הדפסה

בית הדין האזורי לעבודה באר שבע ב"ל 65207-02-20

בפני
כבוד ה שופט משה טוינה

המערער:
אליהו כהן

נגד

המשיב:

המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ עו"ד איהאב סעדי

פסק דין

1. עניינו של פסק דין זה בערעור שהגיש מר כהן אליהו על החלטת הוועדה לעררים (נכות) מחודש פברואר 2020, אשר הכירה לו ב- 57% נכות רפואית משוכללת.

2. מתוך פרוטוקול הוועדה עולה, כי הוועדה מושא הערעור התכנסה בעניינו של המערער פעמיים, לישיבה ראשונה בחודש דצמבר 2019, ולסיכום דיון, ביום ה- 18.02.2020.

עוד עולה מתוך פרוטוקול הדיון של הוועדה מושא הערעור, כי לצורך ההחלטה התבקשה הוועדה להתייעץ עם מומחה לנוירולוגיה וזה בדק והגיש חוות דעת בעניינו של המערער ביום 4.02.2020.

3. מתוך הפרוטוקול עולה, כי הוועדה מושא הערעור בחנה את תלונותיו של המערער בפן האורטופדי, בפן הנוירולוגי ואת התלונות על מחלת ריאה. כפי שעולה מפרוטוקול הוועדה מושא הערעור, הוועדה קיבלה את תלונות המערער, וקבעה למערער נכות רפואית שאליבא לדעתה תואמת את מצבו הרפואי;

לעניין זה, הכירה הוועדה למערער בנכות של 5% על הרעד בידיים, וזאת בהסתמך על חוות הדעת של הנוירולוג.

הוועדה התייחסה לבעיות הנשימה של המערער והכירה לו ב- 20% נכות על מחלת הנשימה ממנה הוא סובל ו- 10% נכות נוספים בשל חסימה אפית חלקית.

בפן האורטופדי – הכירה הוועדה למערער ב- 20% נכות בשל הפגימה ממנה הוא סובל בקרסול שמאל ו- 20% נוספים על ה פגימה במפרקי כף הרגל.

4. בדיון שהתקיים בפניו, טען המערער כי בסיכום אחוזי הנכות, יש להכיר לו בנכות בשיעור של 75% הרי הנכות הרפואית שהוכרה לו, עומדת על 57% בלבד.

5. טענה זו של המערער, אין לקבל שכן, הנכות הרפואית היא נכות רפואית משוכללת, בהתאם להוראות החוק והפסיקה, ואיננה סיכון הנכויות הרפואיות בגין כל ליקוי וליקוי שהוכר.

6. כידוע, אין בית הדין רשאי בהליך של ערעור על החלטה של ועדה לעררים להתערב בשיקול דעתה המקצועי של הוועדה; וסמכותו מצומצמת לקיום ביקורת שיפוטית על ההחלטה והתנהלות הוועדה בעניינו של מבוטח שעניינו בא לפניו.

7. במקרה שלפנינו, שמעה הוועדה את המערער, התייחסה למכלול תלונותיו והכירה למערער בנכות רפואית, על פי שיקול דעתה המקצועי, בכל אחת מאותם פגימות שאותן העלה המערער בפניה.

כאמור לעיל, אין ממש בטענת המערער ולפיה הנכות הרפואית שהוכרה לו בסופו של יום, איננה הנכות שמצאה הוועדה.

8. בנסיבות הללו, לא מצאתי טעות משפטית בהחלטת הוועדה נשוא הערעור ובהליך שהתנהל בעניינו של המערער ואשר על כן – הערעור נדחה. בנסיבות העניין, אין צו להוצאות.

9. לתשומת לב המערער, ככל שחלה החמרה במצבו מאז הדיון בוועדה נשוא הערעור, הוא רשאי לפנות ולהגיש תביעה חדשה; שתבחן על פי מצבו היום.

10. הערעור על פסק הדין הוא ברשות, בקשת רשות ערעור יש להגיש לבית הדין הארצי לעבודה בתוך 30 יום מיום המצאת פסק הדין למבקש.

ניתן היום, ל' סיוון תש"פ, 22 יוני 2020, בהעדר הצדדים.