הדפסה

בית הדין האזורי לעבודה באר שבע ב"ל 13649-10-18

לפני: כב' השופט יוסף יוספי

התובע:
אוראל אדרי
ע"י ב"כ: עו"ד דניאל רוטנברג

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ: עו"ד מורן קונביסר

החלטה

1. הנני ממנה את ד"ר שויחטמן יבגני מומחה לאורתופדיה למומחה – יועץ רפואי מטעם בית הדין על מנת ליתן חוות דעת ולענות על השאלות שיפורטו להלן, כאשר הבסיס העובדתי למתן חוות הדעת יפורט להלן.

2. העובדות עליהן יסתמך המומחה

א. התובע יליד שנת 1985.

ב. בעבודת התובע, פעולת ההרמה, הדחיפה והסגירה של הקרטונים נעשתה בהיקף מצטבר של 4-5 שעות ביום וזאת לצורך העמסת הקרטונים, פריקתם וסידורם. מדובר בקרטונים אשר משקלם נע בין 5 ק"ג ל-15 ק"ג לקרטון בודד.
התובע עבד אצל מעסיקו כשנתיים, עיקר עבודתו למעשה עבודת סבלות; במסגרתה היה מעמיס קרטונים על המשטח ואז דוחף את העגלה עליה המשטח עם הקרטונים לכיוון הרכב, מעמיס את הסחורה שמסתכמת במאות קילוגרמים (בשים לב כי כל קרטון משקלו נע בין 5 ק"ג ל-15 ק"ג) ונוסע לנקודות ההפצה השונות, שם הוא פורק את הסחורה אותה העמיס והכל בצורה ידנית.
התובע הוא זה שדוחף את העגלה העמוסה מנקודה לנקודה. המדובר בממוצע של 5 עד 8 מקומות בהם ביצע התובע את עבודתו אשר תוארה לעיל.
בתחילת יום העבודה הוא זה שהיה מוריד את הקרטונים מהמדפים, אשר נמצאו לעתים בגבהים שונים ושמשקליהם היו שונים, ולעיתים נעזר במלגזן.
התובע ביצע עבודת סבלות במשך 4-5 שעות במצטבר במסגרת יום עבודתו.

ג. ידו הדומיננטית של התובע הינה יד ימין.
עבודת הסבלות נעשתה באמצעות שתי הידיים.

3. המומחה מתבקש לענות על השאלות הבאות

א. מהו ליקויו של התובע בכל הנוגע לכתף השמאלית ?

ב. האם ניתן לקבוע, בסבירות של מעל 50%, קיומו של קשר סיבתי בין עבודת התובע לליקוי ממנו הוא סובל? דהיינו יותר סביר לקבוע שתנאי העבודה השפיעו על הופעת הליקוי או החמרתו, לעומת המצב ההפוך שתנאי העבודה לא השפיעו.

ג. ככל שהתשובה לשאלה הקודמת הינה בחיוב, וקיים לדעת המומחה קשר סיבתי בין העבודה לליקוי, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר אופן קרות הליקוי, דהיינו:
האם בעיקרו של דבר ניתן לומר, כי ליקויו של התובע עקב עבודתו נגרם על דרך של פגיעות זעירות כך שכל אחת מהן הסבה לו נזק זעיר בלתי הדיר, עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו זה על גבי זה גרמה גם כן לליקויו? (כדוגמת טיפות מים המחוררות את האבן עליה הן נוטפות).

ד. ככל שהמומחה ישיב לשאלה הקודמת בחיוב, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר השפעת העבודה על הליקוי ביחס לגורמיו האחרים, דהיינו - האם לעבודת התובע השפעה משמעותית על ליקויו של התובע? ("השפעה משמעותית" על פי הפסיקה הינה בשיעור של 20% ומעלה).

4. החומר שיועבר למומחה

החומר הרפואי המצוי בתיק.

5. המזכירות תשלח החלטתי זו לצדדים בדואר רשום עם אישורי מסירה, במקביל להעברת החלטה זו והחומר הרפואי הקיים בתיק למומחה.

6. המומחה מתבקש להגיש חוות דעתו לבית הדין תוך 30 ימים מיום קבלת החומר ולא יאוחר מיום 10.6.20.

7. לעיון ביום 11.6.20.

ניתנה היום, י"ג אייר תש"פ, (07 מאי 2020), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.