הדפסה

בית הדין האזורי לעבודה תל אביב ב"ל 41691-06-18

29 ספטמבר 2020
לפני:
סגנית הנשיאה, השופטת אריאלה גילצר – כץ

התובע:
אחמד שלאביה
ע"י ב"כ עו"ד משה גלעד

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ עו"ד רועי הררי

החלטה

בהמשך לחוות הדעת אשר ניתנה על ידך מתבקש המומחה, ד"ר יבגני לייקין, להשיב על שאלות ההבהרה הבאות:

1. א. האם נכון כי במאמר אשר הנך מסתמך עליו כמראה מקום 4:
Chen, J.D., et al. Exposure to mixtures of solvents among paint workers and biochemical alterations of lover function. Br J ind Med, 1991.48(10):p696-701

החוקרים מסכמים " xylene and toluene were the major
Components found in almost all air samples"

כמו כן :
Increase in gamma – glutamytransferase (GGT) activity was found to be associated with severity of exposure to the mixture of solvents. Because the possible effects on GGT activity of non – occupational factors were controlled for, it is iconcluded that increastto GGT activity among exposed workers may be due t a higher exposure to the mixture of solven.

דהיינו כי החוקרים כן מצאו כי ההגברה בפעולת ה- GGT – בעובדים החשופים יכולה להיות עקב החשיפה הגבוהה יותר לממיסים.

ב. במאמר Changes in the liver function of workers exposed to petroleum products (מראה מקום 5 בחוות דעתך) המחברים בדקו תפקוד כבד בעובדים החשופים ל- styrene, toluene, benzene, butanol, tanole. Ketones, mercaptans, acrylonitrile aldegydes.
האם נכון כי מחברים סכמו this proves the presence of certain potential risk for those working in this production and especially workers engaged in repair and processtechnology .

ג. במאמר שבמראה מקום מספר 6 בחוות דעתך liver damage among shoe repairers החוקרים בדקו סנדלים החשופים לתערובת ממיסים (לא פורטו במאמר איזה). החוקרים סיכמו כי the findings suggest that even asymptomatic shoe there there is the possibility of liver invovement among repairers

ד. נוכח העובדה כי גם מר שלאביה נחשף לתערובת של ממיסים, האם ניתן לומר כי המסקנות המובאות כאן במאמרים שהראת יכולים לחזק האפשרות לקשר סיבתי?

2. האם המקור הספרותי אותו אתה מביא כמובאה מס' 1, הינו מלפני 10 שנים, וכי קיימת מהדורה חדשה של הספר מלפני 4 שנים בלבד?

3. א. האם נכון כי שלושת המחקרים עליהם בחרת להתבסס לשלילת הקשר הסיבתי הינם מחקרים מלפני למעלה מ- 20 ו- 30 שנה?

ב. האם מאז ועד היום לא פרסמו מחקרים עדכניים בנושא הזה?

ג. על בסיס מה הנך שולל את 26 המקורות מהספרות הרפואית העדכנית שהובאו בחוות דעתו של ד"ר סקולסי למחקרים אפידמיולוגים המתבססים על מאות ואלפי מקרים, לעניין האפשרות של קשר הסיבתי? אם לא נא הסברך.

4. לחלופין האם על בסיס המחקרים העדכניים והממצאים שהובאו לעיל ממבואות 4-6 לחוות דעתך ניתן לכל הפחות להכיר בקשר של החמרה חלקית, גם אם נניח שלהשמנת היתר קשר כלשהו למחלתו?

המומחה מתבקש להשיב על שאלות ההבהרה תוך 30 יום.

לעיוני 15.11.20.

ניתנה היום, י"א תשרי תשפ"א, (29 ספטמבר 2020), בהעדר הצדדים.