הדפסה

בית דין אזורי לעבודה בתל אביב - יפו ב"ל 7263-05-16

07 דצמבר 2017
לפני:
כב' השופטת חופית גרשון-יזרעאלי

התובע:
יוסף חזני
ע"י ב"כ: עו"ד אוריה פריינטה

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ: עו"ד משה אהרון

החלטה

1. מתמנה בזאת ד"ר אנג'ל דוד, מבי"ח בני ציון ב חיפה, לשמש כמומחה רפואי בתביעת ו של מר יוסף חזני (להלן: "התובע") להכיר בפגיעה בברכיו כפגיעה בעבודה.

2. מצ"ב תיקו הרפואי של התובע מקופת חולים כללית.

3. פרטי המחלה וממצאיה מפורטים במסמכים הרפואיים (להלן: "המחלה").

4. אלה העובדות:
א. התובע יליד 1939, במקצועו מכונאי מלגזות.
ב. משנת 1972 התובע הינו בעל שליטה ועובד בחברה בתחום השכרת מלגזות עבודה ותחזוקת המלזגות. בתוך כך ביצוע תיקונים ושיפוצים למלגזות חשמל ודיזל.
ג. עד לשנת 2013 עבד התובע 5 ימים בשבוע כ- 12 שעות ביום, ולעיתים עבד גם בימי שישי.

ד. התובע ביצע תיקונים בחלק התחתון של המלגזות ו לצורך זאת נדרש לכרוע על ברכיו לפחות 2 עד 3 שעות ביום . במהלך ביצוע העבודות, התובע קם לפרקים על רגליו על מנת להביא כלי או חלק נדרש - מפתח שונה, בורג או שמן - ולאחר מכן חזר לכרוע על ברכיו .

5. המומחה מתבקש להשיב לשאלות הבאות:
א. מהו הליקוי של התובע בברכיו?
ב. האם ניתן לקבוע, בסבירות של מעל 50%, קיומו של קשר סיבתי בין עבודת התובע לליקוי ממנו הוא סובל?
גם החמרת מצב הליקוי עקב העבודה משמעה קיום קשר סיבתי בין השניים.
ג. ככל שהתשובה לשאלה הקודמת הינה בחיוב, וקיים לדעת המומחה קשר סיבתי בין העבודה לליקוי, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר אופן קרות הליקוי, דהיינו:
האם בעיקרו של דבר ניתן לומר, כי ליקויו של התובע עקב עבודתו נגרם על דרך של פגיעות זעירות, כך שכל אחת מהן הסבה לו נזק זעיר בלתי הדיר, עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו זה על גבי זה גרמה גם כן לליקויו (כדוגמת טיפות מים המחוררות את האבן עליה הן נוטפות).
ד. ככל שהמומחה ישיב לשאלה הקודמת בחיוב, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר השפעת העבודה על הליקוי ביחס לגורמיו האחרים, דהיינו - האם לעבודת התובע השפעה משמעותית על ליקויו של התובע? ("השפעה משמעותית" על פי הפסיקה הינה בשיעור של 20% ומעלה).

6. המומחה מתבקש למסור תשובותיו תוך 30 יום מהיום.
אם מי מהצדדים היה או עודנו בקשר עם המומחה, לגבי תובענה זו או הפגיעה מושא התובענה, לרבות חוות דעת שקיבל מהמומחה, יגיש הודעה בכתב לבית דין זה וישירות לצד שכנגד, תוך 7 ימים ממועד קבלת החלטה זו.

7. על המומחה ליתן חוות דעת ערוכה כדין, בהתאם לפקודת הראיות [נוסח חדש], תשל"א – 1971, ובכלל זה לפרט את פרטי השכלתו וניסיונו, ולהצהיר כי ידוע לו שחוות הדעת ניתנת במקום עדות בבית הדין.

8. התיק לעיוני ביום 21.1.2018.

ניתנה היום, י"ט כסלו תשע"ח, (07 דצמבר 2017), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.