הדפסה

בית דין אזורי לעבודה בירושלים ב"ל 39354-09-17

17 ינואר 2019

לפני:
כב' השופט אייל אברהמי, נשיא

התובע
דוד אוזנה
ע"י ב"כ עוה"ד נאווה אילון

-
הנתבע
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ עוה"ד אילנה חלפון
פסק דין

1. התובע מוגבל בניידות בן 83. במשך שנים רבות הוא מקבל קצבת ניידות כששיעור מוגבלותו בניידות עולה על 60%.
התובע הוזמן לבדיקות רפואיות על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ורישיונו הותלה, על ידי רשות הרישוי למשך חודש וחצי (בסופו של דבר הוחזק הרישיון במשרד הרישוי מעלה לחודש וחצי ,ככל הנראה שלא כדין). לאחר שנערכו הבדיקות הרפואיות נמצא כי התובע כשיר להמשיך לנהוג ורישיונו הוחזר לו.
בגין חודש מאי 2017 (שבו הוחזק הרישיון ע"י רשות הרישוי) לא שולמה לו קצבת הניידות.
2. לטענת הנתבע לא היה התובע בעל רישיון נהיגה בחודש מאי וממילא לא זכאי היה לקצבת ניידות ,כמי שיש לו רישיון נהיגה. היא פעלה בהתאם למה שנמסר לה על ידי רשות הרישוי.
3. לטענת התובע רישיונו הותלה על ידי רשות הרישוי , שלא בצדק ,בסופו של דבר הוחזר לו הרישיון אחרי זמן לא ארוך, לאחר שנמצא שאכן מצבו הרפואי תקין. כל אותה עת נשאר הרכב בבעלותו, הוא נשא בעלויות האחזקה שיש לבעל רכב כמו ביטוח וכיוצ"ב. בנסיבות אלה אין מקום לשלול את זכאותו לקצבת ניידות.

הכרעה:
4. אני מקבל את עמדת התובע. יש לזכור כי מדובר בקצבה שמשתלמת לתובע במשך עשרות שנים. רישיון הנהיגה לא נשלל. אין מדובר בעבירת תעבורה שעבר שבעטיה נשלל רישיונו.
רישיון הנהיגה של התובע הותלה בלבד לפרק זמן קצר ,לצורך בחינת המצב הרפואי. אילו הרשות המנהלית העוסקת בענין – המכון הרפואי לבטיחות בדרכים - הי תה מזרזת בדיקתה והחלטתה, הייתה התקופה מתקצרת לימים אחדים. סופו מעיד על תחילתו - לאחר הבדיקה נמצא, כי התובע במצב רפואי שכשיר להמשך נהיגה. רישיונו הוחזר לו. לא היה אפוא, כך נמצא בדיעבד, מקום להתלות את רישיון הנהיגה לאור הממצא שהיה (או לא היה) .
יש גם לזכור כי במשך תקופת חודש מאי המשיך התובע לשאת בעלויות הרכב הואיל והמשיך להחזיקו. אילו מכר הרכב לפרק הזמן שהרשיון הותלה ושב וקנה רכב לאחר מכן ,היה ניזוק עשרת מונים ובוודאי לא כך היתה הצפיה שיעשה. ב"כ הצדדים הפנו לפסיקה שונה שלטעמי פחות משקפת את המקרה דנן. נדמה שהעקרון הנכון צריך להלמד מפסק הדין בל 5094/09 חגואל שלמה נגד המוסד.
לנוכח כל האמור אני מקבל את התביעה וקובע כי התובע זכאי לקצבת ניידות עבור חודש מאי 2017.
בשים לב שהתובע מיוצג על ידי הלשכה לסיוע משפטי אין צו להוצאות.
זכות ערעור לבית הדין הארצי לעבודה תוך 30 יום.

ניתן היום, י"א שבט תשע"ט, (17 ינואר 2019), בהעדר הצדדים וישלח אליהם .