת המצב ההפוך שתנאי העבודה לא השפיעו.
ג. אם התשובה לשאלה ב' לעיל היא חיובית - האם בעיקרו של דבר ניתן לומר, כי המחלה של התובע עקב עבודתו נגרמה או הוחמרה על דרך של פגיעות זעירות כך שכל אחת מהן הסבה לו נזק זעיר בלתי הדיר עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו זה על גבי זה גרמה או החמירה גם כן את מחלתו (כדוגמת טיפות מים המחוררות את האבן עליה הן נוטפות).
ד. אם התשובה לשאלה ג' לעיל היא חיובית - האם לתנאי העבודה השפעה משמעותית על הליקוי (השפעה משמעותית היא בשיעור של 20% ומעלה)?

6. המומחה מתבקש ליתן חוות דעתו בתוך 30 ימים, בדרך שבה ניתנת חוות דעת של מומחה לפי פקודת הראיות [נוסח חדש], התשל"א - 1971, ובכלל זה לפרט את פרטי השכלתו וניסיונו ולהצהיר שידוע לו כי חוות הדעת ניתנת במקום עדות בבית הדין, על כל המשתמע מכך.

7. אם מי מהצדדים היה או עודנו בקשר עם המומחה, לגבי תובענה זו או הפגיעה מושא התובענה, לרבות חוות דעת שקיבל מהמומחה, יגיש הודעה בכתב לבית דין זה וישירות לצד שכנגד, בתוך 7 ימים ממועד קבלת החלטה זו.

8. עיון –1.09.20.

ניתנה היום, ד' אב תש"פ, (25 יולי 2020), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.