הדפסה

בית הדין האזורי לעבודה ירושלים ב"ל 24360-03-19

20 יולי 2020
לפני:
כב' השופט דניאל גולדברג
התובע:
שמעון קדוש

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי

החלטה
בית הדין ממנה בזאת את ד"ר מיכאל מיכיילביץ לשמש מומחה יועץ רפואי לבית הדין בהליך זה בתחום הכירורגיה האורתופדית- כף היד) .
להלן התשתית העובדתית המוסכמת שבין הצדדים:
התובע יליד דצמבר 1969. ספר בעיסוקו. התובע עבד בעמידה כאשר הלקוח היה ישוב על כסא מתכוונן שלרוב היה עד גובה החזה של התובע. עבודת התובע היתה כזו שמרפקיו היו באוויר.
הנתבע הכיר בcts ואצבע הדק (אצבע מספר 4) ביד ימין.
בעיסוקו כספר עבד בתחום של תוספות שיער, הדמיית שיער ואיפור קבוע, החלקות שיער, תספורות, גוונים, מריחת צבע, עיצוב שיער באמצעות פן. פירוט הפעולות של כל אחד מהתחומים יפורט להלן-

תוספות שיער-
הורדת תוספת שיער מראש הלקוח- בכ- 70% מהפעמים ההורדה בוצעה באמצעות מכונת תספורת כאשר התובע הצמיד את מכונת התספורת לחיבור של התוספת ובאמצעות מעבר עם המכונה היה משחרר את התוספת מהקרקפת ובכ- 30% מהפעמים היה מורח או מצמיד גזה מרוחה שמן למקום החיבור ומושך את תוספת השיער. פעולה זו ארכה מספר דקות.
מריחת צבע ללקוח- צורת המריחה היתה כזו שהתובע פתח שביל אמצעי בשיער באמצעות מסרק שפיץ, מורח ס"מ בחומר צבע ואז פותח עוד שביל באורך ס"מ וכך עד שצובע את כל השיער. פעולה זה אורכת בין 5-15 דקות.
הסרת הדבק מתוספת השיער- בדרך כלל התובע אחז בתוספת ביד שמאל וביד ימין היה מקלף את המדבקה תוך אחיזת המדבקה באמצעות האגודל והאצבע (אצבע מספר 2) של יד ימין. התובע היה מניח את התוספת בהשריה של בנזין לכ- 3 דקות, לאחר הסרת המדבקות. עם סיום פעולת ההשריה, התובע היה מנקה שאריות של דבק באמצעות פעולת הברשה של מברשת שיער.
חפיפת תוספת השיער- עם השלמת הפעולה הקודמת, התובע חופף את התוספת. את פעולת החפיפה והפעולות המרכיבות אותה ניתן למצוא בסרטון הווידאו שמסתיים ב 1115.
ייבוש התוספת באמצעות מגבת וסירוק התוספת כפי שמופיע בסרטון ווידאו שמסתיים ב- 1116.
ייבוש התוספת באמצעות מייבש שיער- התובע מניח את התוספת על ראש הבובה, מחזק באמצעות נעצים, מייבש באמצעות מייבש שיער ,מדביק מדבקות חדשות. מפנים לווידאו שמסתיים ב- 1117 ולפעולות שמפורטות שם.
התובע היה חופף את ראש הלקוח מצבע השיער ולאחר מכן מנקה באמצעות גזה עם שמן את שאריות הדבק וחופף בשנית.
התובע מניח ומייצב את התוספת על ראש הלקוח, ובסופו של הליך מעצב את התספורת. מפנים לווידאו שמסתיים ב- 1118 ולפעולות המפורטות בו.
העבודה שקשורה בתוספות שיער ארכה בין שעה לשעה וחצי עבור כל לקוח. כחמש לקוחות בממוצע ביום.

החלקות –
התובע חופף ללקוחה את השיער (כ- 5 דקות).
התובע מייבש את השיער עם מייבש שיער ולאחר מכן מחליק את השיער היטב עם מייבש השיער.
מריחת חומר החלקה- באופן דומה לאופן של מריחת צבע (ראו סעיף ב לעבודה עם תוספות שיער). פעולה הנמשכת כ- 40 דקות. עיטוף הראש בניילון. הלקוח נשאר עם החומר על ראשו למשך שעה ורבע לערך ולאחר מכן התובע חופף את ראשו. בזמן ההמתנה של הלקוחה עם החומר התובע עוסק בפעולות נוספות עם לקוחות אחרים.
לאחר החפיפה, התובע עוטף את השיער של הלקוח עם מגבת, מייבש ומחליק את השיער עם מייבש שיער.
התובע היה פותח שבילים בשיער באורך ס"מ ובאמצעות מחליק חשמלי בחום של 230 מעלות היה עובר כ- 10 פעמים על כל קצוות שיער בגודל של ס"מ רוחב ו-5 ס"מ אורך. פעולת השימוש במחליק בין 40 דק' לשעתיים בממוצע. השימוש במחליק חשמלי נעשה כך שהתובע אוחז במכשיר ביד ימין, וביד שמאל מחזיק את השיער עם כפפה נגד חום ואוחז בשיער תוך פעולה של משיכה עם אצבעות הקמיצה והזרת פנימה בתנועה של הושטת האצבעות והאמה קדימה כשהאגודל מורם.
התובע עסק בהחלקות משנת 2011 כאשר היו לו כשתי לקוחות בממוצע, בנושא זה.

הדמיות שיער ואיפור קבוע-
התובע היה עובד עם מכשיר רוטט שמוצמדת לו מחט והיה מדמה שיער באמצעות הזרקת צבע מתוך המחט לתוך העור כאשר היה עושה זאת בקרקפת חלקה, בהדמיית גבות ובאיפור קבוע שכלל הצללת גבות ושיטת השערה. התובע אוחז במכשיר ביד ימין ואת האזור עליו מבצע את ההדמיה מחזיק ביד שמאל. מהירות הרטט היא 50 במכשיר הרטט עדין מאוד אבל מהיר.
פעולת הדמית השיער מתוארת בסרטונים שמסתיימים בספרות 1120,1121,1122.
זמן העבודה בהדמיית השיער היה משתנה תלוי סוג ההדמיה הנדרשת: כשעה עד שעה וחצי להדמיית שיער בקרקפת; כ- 10 דקות הדמית אייליינר כל עין; כ- 30 דקות הדמית גבות, תלוי בשיטה (שיטת השערה או הצללה).
לטענת התובע אחרי כל רבע שעה לא הרגיש את היד ולכן היה מנער את הידיים ועושה הפסקה 5 דקות.
לתובע היו בין 1-2 הדמיות שיער בשבוע ועסק בעבודה זו בין שנת 2012-2017.

שונות- התובע עסק באופן קבוע בעבודות ספרות רגילות כמפורט בתחילת הסעיף בתדירות ובמגוון משתנה בזמנים הנותרים.

התובע עבד כספר שכיר משנת 1994 ועד פברואר 2011 . התובע עבד 5 ימים בשבוע, 9 שעות ביום ועסק בפעולות של תוספות שיער.
התובע עבד כספר עצמאי מפברואר 2011, שעות עבודתו ועיסוקיו כמפורט להלן-
מתחילת עבודתו כעצמאי ועד שנת 2014 כ- 8 שעות ביום ופעם בשבוע היה עושה שעתיים נוספות וכן מספר שעות בימי שישי.
משנת 2014 עד שנת 2018 התובע עבד כ- 5-6 שעות ביום (לטענתו עבד פחות שעות בשל כאבים).
משנת 2018 היקף המשרה שלו הוא 7-8 שעות ביום.
לאורך כל שנותיו כספר עצמאי התובע ביצע את כל הפעולות כמפורט בסעיף 3, למעט הדמית שיער בה עסק משנת 2012 ועד 2017 בלבד. התובע עסק בהדמיית איפור קבוע החל משנת 2012 ואילך.
על יסוד התשתית העובדתית הנ"ל מתבקש המומחה היועץ הרפואי לחוות דעתו בשאלות הבאות:
מהם הליקויים מהם סובל התובע בשתי ידיו, והאם ליקויים אלה כוללים את הליקויים הבאים:
הפרעה בתחושה וחולשה מדיאנית דיסטלית מימין, המשך פרסטציה והפרעה תפקודית דומה משמאל.
טריגרינג של כל האצבעות אחרי מאמץ ונוקשות בוקר ללא שיפור גם אחרי הניתוח לשחרור אצבע הדק 4 ימין.
ירידה קשה בתפקוד אולנרי- הפרעה בתחושה עם חולשה אולנרית דו"צ (נתמכת ב- EMG חיובי).
שחיקה של מפרקים בבסיסי האגודלים הגורמת להפרעה תפקודית קשה.
TENNIS ELBOW יד ימין.
האם מתקיים קשר סיבתי בין תנאי עבודתו של התובע לבין הליקוים המפורטים בסעיף הקודם, ככל שאובחנו. על מנת לקבוע קיומו של קשר סיבתי, יש צורך בסבירות של מעל 50% כי תנאי העבודה השפיעו במידה זו או אחרת על התפתחות הליקוי או החמרתו. דהיינו, יותר סביר לקבוע שתנאי העבודה השפיעו על הופעת הליקוי או החמרתו, לעומת המצב ההפוך שתנאי העבודה לא השפיעו.
ככל שהתשובה לשאלה הקודמת חיובית - האם לתנאי העבודה השפעה משמעותית על הופעת הליקוי או החמרת ו (השפעה משמעותית היא בשיעור של 20% ומעלה)?
האם ליקויים אלה הם תולדה של מנגנון מיקרוטראומה, קרי: תנועות חוזרות ונשנות ברציפות הגורמות כל אחת לנזק זעיר עד שהצטברות הנזקים גורמת לליקוי, או שהם מהווים מחלת מקצוע מוכרת לפי התוספת השניה לתקנות הביטוח הלאומי (ביטוח מפני פגיעה בעבודה), התשי"ד-1954, בשים לב לאופי עבודתה כאמור במוסכמות לעיל.
לצורך מתן חוות דעתו מועברים למומחה היועץ הרפואי תיקיו הרפואיים של התובע בקופת חולים כללית, קופת חולים מאוחדת, בית חולים הדסה עין כרם שנסרקו לתקליטור המצ"ב. כמו כן מצורף התקליטור ת/1 (המתאר את עבודת התובע) והחומר הרפואי ת/5 שצורפו לתצהיר התובע.
המזכירות תבטיח את המצאת כלל המסמכים המפורטים בסעיף 4 להחלטה זו למומחה הרפואי ותתעד זאת בתיק.
ככל שמי מן הצדדים היה או עודנו בקשר עם המומחה, לגבי תובענה זו או הפגיעה מושא התובענה, לרבות חוות דעת שקיבל מהמומחה, יגיש הודעה בכתב לבית דין זה וישירות לצד שכנגד, תוך 7 ימים ממועד קבלת החלטה זו.
המומחה מתבקש להגיש את חוות דעתו הרפואית לבית הדין בתוך 30 יום מיום שהחלטה זו בצירוף החומר הרפואי המפורט בה יומצאו אליו.
תשומת לב המומחה, כי ככל שלא תתקבל חוות הדעת בתוך 45 יום, ישקול בית הדין ביטול המינוי ומינוי מומחה אחר.
המומחה יערוך את חוות הדעת בדרך שבה ניתנת חוות דעת של מומחה לפי פקודת הראיות [נוסח חדש], התשל"א - 1971 (להלן – "פקודת הראיות"), ובכלל זה יפרט את פרטי השכלתו וניסיונו, וכן יצהיר כי ידוע לו שחוות דעתו ניתנת במקום עדות בבית הדין על המשתמע מכך.
המזכירות תצרף להחלטה זו "דף הנחיות" למומחה בהתאם להנחיות בדבר מינוי מומחים ויועצים רפואיים וכן תעביר למומחה את התקליטור המצוי בתיק בית הדין ובו כל החומר הרפואי הרלבנטי.

ניתנה היום, כ"ח תמוז תש"פ, (20 יולי 2020), בהיעדר הצדדים ותישלח אליהם.