הדפסה

בית דין אזורי לעבודה בתל אביב - יפו פ"ה 42203-08-19

22 אוקטובר 2019
לפני:
כב' הנשיאה הדס יהלום

התובע:
קרגו אמרפורד בע"מ
ע"י ב"כ: עו"ד עינת פלץ פולג

-
הנתבע:
1. לירן כהן
ע"י ב"כ: עו"ד רונית לוי

2. כלל חברה לביטוח בע"מ

החלטה

1. ביום 19/8/19 הגישה התובעת תביעה כנגד עובד לשעבר שלה וכנגד "כלל חברה לביטוח בע"מ" למתן סעד הצהרתי אשר יקבע כי התובעת זכאית לקבל לידיה את כספי פיצויי הפיטורים שהופקדו על ידה בחשבונו של העובד ב"כלל", לרבות הפירות שנצברו בחשבון, ולהורות ל"כלל" להעבירם לנתבעת.

2. ביחד עם כתב התביעה, הגישה התובעת "גילוי נאות" מטעמה במסגרתו הודיעה כי אשתו של מנכ"ל משותף בתובעת – מר ערן פלץ, הינה רשמת המכהנת בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב (כב' הרשמת תמר עציון פלץ) וכי אם ימצא לנכון להעביר את התיק לבית דין אחר, מבוקש להעבירו לבית הדין האזורי לעבודה בחיפה.

3. ביום 26/8/19 ניתנה החלטת כב' השופטת חופית גרשון-יזרעאלי המעבירה את הבקשה לתגובת הנתבעים.
נתבע 1 הודיע כי אין לו התנגדות לקיים את התיק בבית הדין בתל אביב. בהודעה נוספת מסר כי ככל שיוחלט להעביר את הדיון לבית דין אחר, מבוקש להעבירו לבית הדין בחיפה.

4. נתבעת 2, חברת כלל, לא מסרה עמדתה.

5. על פי החלטת כב' השופטת גרשון-יזרעאלי, התיק הועבר לעיוני.

6. על פי פסיקת בית המשפט העליון –

"אין להורות בכל מקרה ומקרה בו לקרוב משפחה של שופט ישנה נגיעה כלשהי, ולוּ מרוחקת, לתיק שהובא בפני אותו בית משפט, על העברת מקום הדיון בתיק. בבחינת בקשות אלה, יש לבדוק האם בנסיבות העניין מתעורר חשש למשוא פנים ולפגיעה במראית פני הצדק במידה המצדיקה פסילתם של כל שופטי בית המשפט באותו מחוז מלדון בתיק. בהקשר זה, יש להביא בחשבון, בין היתר, את מידת מעורבותו ומהות העניין שיש לקרוב משפחתו של השופט הנדון בהליך נושא הבקשה".

בשא (עליון) 2615/13 ‏ נכסי מוצא בע"מ נ' קואופ ישראל רשת סופרמרקטים בע"מ, מיום 11.8.13.

7. בהיותו מנכ"ל משותף בתובעת, יש לייחס למר פלץ, שהנו בעלה של רשמת מכהנת בבית הדין, מידת עניין ומעורבות גבוהה בהליך.
בנסיבות העניין, לאור עקרון מראית פני הצדק וההקפדה הנדרשת שלא לפגוע באמון הציבור במערכת בתי המשפט, קיימת הצדקה להעברת הדיון לבית דין אזורי אחר.

התיק מצוי בשלב מקדמי, טרם הגשת כתב הגנה כך שלא ייגרם לצדדים נזק בהעברתו לבית דין אחר .

8. בהתאם לסעיף 78 לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], תשמ"ח – 1984, החל בבית הדין לעבודה מכוח סעיף 39 לחוק בית הדין לעבודה, התשכ"ט-1969, הסמכות להחליט על העברת מקום הדיון מוקנית לנשיאת בית הדין הארצי לעבודה.

9. המזכירות תעביר החלטה זו בצירוף עמדת התובעת ונתבע 1 לנשיאת בית הדין הארצי לעבודה, כב' השופטת ורדה וירט ליבנה, לצורך קביעת מקום שיפוט התובענה.

ניתנה היום, כ"ג תשרי תש"פ, (22 אוקטובר 2019), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.