הדפסה

בית הדין האזורי לעבודה באר שבע ב"ל 24578-07-19

לפני: כב' השופטת רחל גרוס

התובע:
ירון יצחק חזן
ע"י ב"כ: עו"ד מישל ון דן סטין

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ: עו"ד ילנה צ'וקלר

החלטה

1. ד"ר ברוסקין אלכסנדר מתמנה בזאת לשמש מומחה יועץ רפואי ( להלן: "המומחה") לצורך מתן חוות דעת רפואית מנומקת בשאלות המפורטות להלן בהחלטה זו, בעניינו של מר ירון יצחק חזן ( להלן: "התובע") וזאת תוך 30 יום מיום שהחלטה זו תומצא אליו.

2. מצורפים להחלטה זו המסמכים הבאים:
א. תיק רפואי – שירותי בריאות כללית (סומן ת/1).
ב. תיק רפואי – בית חולים ברזילי (סומן ת/2).
ג. תיק רפואי – מרכז רפואי סורוקה (סומן ת/3).
ד. תיק רפואי – כל חומר נוסף המצוי בתיק (סומן ת/4).

3. אלה עובדות המקרה -
א. התובע, יליד 1964, הינו עובד עצמאי (החל משנת 1986) העוסק בהתקנות דלתות פלדה ואש למעלה מ-38 שנים. התובע עובד במשך 8-10 שעות ביום, 5 ימים בשבוע וימי שישי בהתאם לצורך.

ב. עבודתו של התובע מתבצעת בבתי מגורים, מפעלים וחברות שונות.

ג. משקל דלת אחת נע בין 50 ל-90 ק"ג. במסגרת עבודתו, התובע נדרש להעמיס את הדלתות מהמחסנים של הספקים לרכבו, ולאחר מכן להעמיס את הדלת מרכבו עד לפתח הדלת הנמצא במקום ההתקנה.

ד. לצורך כך, התובע נדרש לשאת על גבו דלתות כבדות ולעלות עמן במדרגות. כמו כן, התובע נדרש לרדת עם הדלת הישנה במדרגות ולהעמיסה לרכבו.

4. כבוד המומחה מתבקש להשיב לשאלות הבאות:
א. מהו הליקוי ממנו סובל התובע בעמוד השדרה המותני ?
ב. האם ניתן לקבוע, בסבירות של מעל 50%, קיומו של קשר סיבתי בין עבודת התובע לליקוי ממנו הוא סובל?
גם החמרת מצב הליקוי עקב העבודה משמעה קיום קשר סיבתי בין השניים.
ג. ככל שהתשובה לשאלה הקודמת הינה בחיוב, וקיים לדעת המומחה קשר סיבתי בין העבודה לליקוי, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר אופן קרות הליקוי, דהיינו:
האם בעיקרו של דבר ניתן לומר, כי ליקויו של התובע עקב עבודתו נגרם על דרך של פגיעות זעירות, כך שכל אחת מהן הסבה לו נזק בלתי הדיר, עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו זה על גבי זה גרמה גם כן לליקויו ( כדוגמת טיפות מים המחוררות את האבן עליה הן נוטפות).
ד. ככל שהמומחה ישיב לשאלה הקודמת בחיוב, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר השפעת העבודה על הליקוי ביחס לגורמיו האחרים, דהיינו – האם לעבודת התובע השפעה משמעותית על ליקויו של התובע? ("השפעה משמעותית" על פי הפסיקה הינה בשיעור של 20% ומעלה).
5. לעיון ביום 19.10.21.

ניתנה היום, כ"ח אלול תשפ"א, (05 ספטמבר 2021), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.