הדפסה

בית הדין האזורי לעבודה תל אביב ב"ל 2026-09-19

21 יולי 2020
לפני:
כב' השופטת שגית דרוקר

התובע:
רחמים מטרי
ע"י ב"כ: עו"ד אוריה פריינטה

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ: עו"ד שרון חג'ג'

החלטה

ביום 16.3.20 התקבלה בבית הדין חוות דעת המומחה הרפואי, פרופ' ניר פלד.

בהמשך לחוות הדעת מופנות בזה אל המומחה שאלות הבהרה כמפורט מטה:

האם אתה מסכים כי בתפקודי הריאות במחלת האמפיזמה ניתן לראות הפרעה חסימתית ללא מרכיב הפיך משמעותית, ניפוח יתר וירידה בכושר הדיפוזיה?
האם אתה מסכים כי במקרה שלפנינו תפקודי הריאות האחרונים מתאריך 11.07.18 אינם מדגימים ממצאים אופייניים לאמפיזמה כמתואר בשאלה הקודמת?
האם אתה מסכים כי שינויים רנטגניים בפסגות הריאות ללא כל עדות למחלה פעילה אינם יכולים לכשעצמם לשמש לקביעת אבחנה של מחלת האמפיזמה?
ככל שהתשובה לשאלה ג' חיובית - האם אתה חוזר בך מהקביעה כי התובע חולה במחלת האמפיזמה? ומקביעתך לסבירות של מעל 50% שמחלתו נובעת מחשיפה תעסוקתית.
ציינת בחוות דעתך כי הנ"ל סובל מ"אמפיזמה בולוטית באונות העליונות, בעיקר בפסגות עם נודולים קטנים עד 5 מ"מ, פזורים דו צדדית". האם בדיקת ה- CT עמדה לפניך? האם התבססת רק על הרישום של ד"ר אבי גלעד מתאריך 22.05.18 שהעתיק פענוח (הוא לא ראה את דיסק הבדיקה) וכתב: אמפיזמה בולוטית באונות העליונות, מספר קשריות בקוטר 0.5 ס"מ בשתי הריאות". האם אתה עומד בקביעה "פזורים בשתי הריאות"?
המאמר הראשון שסימנת במקורות שלך ((A Case Control Study… מתייחס לעובדי בניין ומראה כי 18% מהסיכון למחלה כרונית חסימתית קשורים לחשיפות בעבודה. אתה מתבקש להסביר מה תרומת המאמר במקרה שלפנינו, היות ולא נמצאו אצל התובע תפקודי נשימה של COPD.
המאמר השני אותו ציינת בחוות דעתך, מתייחס לצורך לקבוע מדיניות ומסגרות פיקוח ובטיחות חדשות לעובדים החשופים למחלות ריאה. אתה מתבקש להפנות לחלקים הרלוונטיים למקרה שלפנינו במאמר זה.
המאמר השלישי שאוזכר בחוות דעתך, מתאר מספר פתולוגיות שכיחות אצל רתכים אך לא מצאנו שום איזכור של אמפזימה. אתה מתבקש להראות במה מאמר זה מחזק את קביעתך במקרה הפרטני של התובע.
ידוע כי אמפזימה בולוטית יכולה להיות קשורה לחסר גנטי באנזים ה- Alpha 1 Anti trypsin ואכן הרופאים המטפלים בתובע הפנו אותו לבדיקה זו בתאריך 22.5.18. האם ראית בתיקו של התובע תשובה לבדיקה זו? מה ניתן לסכם מכך?

המומחה מתבקש להשיב לשאלות ההבהרה בתוך 30 ימים מיום שתומצא לו החלטה זו.

לעיון 23.8.20.
ניתנה היום, כ"ט תמוז תש"פ, (21 יולי 2020), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.