הדפסה

בית דין אזורי לעבודה בירושלים ב"ל 1566-05-16

28 ינואר 2020

לפני:

כב' השופט דניאל גולדברג

התובע
טובה אניספלד

ע"י ב"כ: עו"ד שי אניספלד
-
הנתבעים
המוסד לביטוח לאומי

ע"י ב"כ: עו"ד

פסק דין

ביום 3.2.15 הגישה התובעת תביעה לדמי פגיעה ולהכרה בכאבים ובדליות בשתי רגליה, כ"פגיעה בעבודה" לפי חוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], התשנ"ה (להלן: "התביעה").
ביום 19.5.15 דחתה פקידת התביעות את התביעה.
התובעת הגישה תובענה זו כנגד החלטת פקידת התביעות מיום 19.5.15, ולאחר ניהול ההליך ( שכלל ישיבת הוכחות לצורך בירור המחלוקת בשאלה אם תנאי עבודתה של התובעת כמורה בהוראה פרונטלית, קיימו תשתית עובדתית לבחינת יישום תורת המיקרוטראומה, וכן מינוי מומחה רפואי וקבלת חוות דעת רפואית, שאלות הבהרה (והליכי ערעור לגביהן שהסתיימו בהסדר מוסכם), בקשות למינוי מומחה אחר/נוסף ובקשות לשאלות הבהרה), הודיע הנתבע כי החליט לקבל את תביעת התובעת. הודעה זו מקפלת בתוכה הכרה בקשר הסיבתי בין תנאי עבודתה של התובעת לבין הפגימה ברגליה, במובן שניתן לכך בפסיקה, קרי: שמסתבר יותר שלתנאי עבודתה של התובעת הייתה השפעה על התפתחות, החמרת או האצת המחלה מאשר המסקנה ההפוכה, וכי תנאי העבודה היוו "גורם משמעותי", במובן זה שהשפעתו הייתה לפחות 20% מכלל הגורמים שתרמו להתפתחות, החמרת או האצת המחלה.
בעקבות הודעת הנתבע הגישו הצדדים הודעות שבהן פירטו את עמדתם לעניין פסק הדין שיינתן בהליך, לרבות בעניין פסיקת שכר טרחת עו"ד.
תובענה זו עניינה אך בהכרה בליקויים ברגליה של התובעת כ"פגיעה בעבודה" לפי חוק הביטוח הלאומי, עקב דחיית התביעה על ידי פקידת התביעות. אין מקום, במסגרת הליך זה, לקביעה כלשהי בעניין קיומה של נכות, תחולתה, שיעורה וקביעת ניכוי בגין מצב קודם, חרף העובדה שחוות דעתו של המומחה מטעם בית הדין כללה התבטאות בעניינים אלה. עניינים אלה הינם בתחום סמכותה הבלעדית של הוועדה הרפואית (ברע 5989-01-15 מרדכי בן דוד – המוסד לביטוח לאומי (מיום 26.3.15)) .
בהתאם לכך, בית הדין קובע כי כאבי הרגליים והדליות ברגליה של התובעת מוכרים כ"פגיעה בעבודה".
הנתבע ישלם לתובעת שכ"ט עו"ד בסך 4,500 ₪.
זכות ערעור לבית הדין הארצי לעבודה תוך 30 ימים.

ניתן היום, ב' שבט תש"פ, (28 ינואר 2020), בהעדר הצדדים ויישלח אליהם .