הדפסה

בית דין אזורי לעבודה בתל אביב - יפו ב"ל 31013-10-11

בפני
השופטת נטע רות

התובע
מאיר בן הרוש

ע"י ב"כ עו"ד מיכאל לנג
ממשרד מרקמן טומשין ושות'

-
הנתבע
המוסד לביטוח לאומי

ע"י ב"כ עו"ד שירה צמיר
מהלשכה המשפטית

החלטה למינוי מומחה רפואי

1. מתמנה בזה ד"ר רון בשוראי ( אורטופדיה ) להיות מומחה יועץ רפואי (להלן - היועץ הרפואי), כדי לתת חוות דעתו בעניין מר בן הרוש(להלן - התובע), בשאלות המפורטות בסעיף 4 להלן.
היועץ הרפואי מתבקש, במידת האפשר, ליתן חוות דעתו בתוך 30 ימים מיום קבלת החלטה זו.

2. רצ"ב התיק ובו כל המסמכים הרפואיים הרלבנטיים.

3. להלן התשתית העובדתית:

א. התובע יליד 1956.

ב. התובע עבד כנהג מוביל טנקים בבסיס תובלה במשמר הנגב בין השנים 79' ועד 01'. תפקידו זה כלל -
עבודת התובע כללה הובלה על גבי מוביל ששקל כ- 100 טון לפחות, טנק אחד או שני נגמ"שים. שכן, ניתן להעמיס על הרכב טנק השוקל כ- 80 טון לפחות.
התובע עשה שימוש במובילים כדלקמן: עד לשנת 2001 במוביל מסוג מק עם הגה מכני בקוטר 50 ס"מ, משנת 2001 עד 2010 ברכב מסוג וולבו עם הגה חצי מכני וחצי פניאומטי בקוטר של 40 ס"מ, משנת 2010 במוביל מסוג מרצדס עם הגה הידראולי.
קשירה של המובל אל המוביל באמצעות שרשראות ברזל מסיביות. לצורך כך התובע נדרש לסחוב תחילה שרשרת ברזל במשקל של כ-20 ק"ג כשאת החלק שיש להרימו לצורך הקשירה שוקל 7 ק"ג.
לשם קשירות המובלים נדרש התובע להוציא את השרשראות מתא האחסון שעל המוביל. פעולת הקשירה מתבצעת ע"י עיגון השרשראות בהצלבה לאנקול ייעודי, הרמה של השרשראות מעל לגובה הכתפיים בתנועה קשתית ומשיכה של השרשראות ועיגונן מהצד השני.
עיקר המאמץ של התובע נעשה במסגרת פעולת המשיכה של השרשראות שנועדה להדק את השרשראות על המובל. לשם קשירת טנק או נגמ"ש נדרשות 4 שרשראות: 2 מקדימה ו-2 מאחור.
פעולת הקשירה של טנק או נגמ"ש אורכת 15-20 דק' ונעשית בתדירות ממוצעת של 4 פעמים ביום.
עם הגיעו ליעד משחרר התובע את השרשראות ומעביר אותן לאחסון בתא הייעודי.
נסיעות רבות שערך התובע התבצעו בדרכים לא סלולות ובדרכים אלה נדרש התובע להחזיק ולסובב את ההגה בחוזקה יתרה על מנת שהמוביל לא יסטה ממסלולו. הנסיעה בדרכים אלה כרוכה בתזוזות תכופות של הרכב וכן במכות הנגרמות כתוצאה מהתחככות של ראש המוביל בעגלה.
במסגרת עבודתו נדרש התובע אף להחליף כ- 4-5 גלגלים בממוצע בשבוע. לצורך כך יש צורך לפרק 12 ברגים באמצעות פטיש אויר ולמשוך את הגלגל. עבודה זו מתבצעת ע"י שני אנשים. שחרור הברגים נעשה באמצעות אדם אחד שמשחרר את הבורג ואדם נוסף המחזיק את הידית של מנוף ההרמה. כמו כן, משיכת הגלגל נעשית אף היא ע"י שני אנשים.
לאחר מכן גלגל הרזרבה מורד ממקום האחסון שהוא מעל לגובה הכתפיים ע"י שני אנשים, והם גם מרימים יחד את הגלגל עם התקר לצורך אחסונו במקום האחסון.

ג. היקף עבודתו של התובע 12-14 שעות ביום, 5 ימים בשבוע. לעיתים נדרש התובע לעבוד גם בימי שישי.

ד. החל משנת 2001 התובע משמש כמנהל עבודה – משק הובלה. במסגרת תפקידו זה הוא נוהג ברכב טנדר כשעתיים בכל יום עבודה. התובע מבצע הדגמה של קשירה לחיילי מילואים ואף נדרש בעת הפעילות בשטח, לבצע את הקשירות בכוחות עצמו על מנת להבטיח מפני תקלות המסכנות חיי אדם.

4. היועץ הרפואי מתבקש להשיב על השאלות, כדלקמן:
א. מה הם ליקויו של התובע?
ב. האם ניתן לקבוע, בסבירות של מעל 50%, קיומו של קשר סיבתי בין עבודת התובע לליקוי ממנו הוא סובל?
גם החמרת מצב הליקוי עקב העבודה משמעה קיום קשר סיבתי בין השניים.
ג. ככל שהתשובה לשאלה הקודמת הינה בחיוב, וקיים לדעת המומחה קשר סיבתי בין העבודה לליקוי, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר אופן קרות הליקוי, דהיינו:
האם בעיקרו של דבר ניתן לומר, כי ליקויו של התובע עקב עבודתו נגרם על דרך של פגיעות זעירות, כך שכל אחת מהן הסבה לו נזק זעיר בלתי הדיר, עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו זה על גבי זה גרמה גם כן לליקויו (כדוגמת טיפות מים המחוררות את האבן עליה הן נוטפות).
ד. ככל שהמומחה ישיב לשאלה הקודמת בחיוב, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר השפעת העבודה על הליקוי ביחס לגורמיו האחרים, דהיינו - האם לעבודת התובע השפעה משמעותית על ליקויו של התובע? ("השפעה משמעותית" על פי הפסיקה הינה בשיעור של 20% ומעלה).

5. התיק יובא לעיוני בתוך 45 יום מהיום.

6. המזכירות תמציא ליועץ הרפואי החלטה זו בצירוף המסמכים הרפואיים.
לצדדים תומצא החלטה זו בלבד.

ניתנה היום, כ"ח שבט תשע"ח (13 פברואר 2018), בהעדר הצדדים.
נטע רות, שופטת
נטע רות, שופטת