הדפסה

בית דין אזורי לעבודה בתל אביב - יפו ב"ל 17321-04-15

01 אפריל 2019
לפני: כב' השופט אורן שגב

התובע:
יובל ריקלין ת.ז XXXXX977
ע"י ב"כ: עו"ד מיטל קאהן
-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ: עו"ד ישראלה איילין

החלטה
בהמשך להחלטתי מהיום, הריני ממנה בזאת את ד"ר יפה דוד, מומחה לכירורגיה אורטופדית (תת התמחות כירורגרית כף היד) כמומחה יועץ רפואי (להלן - המומחה) לשם מתן חוות דעת רפואית בשאלות המפורטות להלן. המומחה מתבקש ליתן חוות דעתו תוך 30 ימים ממועד קבלת החלטה זו.
את התשובותיו כאמור מתבקש המומחה לבסס על המסכת העובדתית הבאה –
התובע, יליד 1960, עבד בתור מכונאי צמ"ה וכן ביצוע עבודות מסגרות ומתכת. התובע הועסק כאמור בין השנים 1982-1995 וכן משנת 2000 ועד לסוף שנת 2013.
במסגרת עבודתו ביצע התובע עבודות של שיפוץ מנועים, תיבות הילוכים ומערכות מכניות שונות; פירוק והרכבה של גלגלים גדולים; פירוק שרשראות זחל; תיקון מערכות הידראוליות לרבות בוכנות גדולות וכו'.
התובע עבד 5 ימים בשבוע כ-10 שעות עבודה ביום. לצורך ביצוע עבודתו נדרש התובע לעבוד עם כלים רוטטים שונים (פטישים, מקדחות, משחזות, קומפרסורים ופטישי אוויר בגדלים שונים), כאשר העבודה תוך שימוש בכלים רוטטים ערכה במצטבר בין 4-5 שעות ביום; באופן שאינו רציף.
ידו הדומיננטית של התובע היא יד שמאל.
המומחה מתבקש להשיב על השאלות שלהלן וזאת על בסיס העובדות שתוארו בסעיף 2 לעיל –
א. מהו ליקויו של התובע בכפות ידיו ומרפקיו?
ב. האם ניתן לקבוע, בסבירות של מעל 50%, קיומו של קשר סיבתי בין עבודת התובע כמפורט בעובדות לעיל לליקוי ממנו הוא סובל? גם החמרת מצב הליקוי עקב העבודה משמעה קיום קשר סיבתי בין השניים.
ג. ככל שהתשובה לשאלה הקודמת הינה בחיוב, וקיים לדעת המומחה קשר סיבתי בין העבודה לליקוי, האם ניתן לומר, כי ליקויו של התובע עקב עבודתו נגרם על דרך של פגיעות זעירות, כך שכל אחת מהן הסבה לו נזק זעיר בלתי הדיר, עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו זה על גבי זה גרמה גם כן לליקויו (כדוגמת טיפות מים המחוררות את האבן עליה הן נוטפות).
ד. ככל שהמומחה ישיב לשאלה הקודמת בחיוב, האם לעבודת התובע השפעה משמעותית על ליקויו? ("השפעה משמעותית" על פי הפסיקה הינה בשיעור של 20% ומעלה).
ה. האם לאור החומר הרפואי והחלטת העובדות, התקיימו בתובע התנאים להכיר במחלתו כמחלת מקצוע, ולו על דרך של החמרה, בהתאם לתוספת השנייה לתקנות הביטוח הלאומי (ביטוח מפני פגיעה בעבודה), התשי"ד -1954, ואם כן לאיזו מחלת מקצוע מתאים מצבו?
המזכירות תמציא את ההחלטה דנן למומחה ולצדדים בתוספת החומר הרפואי .
במידה ומי מהצדדים היה או עודנו בקשר עם המומחה, לרבות חוות דעת שקיבל מהמומחה, יגיש הודעה בכתב לבית הדין, עם העתק לצד שכנגד, תוך 7 ימים ממועד קבלת החלטה זו.
לעיוני בתוך 30 ימים.

ניתנה היום, כ"ה אדר ב' תשע"ט, (01 אפריל 2019 בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.