הדפסה

בית דין אזורי לעבודה בתל אביב - יפו ב"ל 24204-05-18

14 נובמבר 2019
לפני:
כב' השופטת חופית גרשון-יזרעאלי

התובעת:
נדיה דרוזדוב
ע"י ב"כ: עו"ד אסף דרכלר
-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ: עו"ד רונית סגל
החלטה

ד"ר אנג'ל דוד מתמנה בזאת לשמש מומחה יועץ רפואי (להלן - המומחה) לשם מתן חוות דעת רפואית בתביעתה של התובעת להכיר בפגיעה בצווארה כפגיעה בעבודה.

להחלטה זו מצורפים המסמכים הרפואיים הבאים:
תיקה הרפואי של התובעת מקופת חולים מאוחדת.
דיסק שצורף לתצהיר התובעת (נספח ב'- לתשומת לב המזכירות).

אלה העובדות:
התובעת ילידת 1983.
התובעת מועסקת במפעל תדיראן סוללות כ-12 שנה. התקופה הרלבנטית לתביעה היא משנת 2006 עד 2016. התובעת עבדה במשרה מלאה (כ-8.5 שעות ביום).
בתקופה הרלבנטית הועסקה התובעת כממיינת סוללות, כאשר תפקידה היה לבחון מעל למאה מגשי סוללות ביום ולמיין מתוך המגשים את הסוללות הפגומות.
במסגרת עבודתה, התובעת ערמה מגשי סוללות על שולחן לפניה. התובעת נטלה מגש מגש, ובחנה כל מגש כחמש עד עשר דקות, על מנת למיין מתוך המגש את הסוללות הפגומות. התובעת נטלה כל מגש, רכנה לעברו עם צווארה, ובחנה באמצעות זכוכית מגדלת את הסוללות משך כחמש עד עשר דקות. מרבית הזמן תנוחת הצוואר הייתה רכינה סטטית, ומעת לעת התובעת ביצעה תנועות, כמתואר בסרטון המצורף.
בסה"כ במסגרת יום עבודה התובעת עסקה במיון הסוללות באופן המתואר במשך כ-7.5 שעות.

המומחה מתבקש להשיב לשאלות הבאות:
מהו הליקוי של התובעת?
האם ניתן לקבוע, בסבירות של מעל 50%, קיומו של קשר סיבתי בין עבודת התובע לליקוי ממנו הוא סובל?
גם החמרת מצב הליקוי עקב העבודה משמעה קיום קשר סיבתי בין השניים.
ככל שהתשובה לשאלה הקודמת הינה בחיוב, וקיים לדעת המומחה קשר סיבתי בין העבודה לליקוי, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר אופן קרות הליקוי, דהיינו:
         האם בעיקרו של דבר ניתן לומר, כי ליקויו של התובע עקב עבודתו נגרם על דרך של פגיעות זעירות, כך שכל אחת מהן הסבה לו נזק זעיר בלתי הדיר, עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו זה על גבי זה גרמה גם כן לליקויו (כדוגמת טיפות מים המחוררות את האבן עליה הן נוטפות).
ככל שהמומחה ישיב לשאלה הקודמת בחיוב, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר השפעת העבודה על הליקוי ביחס לגורמיו האחרים, דהיינו - האם לעבודת התובע השפעה משמעותית על ליקויו של התובע? ("השפעה משמעותית" על פי הפסיקה הינה בשיעור של 20% ומעלה).

המומחה מתבקש ליתן חוות דעתו תוך 30 יום מהיום, בדרך שבה ניתנת חוות דעת של מומחה לפי פקודת הראיות [נוסח חדש] התשל"א 1971, ובכלל זה לפרט את פרטי השכלתו וניסיונו ולהצהיר שידוע לו כי חוות הדעת ניתנת במקום עדות בבית הדין, על כל המשתמע מכך.

אם מי מהצדדים היה או עודנו בקשר עם המומחה, לגבי תובענה זו או הפגיעה מושא התובענה, לרבות חוות דעת שקיבל מהמומחה, יגיש הודעה בכתב לבית הדין, עם העתק לצד שכנגד, תוך 7 ימים ממועד קבלת החלטה זו.

לעיוני ביום 5.12.19.

ניתנה היום, ט"ז חשוון תש"פ, (14 נובמבר 2019), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.