הדפסה

בית הדין האזורי לעבודה באר שבע ב"ל 58837-05-19

לפני כב' השופטת יעל אנגלברג שהם

התובע:
ודים פבליצ'נקו
ע"י ב"כ עו"ד גלית כהן

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ עו"ד נעמה נוה

החלטה

1. בפני תביעה להכיר בפגיעה בגב התחתון של התובע (להלן: הפגיע ה) כ"פגיעה בעבודה" על פי עילת ה"מיקרוטראומה".

2. הצדדים הגיעו להסכמה בעניין מינויו של מומחה-יועץ רפואי לבחינת הקשר הסיבתי שבין
מצבו הרפואי של התובע לבין עבודתו כנהג מלגזה ובעניין העובדות המפורטות להלן:

א. התובע יליד 1953.
ב. התובע עבד בחברת גניר בע"מ מיום 1.11.95 ועד לפרישתו לגמלאות ביום 31.12.19. בחודשיים אחרונות לעבודתו שהה התובע בחופשת מחלה.
ג. ב-19 שנים אחרונות לעבודתו עבד התובע כמלגזן (2001-2019).
ד. התובע עבד במשמרות כאשר במחצית הראשונה של השנה עבד התובע משמרת של 12 שעות לעיתים משמרת יום ולעיתים משמרת לילה. במחצית השנייה של השנה עבד התובע במשמרת של 8 שעות עבודה. התובע עבד במשמרות של 12 שעות עד לשנת 2015. החל משנת 2016 עבד התובע רק במשמרות של 8 שעות.
ה. במהלך עבודתו קיבל התובע שתי הפסקות בסך כולל של 50 דקות. זמן נהיגה במשמרת של 12 שעות עמד על כ-10-10.5 שעות. במשמרת של 8 שעות עמד זמן הנהיגה על 6.5 שעות בדרך כלל ובתקופות עומס אף מעבר לכך.
ו. במסגרת עבודתו נדרש התובע להעמיס, לפרוק ולשנע באמצעות מלגזה - חביות, כלובים, מכסים וחישוקים המשמשים לסגירת החביות.
ז. משקלם של החביות המועמסות על המלגזה הוא בין 400-600 ק"ג.
ח. מתוך תקופת עבודתו של התובע כמלגזן, 14 שנה עבד על מלגזות מסוג דיזל שלא היה בהן כיסא הידראולי, במשך 3 שנים נסע התובע על מלגזה מסוג דיזל עם כיסא הידראולי, בשנתיים אחרונות לעבודתו נסע על מלגזה חשמלית עם כיסא הידראולי.
ט. עבודת התובע התבצעה ברובה בשטח המחלקה שגודלה כשני דונם כאשר העבודה התבצעה במשך כ- 40 דקות שאחריהן יצא התובע לעבוד בשטח המפעל מחוץ לשטח המחלקה למשך כ-15 דקות וכך חוזר חלילה במהלך כל המשמרת.
י. ברצפת שטח המחלקה קיימת מעין מדרגה בחיבור בין שטחי אספלט/בטון שונים. הפרשי הגובה ביניהם הם כ-7 ס"מ לערך. התובע היה עולה ויורד עם המלגזה על המדרגה במהלך יום העבודה כ- 40 פעם לפחות כאשר בעת המעבר על גבי המדרגה חש בטלטול חזק.
יא. בחצר שטח המפעל היו בורות וסדקים ברצפה כך שהנסיעה ברחבי המפעל לא הייתה חלקה והתובע חש בטלטולים וקפיצות בעת הנסיעה.
יב. מהירות הנסיעה לא עלתה על 15 קמ"ש.
יג. מצבו של התובע הוא כעולה מן המסמכים הרפואיים.
<#9#>

3. הנני ממנה את ד"ר סמיון קרסניאנסקי, כמומחה-יועץ רפואי מטעם בית-הדין ליתן חוות דעתו בעניינו של התובע ודים פבליצ'נקו , בשים לב לעובדות שפורטו בסעיף 2 לעיל.

4. עת מדובר בהכרה בפגיעה בעבודה בעילת המיקרוטראומה, סדר בחינת הדברים הוא בשני שלבים, מפורט להלן:

ראשית - האם קיים קשר סיבתי בין תנאי עבודתו של המבוטח ובין הליקוי ממנו הוא סובל. על מנת לקבוע קיומו של קשר סיבתי, יש צורך בסבירות של מעל 50% כי תנאי העבודה השפיעו על הליקוי. דהיינו, יותר סביר לקבוע שתנאי העבודה השפיעו במידה זו או אחרת על הליקוי, לעומת המצב ההפוך שתנאי העבודה לא השפיעו. יובהר, כי בשלב זה לא נדרשת התייחסות למידת ההשפעה על מצבו הרפואי של המבוטח, ואין הכוונה כי תנאי העבודה תרמו שיעור של 50% ממצבו הרפואי של המבוטח, אלא האם תנאי העבודה גרמו במידה כלשהי למצבו הרפואי של המבוטח או להחמרת מצבו הרפואי של המבוטח, בסבירות של 50% ומעלה.

שנית - ככל שנקבע קשר סיבתי כאמור לעיל, יש לבחון את שאלת היחס בין השפעת תנאי העבודה על הליקוי אל מול גורמיו האחרים. לגבי שאלה זו די בהשפעה משמעותית של תנאי העבודה על קרות אותו הליקוי כדי שהוא יוכר כפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה. השפעה משמעותית הינה, על פי הפסיקה, השפעה בשיעור 20% לפחות.

על רקע האמור, מתבקש המומחה הרפואי להשיב על השאלות כמפורט להלן:

א. מהו הליקוי ממנו סובל התובע בגב התחתון?
ב. האם קיים קשר סיבתי בין תנאי עבודתו של התובע ובין הליקוי בו לקה או החמרתו? כאמור, על מנת לקבוע קיומו של קשר סיבתי, יש צורך בסבירות של מעל 50% כי תנאי העבודה השפיעו במידה זו או אחרת על התפתחות הליקוי או החמרתו, דהיינו יותר סביר לקבוע שתנאי העבודה השפיעו על הופעת הליקוי או החמרתו, לעומת המצב ההפוך שתנאי העבודה לא השפיעו.
ג. ככל שהתשובה לשאלה הקודמת חיובית - האם בעיקרו של דבר ניתן לומר, כי המחלה של התובע עקב עבודתו נגרמה או הוחמרה על דרך של פגיעות זעירות כך שכל אחת מהן הסבה לו נזק זעיר בלתי הדיר עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו זה על גבי זה גרמה או החמירה גם כן את מחלתו (כדוגמת טיפות מים המחוררות את האבן עליה הן נוטפות).
ד. ככל שהתשובה לשאלה הקודמת חיובית - האם לתנאי העבודה השפעה משמעותית על הליקוי (השפעה משמעותית היא בשיעור של 20% ומעלה)?

המזכירות תעביר למומחה הרפואי את כל החומר הרפואי שיוגש לבית הדין ע"י הצדדים תוך 21 יום.

המזכירות תשלח החלטה זו לצדדים בדואר, טרם העברת החלטה זו והחומר הרפואי למומחה.

ניתנה היום, ג' אדר תשפ"א, (15 פברואר 2021), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.