הדפסה

בית הדין האזורי לעבודה חיפה ב"ל 46633-09-19

06 יולי 2020

בפני: כב' השופטת דניה דרורי
התובע:
אניס מטר

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
החלטה
1. מינוי מומחה רפואי
ד"ר רון בשוראי, מתמנה בזאת לשמש מומחה יועץ רפואי (להלן – המומחה), לשם מתן חוות דעת רפואית בשאלות המפורטות להלן בהחלטה זו והמתייחסות לתובע, וזאת תוך 30 ימים מקבלת החלטה זו.

2. מסמכים רפואיים
להחלטה זו מצורפים מסמכים כמפורט להלן:
א. תיקו הרפואי של התובע בבית חולים בני ציון;
ב. תיקו הרפואי של התובע בשירותי בריאות כללית.

3. העובדות המוסכמות:
(1) התובע, יליד 1985, מועסק כמעסה. בין השנים 2005 – 2015 עבד התובע כמעסה בבית המלון וחוות הבריאות יערות הכרמל (להלן – המלון). בין החודשים 5/12 עד 12/13 עבד, במקביל לעבודתו בבית המלון כמעסה עצמאי בהיקף של 20 ש"ש. מאז 4/17 עובד כמעסה עצמאי, בהיקף של כ- 10 ש"ש.
(2) במסגרת עבודתו במלון התובע עובד 5 – 6 ימים בשבוע, 8 שעות עבודה נטו בכל יום.
(3) במלון התובע עוסק במתן עיסויים בחדרי הטיפולים ובחמאם הטורקי. יום העבודה מתחלק כך שמחציתו (עד ארבע שעות) התובע עובד בחמאם הטורקי ויתרת יום העבודה – בחדרי הטיפולים.
(4) מדי יום מעניק התובע כ 7- 8 טיפולים סה"כ. במהלך החודשים ינואר-פברואר בעונת החורף מדי שנה פוחת מספר הטיפולים ועומד על כ- 5 – 6 ליום.
(5) בחמאם הטורקי שוררת טמפרטורה של כ- 50 – 60 מעלות צלזיוס.
מרבית הטיפולים בחמאם ארכו כ- 50- 60 דק' כל אחד, וחלקם- כחצי שעה. לעיתים התובע מבצע שני טיפולים ברציפות בחמאם, אחד לאחר השני.
בעת ביצוע העיסוי בחמאם הטורקי, המטופל שוכב על משטח שיש שגובהו כ-80 ס"מ מהרצפה. במהלך רוב זמן הטיפול בחמאם התובע עומד על משטח השיש כשהוא רוכן מעל המטופל, ובחלק מהזמן – על הרצפה לצד המטופל. גובהו של התובע הוא כ- 185 ס"מ.
התובע רוכן מעל המטופל, ומבצע את העיסוי בתנועות איגרוף סיבוביות של כפות הידיים תוך הפעלת לחץ על גבו של המטופל לאורך כל זמן הטיפול. בתום הטיפול התובע ממלא דלי של מי קרח ושופך על המטופל.
(6) בחדר הטיפולים מבצע התובע מגוון של טיפולים ועיסויים (מסאג' שוודי, טיפול רקמות עמוק, אבנים חמות, ארומותרפיה, שיאצו, מסאז' תאילנדי, פילינג עם מלחים, עיסוי חזק (מילניום), עיסוי לנשים בהיריון, רפלקסולוגיה, איורוודה עם שמנים).
רוב הטיפולים אורכים כ- 50 דק' כל אחד. חלק מהטיפולים ארוכים יותר (75 - 90 דק) וחלקן קצרים יותר (20 - 25 דק').
במרבית הטיפולים התובע מבצע את העיסוי כשהוא עומד ברוב זמן הטיפול, למעט כשנדרש טיפול ממוקד בכפות הרגליים או בראש ואז התובע יכול לבצע את עבודתו בישיבה.
חלק מהעיסויים (כמו למשל מסאז' תאילנדי) מבוצעים כשהמטופל נמצא על מזרון והתובע רוכן בעמידה מעליו. תדירות הטיפולים מסוג זה עומדת על כפעמיים – שלוש מדי שבוע.
(7) במסגרת עבודתו כעצמאי, התובע מספק טיפולים בביתו או בבית הלקוח. בעת מתן טיפול בבית הלקוח (כפעמיים-שלוש בשבוע) התובע נושא עמו מיטת טיפולים וכל הציוד הנדרש.
(8) התובע אינו מעשן סיגריות. התובע מעשן נרגילה מידי מספר ימים מאז היותו כבן 18.
(9) בעת ביצוע הטיפולים, התובע עושה שימוש בשתי הידיים. ידו הדומיננטית היא יד שמאל.

4. השאלות:
א. מהו הליקוי ממנו סובל התובע בכפות ידיו?
ב. האם קיים קשר סיבתי בין תנאי עבודתו של התובע ובין הליקוי בו לקה או החמרתו? על מנת לקבוע קיומו של קשר סיבתי, על מומחה לציין אם יותר סביר לקבוע שתנאי העבודה השפיעו על הופעת הליקוי או החמרתו במידה זו או אחרת , לעומת המצב ההפוך שתנאי העבודה לא השפיעו.
ג. ככל שהתשובה לשאלה הקודמת חיובית – על המומחה לקבוע האם בעיקרו של דבר ניתן לומר, כי המחלה של התובע עקב עבודתו נגרמה או הוחמרה על דרך של פגיעות זעירות כך שכל אחת מהן הסבה לו נזק זעיר בלתי הדיר עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו זה על גבי זה גרמה או החמירה גם כן את מחלתו (כדוגמת טיפות מים המחוררות את האבן עליה הן נוטפות).
ד. ככל שהתשובה לשאלה הקודמת חיובית - האם לתנאי העבודה השפעה משמעותית על הליקוי (השפעה משמעותית היא בשיעור של 20% ומעלה)?
ה. האם נתקיימו בתובע התנאים להכיר במחלתו כ"מחלת מקצוע", ולו על דרך של החמרה, בהתאם לתוספת השניה לתקנות הביטוח הלאומי (ביטוח מפני פגיעה בעבודה) תשי"ד - 1954 ואם כן לאיזו מחלת מקצוע מתאים מצבו של התובע?

5. על המומחה ליתן את חוות דעתו בדרך שבה ניתנת חוות דעת של מומחה לפי פקודת הראיות [נוסח חדש], התשל"א – 1971, וסעיף 2.8 להוראת תכ"ם 13.9.0.7 ובכלל זה לפרט את פרטי השכלתו וניסיונו, וכן להצהיר כי ידוע לו שחוות דעתו ניתנת במקום עדות בבית הדין על המשתמע מכך.  הוגשה חוות דעת שלא בהתאם לדרך הקבועה בפקודת הראיות, רשאי בית הדין מיוזמתו או לבקשת הצדדים לבקש מהמומחה לתקן את חוות דעתו.  למען הסר ספק, הגשת חוות הדעת שלא בהתאם לאמור אינה מצדיקה, כשלעצמה, את פסילת חוות הדעת.

6. אם וככל שמי מהצדדים היה או עודנו בקשר עם המומחה, לגבי תובענה זו או הפגיעה מושא התובענה, לרבות חוות דעת שקיבל מהמומחה, יגיש הודעה בכתב לבית דין זה וישירות לצד שכנגד, תוך 7 ימים ממועד קבלת החלטה זו.
מובהר כי על הצדדים להימנע מלפנות ישירות למומחה.
אין בהוראה זו כדי לפגוע בחובה המוטלת על המומחה לדווח על כל מצב של ניגוד עניינים או חשש לניגוד עניינים במתן חוות דעתו.

7. התיק יובא לעיוני 20.8.20.

ניתנה היום, י"ד תמוז תש"פ, (06 יולי 2020), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.