הדפסה

בית דין אזורי לעבודה בתל אביב - יפו ב"ל 66565-11-16

17 יוני 2018
לפני:
כב' השופטת חופית גרשון-יזרעאלי

התובע:
יוסף שאולוב
ע"י ב"כ: עו"ד שי מויאל

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ: עו"ד רונית סגל

החלטה

מתמנה בזאת ד"ר ציון עידו לשמש כמומחה רפואי בתביעת ו של מר יוסף שאולוב (להלן: "התובע"), להכיר בפגיעה בברכיים ובגב כפגיעה בעבודה.

מצורף כרטיס רפוא י של התובע מקופת חולים מכבי.

פרטי המחלה וממצאיה מפורטים במסמכים הרפואיים (להלן: "המחלה").

אלה העובדות:
התובע, יליד 1959, עובד כנהג קטר של רכבות נוסעים ברכבת ישראל, משנת 1992 ועד לפרישתו לגמלאות בשנת 2017, משך כ- 25 שנים. קודם לכן עבד התובע כנהג קטר ברוסיה, כ- 20 שנה.

התובע עובד משרה מלאה, כ- 8 שעות ביום, ובמהלכה נוהג בפועל כ- 6- 7 שעות מדי יום. התובע יושב במהלך עבודתו שעות רבות בתא הנהג. במהלך זמן הנסיעה נדרש התובע ללחוץ אחת ל- 7 שניות לערך על דוושה ברצפת הקטר מצד ימין, לשם בחינת עירנות הנהג. מרבית הזמן הלחיצות הן ברגל ימין, וכ- 30% מן הלחיצות הן ברגל שמאל. אין צורך להרים את הרגל לצורך הלחיצה על הדוושה.

התובע נוהג בקטרים מדגמים שונים חלקם משנת 1992 חלקם חדשים יותר , ברובם לא מותקנים כסאות אוויר, אלא כסאות עם מערכת קפיצים. בשנים האחרונות הוחלפו חלק מן הכיסאות בכיסאות אוויר. קיימים בולמי זעזועים בקרונות ובקטרים .

במסגרת עבודתו התובע היה חשוף לרטט מתמשך.

המומחה מתבקש להשיב לשאלות הבאות:
מהם הליקויים של התובע בברכיים ובגב?
האם ניתן לקבוע, בסבירות של מעל 50%, קיומו של קשר סיבתי בין עבודת התובע לליקוי ממנו הוא סובל?
גם החמרת מצב הליקוי עקב העבודה משמעה קיום קשר סיבתי בין השניים.
ככל שהתשובה לשאלה הקודמת הינה בחיוב, וקיים לדעת המומחה קשר סיבתי בין העבודה לליקוי, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר אופן קרות הליקוי, דהיינו:
האם בעיקרו של דבר ניתן לומר, כי ליקויו של התובע עקב עבודתו נגרם על דרך של פגיעות זעירות, כך שכל אחת מהן הסבה לו נזק זעיר בלתי הדיר, עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו זה על גבי זה גרמה גם כן לליקויו ( כדוגמת טיפות מים המחוררות את האבן עליה הן נוטפות).
ככל שהמומחה ישיב לשאלה הקודמת בחיוב, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר השפעת העבודה על הליקוי ביחס לגורמיו האחרים, דהיינו - האם לעבודת התובע השפעה משמעותית על ליקויו של התובע? ("השפעה משמעותית" על פי הפסיקה הינה בשיעור של 20% ומעלה).

המומחה מתבקש למסור תשובותיו תוך 30 יום מהיום.
אם מי מהצדדים היה או עודנו בקשר עם המומחה, לגבי תובענה זו או הפגיעה מושא התובענה, לרבות חוות דעת שקיבל מהמומחה, יגיש הודעה בכתב לבית דין זה וישירות לצד שכנגד, תוך 7 ימים ממועד קבלת החלטה זו.

על המומחה ליתן חוות דעת ערוכה כדין, בהתאם לפקודת הראיות [נוסח חדש], תשל"א – 1971, ובכלל זה לפרט את פרטי השכלתו וניסיונו, ולהצהיר כי ידוע לו שחוות הדעת ניתנת במקום עדות בבית הדין.

התיק לעיוני ביום 31.7.18.

ניתנה היום, ד' תמוז תשע"ח, (17 יוני 2018), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.