הדפסה

בית הדין האזורי לעבודה חיפה ב"ל 20873-01-19

19 פברואר 2020
בפני: כב' השופטת מיכל פריימן
התובע:
משה חולי
ע"י ב"כ: עו"ד דן גנון
-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ: עו"ד בוריס קמינסקי

החלטה

1. ביום 12/2/17 לקה התובע באוטם שריר הלב.
התובע מייחס אוטם זה בו לקה לאירוע חריג שאירע במסגרת עבודתו.

התובע הגיש תביעה לנתבע להכיר באוטם כתוצאה של "פגיעה בעבודה" כמשמעותה בפרק ה' לחוק הביטוח הלאומי (נוסח משולב) תשנ"ה - 1995 (להלן: החוק). תביעתו נדחתה ועל כך התביעה שלפנינו.

הצדדים הסכימו על העובדות וכן הסכימו למינוי מומחה יועץ רפואי בתחום הקרדיולוגי, לבחינת הקשר הסיבתי בין האירוע החריג מיום 10/2/17 לבין אוטם שריר הלב בו לקה התובע.

2. פרופ' ולטר מרקוביץ מתמנה לשמש כמומחה יועץ רפואי מטעם בית הדין לבחינת הקשר הסיבתי בין האירוע החריג מיום 10/2/17 לבין אוטם שריר הלב בו לקה התובע.

3. ואלה העובדות המוסכמות:

התובע יליד 1956, רווק ללא ילדים, עצמאי משנת 1992, בעלים ומנהל מקצועי במוסך "חולי משה בע"מ", העוסק בתיקוני פחחות וצבע.

התובע היה מעשן כ- 2-3 חפיסות ליום מגיל צעיר ועד ליום האירוע.

מספר ימים קודם ליום האירוע, הועבר ממוסך התובע רכב לטיפול במכון בצ'ק פוסט, וזאת על מנת לבצע עבודה ייחודית שבעלי מקצוע במוסך בצ'ק פוסט מתמחים בה – הרכבת רכיב בשם "מתלה".

הטיפול נעשה, אך התברר כי המתלה שהורכב אינו תקין. מנהל המוסך בצ'ק פוסט הודיע לתובע על אי תקינות המתלה, ומשכך דאג התובע להשיג מספק החלפים מתלה אחר תקין, התובע דאג להעביר את המתלה שהשיג למוסך בצ'ק פוסט על מנת שירכיבו ברכב במקום המתלה הפגום.

התובע ביקש ממנהל המוסך בצ'ק פוסט להחזיר את המתלה הפגום כיחידה אחת שלמה לא מפורקת כדי שיוכל להחזיר אותה לספק החלפים ולקבל זיכוי.

ביום 10/2/17, יום שישי בשבוע, הגיע התובע לעבודתו במוסך כרגיל. בסביבות השעה 11:00 התקשר אל התובע מנהל המוסך בצ'ק פוסט והודיע כי המתלה התקין הורכב ברכב והמתלה הפגום מוכן למסירה בחזרה. התובע הבהיר בשיחה הזאת בפעם נוספת כי חשוב לו לקבל את המתלה הפגום שלם ולא מפורק.

לאחר שיחה עם מנהל המוסך בצ'ק פוסט, ביקש התובע מאחד העובדים לנסוע למוסך בצ'ק פוסט על מנת להחזיר את הרכב המטופל ולהביא את המתלה. התובע ביקש מהעובד לשים לב כי מדובר ביחידה שלמה.

בסביבות השעה 11:45 חזר העובד למוסך. התובע ביקש ממנו להניח את המתלה בפינת ההחזרות.

בחלוף מספר דקות ניגש העובד אל התובע והודיע לו על כך שהמתלה הגיע בתא המטען של הרכב כשהוא מפורק ולא כיחידה אחת שלמה.

התובע התרגז באופן יוצא דופן, היה נסער, כעס וצעק על העובד. מיד לאחר מכן, התקשר התובע למנהל המוסך בצ'ק פוסט וצעק גם עליו בטלפון. התובע הטיח במנהל המוסך בצ'ק פוסט האשמות והרגיש שהכעס שלו הולך וגובר וזאת משום שביקש מספר פעמים להחזיר את המתלה כיחידה אחת שלמה. התובע הרגיש שהוא עומד "להתפוצץ" מכעס ואפילו הטיח את הטלפון הנייד על הרצפה מרוב זעם.

לאחר השיחה ביקש התובע מעובד אחר לנסוע למוסך בצ'ק פוסט ולהחזיר את החלק המפורק.

אחרי השיחה התובע הרגיש שהוא מאבד מכוחותיו, מותש והחל לחוש מיחושים קלים בחזה, דקירות קלות מאוד וחשב שזה יעבור כשיירגע.

התובע וצוות עובדיו סיימו את עבודתם, סגרו את המוסך והתובע המשיך לביתו לנוח בשישי – שבת.

בסופ"ש התובע המשיך לחוש לא בטוב ודקירות בחזהו באו והלכו. בלילה שבין שבת לראשון, חש התובע כאבים ולחץ חזק בחזה, ונסע ברכבו הפרטי לבית החולים כרמל בחיפה בסביבות השעה 03:00 (12/2/17).

מועד תחילת התלונות של התובע, מצבו הבריאותי, זמני הופעת הליקוי והטיפול אשר ניתן לו הינם כאמור בחומר הרפואי וכמפורט לעיל בעובדות אלו.

4. ואלה השאלות עליהן מתבקש המומחה להשיב:

א. מהי המחלה ממנה סבל התובע כמפורט במסמכים הרפואיים, בעת אשפוזו ביום 12/2/17?

ב. האם לדעת המומחה יש קשר סיבתי בין האירוע החריג שאירע במהלך עבודתו של התובע, ביום 10/2/17 לבין המחלה שאובחנה אצלו במהלך האשפוז?

ג. אם יקבע המומחה כי קיים קשר סיבתי כאמור, האם הי יתה השפעתו פחותה בהרבה מהשפעת גורמים אחרים, לרבות נתונים אישיים שהיו קיימים בתובע בטרם לקה במחלה ואשר עליהם ניתן ללמוד מהחומר הרפואי המצורף להחלטה זו.

ד. האם יש לומר שהאירוע החריג ביום 10/2/17 החיש את בואה של המחלה, כך שאלמלא אירוע זה, יתכן שבואה של המחלה היה נדחה למועד מאוחר כלשהו או שלא היה מופיע כלל?

5. המומחה מתבקש לבסס חוות דעתו על העובדות לעיל ועל המסמכים הרפואיים המצורפים מהם ניתן ללמוד על מצב בריאותו של התובע, והם:

א. תיקו הרפואי של התובע מקופ"ח מכבי – תיק כללי וקרדיולוגי.
ב. תיקו הרפואי של התובע מביה"ח כרמל: מיון, טיפול נמרץ, פנימי, קרדיולוגי, ריאות וכירורגי.

7. המומחה מתבקש להכין חוות דעתו ולהעבירה לבית הדין, במידת האפשר, תוך 30 יום.

שכ"ט ישולם מתקציב המדינה, באמצעות קופת בית הדין, כמקובל.

ניתנה היום, כ"ד שבט תש"פ, (19 פברואר 2020), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.