הדפסה

בית הדין האזורי לעבודה חיפה ב"ל 56329-06-19

25 פברואר 2020
בפני: כב' השופטת דניה דרורי
המבקש:
סוזן מיכל שינקרנקו
ע"י ב"כ: עו"ד דניאל קלייזר
-
המשיב:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ: עו"ד יפעת קונה

החלטה

1. חוות דעתו של פרופ' אבינעם רכס, המומחה הרפואי מטעם בית הדין הוגשה ביום 26.1.20.  התובעת עתרה להתיר לה להגיש למומחה שאלות הבהרה.  הנתבע, בתשובתו, מסכים להפניית חלק מהשאלות, ולגבי חלקן מבקש כי נוסחן ישונה.

2. לאחר שנתתי דעתי לבקשת התובע ולתשובת הנתבע, באתי לכדי מסקנה כי יש לקבל את הבקשה בחלקה ולהפנות למומחה את מרבית שאלות ההבהרה שנזכרו בבקשה, וזאת בשינויי נוסח מחויבים. לא מצאתי להעביר לעיון המומחה את השאלה הנזכרת בסעיף 2(ו) לבקשת התובע שכן אין כלל מחלוקת שעבר רפואי לא בהכרח שולל את האפשרות להכרה בקשר סיבתי ויחד עם זאת על המומחה מה הסבירות שקיים קשר שכזה בין האירוע לתלונה, וזאת בין השאר בהתייחס לרקע הרפואי של התובעת.

3. משכך, מתבקש המומחה הנכבד להשיב על שאלות ההבהרה הבאות, וזאת תוך 30 ימים מהיום שתומצא לו החלטה זו:
(1) בחוות דעתך הנך מציין כי התובעת התלוננה לראשונה על "סחרחורות בזמן שינוי תנוחה" לאחר האירוע נשוא התביעה ב-1.3.19. אנא פרט האם ניתן ללמוד מהמסמכים שיוזכרו להלן (והמצורפים להחלטה זו) שתלונות בעניין זה הועלו קודם לכן ובמועדים הסמוכים יותר לאירוע התאונתי :
א. מסמך רפואי מיום הפגיעה (ד"ר עבאס סאמח מבית החולים שער
מנשה), בו צוין, בין היתר שהתובעת "מתלוננת על כאבים חזקים בראש...";
ב. מסמך רפואי מיום 21.1.19 (ד"ר פליקס גלמן מקופ"ח לאומית) בו צוין, ביתר היתר, "... עדיין כאבי ראש פנים, אוזן שמאל, סחרחורות...".

2. האם אתה מסכים שתלונה בדבר כאבי ראש הופיעה כבר ביום האירוע התאונתי?

3. על-פי התיעוד הרפואי התובעת סבלה מחבלה בפנים והתלוננה על כאבי ראש כבר ביום האירוע. האם סביר לצפות שבימים שלאחר האירוע כאבי הראש ימשיכו ויופיעו סחרחורות כתוצאה מאותה חבלה?

4. האם יש במסמכים המצורפים להחלטה והנזכרים בשאלה 1 לעיל כדי ללמד שתופעות של כאבי הראש וסחרחורות החלו בסמוך לאירוע התאונתי, והאם יש בהם כדי לשנות מקביעתך בנוגע לקשר הסיבתי שבין הסחרחורות מהם סובלת התובעת לבין אירוע התאונה מיום 21.12.18?

5. האם תסכים ש תופעת ה- vertigo מאופיינת בחוסר התמצאות במרחב?

המזכירות תמציא את ההחלטה למומחה, יחד עם החומר הרפואי שצורף להחלטה בדבר מינויו, ויחד עם המסמכים הרפואיים שצורפו לבקשת התובע מיום 12.2.20.

ניתנה היום, ל' שבט תש"פ, (25 פברואר 2020), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.