הדפסה

בית הדין האזורי לעבודה באר שבע ב"ל 61826-09-19

לפני כב' השופטת יעל אנגלברג שהם

התובע:
לאוניד קורינצבסקי
ע"י ב"כ עו" ד הדס בן דוד ועו"ד מיכאל לנג

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ עו"ד הילה גולן

החלטה

1. בפני תביעה להכיר בפגיעות בגבו ובכתפו של התובע (להלן: הפגיע ות) כ"פגיעה בעבודה" על פי עילת ה"מיקרוטראומה".

2. הצדדים הגיעו להסכמה בעניין מינויו של מומחה-יועץ רפואי לבחינת הקשר הסיבתי שבין מצבו הרפואי של התובע לבין עבודתו כמפעיל ונהג ובעניין העובדות המפורטות להלן:

א. התובע יליד 1949.
ב. התובע עבד משנת 1997 ועד לחודש דצמבר 2016 כמפעיל וכנהג במפעלי ים המלח.
ג. בשנים 1997 עד שנת 2009 עבד כמפעיל.
בשנים 2009 ועד לשנת 2013 עבד כנהג וכמפעיל.
בשנים 2013 עד לשנת 2016 עבד כנהג.
ד. בתפקידו כמפעיל כלורינטור נדרש להפעיל תנור הבנוי משלושה תאים:
את התא הראשון צריך לנקות במשך בין 30 דקות לשעה בתחילת משמרת בעזרת כף שמשקלה כ- 15 ק"ג. התובע הכניס את הכף והוציא בוץ מתחתית התא שגובהו כחצי מטר ושפך את התכולה בתוך קופסא שהונחה בצמוד. משקל כף בצירוף הבוץ הגיע לכ-35 ק"ג הפעולה דרשה כיפופים (פעולה זו דומה לפעולת הקברנים).
בתא שני של התנור נדרש התובע לעיתים להכניס צינור בעבוע באופן אופקי לתוך התא, משקל הצינור הוא בין 7 – 10 ק"ג ואורכו 6 מטרים. הפעולה מתבצעת כ- 15 דקות ובממוצע כ- 3 פעמים במשמרת.
לתא השלישי של התנור נדרש התובע להכניס פעם במשמרת צינור שאורכו כ-5 מטר ומשקלו בין 6 ל-7 ק"ג ולהניע אותו מצד לצד כ-30 דקות.
כ-2-3 פעמים בשבוע נדרש התובע לעבוד עם מכשיר קונגו במשך 10 דקות עד לשעה בכל פעם. ייתכנו מקרים גם של שעתיים.
ה. בתפקידו כנהג עבד התובע 4 שעות ביום לא רצף (נהיגה של שעה והפסקה של שעה). התובע נהג ברכב שהוא מעין טרקטור עם נגרר ועל כן חש ברטט בזמן הנסיעה.
לרכב מחוברת עגלה שעליה מניחים את הדליים שלתוכו מוזן היתך. הנהג נדרש לפתוח הגה של הדלי. מדובר ב-50 תנועות סיבוביות כאשר הידיים מתוחות לפנים וכלפי מעלה מעל גובה הכתפיים, מחזיקות בגלגל ומבצעות סיבובים ימינה ושמאלה. קיימת גם פעולה נוספת עם ידית שפשוף כ חמש דקות הנעת הידית קדימה ואחורה מדובר ב- 25 פעולות במהלך המשמרת שכל אחת מהן אורכת כחמש דקות.
ו. מצבו הרפואי של התובע הוא כמפורט במסמכים הרפואיים.

3. הנני ממנה את ד"ר שי פריימן, כמומחה-יועץ רפואי מטעם בית-הדין ליתן חוות דעתו בעניינו של התובע לאוניד קורנצבסקי , בשים לב לעובדות שפורטו בסעיף 2 לעיל.

4. עת מדובר בהכרה בפגיעה בעבודה בעילת המיקרוטראומה, סדר בחינת הדברים הוא בשני שלבים, מפורט להלן:

ראשית - האם קיים קשר סיבתי בין תנאי עבודתו של המבוטח ובין הליקוי ממנו הוא סובל. על מנת לקבוע קיומו של קשר סיבתי, יש צורך בסבירות של מעל 50% כי תנאי העבודה השפיעו על הליקוי. דהיינו, יותר סביר לקבוע שתנאי העבודה השפיעו במידה זו או אחרת על הליקוי, לעומת המצב ההפוך שתנאי העבודה לא השפיעו. יובהר, כי בשלב זה לא נדרשת התייחסות למידת ההשפעה על מצבו הרפואי של המבוטח, ואין הכוונה כי תנאי העבודה תרמו שיעור של 50% ממצבו הרפואי של המבוטח, אלא האם תנאי העבודה גרמו במידה כלשהי למצבו הרפואי של המבוטח או להחמרת מצבו הרפואי של המבוטח, בסבירות של 50% ומעלה.
שנית - ככל שנקבע קשר סיבתי כאמור לעיל, יש לבחון את שאלת היחס בין השפעת תנאי העבודה על הליקוי אל מול גורמיו האחרים. לגבי שאלה זו די בהשפעה משמעותית של תנאי העבודה על קרות אותו הליקוי כדי שהוא יוכר כפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה. השפעה משמעותית הינה, על פי הפסיקה, השפעה בשיעור 20% לפחות.

על רקע האמור, מתבקש המומחה הרפואי להשיב על השאלות כמפורט להלן:

א. מהם הליקוי ים מ הם סובל התובע בגבו ובכתפיו?
ב. האם קיים קשר סיבתי בין תנאי עבודתו של התובע ובין הליקויים שבהם לקה או החמרתם? כאמור, על מנת לקבוע קיומו של קשר סיבתי, יש צורך בסבירות של מעל 50% כי תנאי העבודה השפיעו במידה זו או אחרת על התפתחות הליקוי או החמרתו, דהיינו יותר סביר לקבוע שתנאי העבודה השפיעו על הופעת הליקוי או החמרתו, לעומת המצב ההפוך שתנאי העבודה לא השפיעו.
ג. ככל שהתשובה לשאלה הקודמת חיובית - האם בעיקרו של דבר ניתן לומר, כי המחלה של התובע עקב עבודתו נגרמה או הוחמרה על דרך של פגיעות זעירות כך שכל אחת מהן הסבה לו נזק זעיר בלתי הדיר עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו זה על גבי זה גרמה או החמירה גם כן את מחלתו (כדוגמת טיפות מים המחוררות את האבן עליה הן נוטפות).
ד. ככל שהתשובה לשאלה הקודמת חיובית - האם לתנאי העבודה השפעה משמעותית על הליקוי (השפעה משמעותית היא בשיעור של 20% ומעלה)?

המזכירות תעביר למומחה הרפואי את כל החומר הרפואי שיוגש לבית הדין ע"י הצדדים תוך 21 יום.

המזכירות תשלח החלטה זו לצדדים בדואר, טרם העברת החלטה זו והחומר הרפואי למומחה.

ניתנה היום, כ"ו שבט תשפ"א, (08 פברואר 2021), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.