הדפסה

בית דין אזורי לעבודה בירושלים ב"ל 14129-03-19

20 ינואר 2020
לפני:
כב' השופט כאמל אבו קאעוד - סגן נשיא
נציג ציבור עובדים יוסף קשי
נציב ציבור מעסיקים שלום פישביין
התובע:
מיכאל חזות

ע"י ב"כ: עו"ד דורית פילו

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי

ע"י ב"כ: עו"ד יהודה אדרעי

החלטה

התובע בתיק דנן נפגע בתאונת דרכים, שהנתבע הסכים בדיון שהתקיים ביום 31.12.19 להכיר בה כפגיעה בעבודה כמשמעותה בסעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], תשנ"ה-1995.

על אף שהנתבע הסכים להכיר בתאונה כפגיעה בעבודה כאמור, ב"כ התובע ביקשה להעיד את התובע ואת רעייתו על מנת להסביר את פער הזמנים שחלף בין התאונה עד לאבחון הליקוי הרפואי שהוא סבל כתוצאה ממנה, לפיכך נסכם להלן את התרשמותנו מכלל העובדות שהונחו לפנינו.

ביום 7.10.16 בשעות הבוקר במהלך נסיעה ברכבו הפרטי של התובע לכיוון לקוח נפגע בתאונת דרכים חזיתית. ההתנגשות בין הרכבים הייתה עזה, והרכב שבו נסע התובע היה כתוצאה מהתאונה במצב של "אבדן גמור".

עקב התאונה, חלקו העליון של גופו של התובע הוטח קדימה ואחורה בעוצמה גבוהה. לאחר התאונה, התובע לא פונה לבית חולים. בת זוגתו הגיעה ואספה אותו לביתו לנוח.

בשים לב כי התאונה התרחשה בתקופת חגי תשרי, התובע לא חזר לעבודה לאחריה, ולמשך מספר ימים. כששב התובע לעבודתו, עבד בהיקף מצומצם יותר בשל מגבלותיו הרפואיות.

לטענת התובע, ימים ספורים אחרי התאונה הוא התחיל לסבול מכאבי צוואר, אולם בשים לב כי סבל מכאבי צוואר גם בעבר חשב שהכאבים יחלפו.

עוד טוען התובע כי לאחר כשבוע התחיל לסבול מרגישות ברגל שמאל, אשר התפתחו כעבור זמן מה לכאבים בכף רגל שמאל. בהמשך כף רגלו השמאלית החלה להאדים והוא התקשה בהליכה ולפיכך לטענתו פנה לראשונה לרופאת המשפחה, ד"ר מרטין ביום 21.2.17, מבלי ש קישר בין הכאבים לתאונה. רופאת המשפחה אבחנה כי הוא סובל מ"גאוט" ונתנה לו טיפול תרופתי.

ביום 23.2.17 חזר לד"ר מרטין שהורתה לו להפסיק חלק מהטיפול התרופתי ובעקבות ההיסטוריה הרפואית של אביו אשר סבל מניוון שרירים, המליצה לו לפנות לאורטופד ולנוירולוג.

ביום 5.3.17 התובע פנה לרופא עיניים בשל דלקת בעין שחזרה על עצמה. במסגרת הביקור, הוא ציין בפניו כי הוא סובל מהכחלה בכף רגל שמאל, ותלונותיו הועלו על הכתב במסמך רפואי מאותו יום.

ביום 2.4.17 פנה התובע לאורטופד, בהמלצת רופאת המשפחה. התור היה קבוע לבתו, ולכן האורטופד לא הצליח להעביר את כרטיס קופת החולים שלי במחשב קופת החולים, ולכן הביקור אינו רשום. האורטופד לא חשב שהוא לוקה בניוון שרירים.

ביום 25.5.17 פנה התובע לנוירולוג, ד"ר מיכאלוב, אשר הפנה אותו לביצוע בדיקת MRI. ביום 6.7.17 בוצעה הבדיקה שממצאיה בלט דיסק בגובה C4-7 עם לחץ על עמוד השדרה.

ביום 17.9.17 פנה התובע אל נוירוכירורג, ד"ר שפירו, בהמלצת הנוירולוג, אשר העלה לטענתו קשר בין התאונה למצבו הרפואי של התובע, והמליץ לו על ניתוח דחוף.

בעקבות המלצת רופאיו עבר התובע ביום 26.11.17 ניתוח בעמוד שדרה צווארי. על אף הניתוח לטענתו מצבו הרפואי ממשיך להתדרדר והעדר התחשובה בצד שמאל הגיע עד כתף שמאל והוא סובל ממגבלות רבות עקב כך.

מובן כי איננו יכולים לאשר או לשלול את הקש"ס בין ליקוייו ומגבלותיו הרפואיים של התובע לתאונה ללא היוועצות עם מומחה רפואי נוירולוגי. העובדות וטענותיו של התובע כפי שהובאו לעיל יובאו בפני המומחה והוא ישקול מה מתוכן רלוונטי ומה לאו. נוסיף כי התרשמנו בחיוב מעדותו של התובע ומעדות בת זוגתו, ולפיכך טענותיהם לעניין הביקור בפני האורטופד שלא נרשם, אי חזרתו לעבודה מיד לאחר התאונה וצמצום בשעות עבודתו לאחריה, טענותיו לפיהן לא קישר בין הכאבים שחש לתאונה עד לביקור בפני הנוירוכירורג, יעמדו אף הן בפני המומחה הרפואי שימונה .

לאחר שמלוא החומר הרפואי ייסרק לתיק ימונה מומחה רפואי יועץ לבית הדין בתחום הנוירולוגי, בפניו יונחו העובדות שלהלן:

לעיון אב בית הדין עם סריקת מלוא החומר הרפואי.

ניתנה היום, כ"ג טבת תש"פ, (20 ינואר 2020), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.

מר יוסף קשי
נציג ציבור (עובדים)

כאמל אבו קאעוד,
סגן נשיא

מר שלום פישביין,
נציג ציבור (מעסיקים)