הדפסה

בית דין אזורי לעבודה בחיפה ס"ע 68739-11-17

21 נובמבר 2018
לפני: כב' הרשמת מירי שי
התובע:
(המבקש)
חאפז מטר
ע"י ב"כ: עו"ד עבאס סאמר
-
הנתבעת:
(המשיבה)
סיני טכנולוגיות זיווד בע"מ
ע"י ב"כ: עו"ד אלון סבג
החלטה

לפני בקשת התובע לתיקון כתב התביעה

1. בבקשה נטען שמכתב התביעה המקורי נשמט רכיב תביעה שעניינו תשלום דמי מחלה. לפי הטענה, התובע הוחתם על מסמך לא חוקי בנוגע לימי מחלה, ועקב טעות טכנית לא אוזכרה עובדה זו בכתב התביעה. כמו כן התבקש תיקון הסכום הנתבע ברכיב דמי הבראה בשל טעות סופר שנפלה בכתב התביעה וצומצם הסכום הנתבע ב גין הפרשות לתגמולים.

2. הנתבעת בתגובתה טוענת שהתובע לא נתן טעם להגשת כתב תביעה מתוקן, ואין בבקשה הסבר מוצדק להגשת כתב תביעה מתוקן קרוב לשנה ממועד פתיחת ההליך המשפטי, שעה שהתובע יכול היה לכלול את כל הסעדים ועילות התביעה בכתב התביעה המקורי. נטען עוד שמטרת הבקשה לבצע "מקצה שיפורים" כדי לכלול בתביעה רכיב דמי מחלה, אולם מדובר בהרחבת חזית אסורה.

3. דרך המלך היא שלכל צד להליך משפטי הזכות, בכל עת ובכל שלב, לעתור לתיקון כתב טענות שהגיש. זאת כיון שהמטרה העיקרית בתיקון כתבי טענות היא להעמיד את כלל השאלות האמיתיות השנויות במחלוקת בין הצדדים לבירור המשפטי. לכן ערכאת המשפט תיעתר לבקשה לתיקון כתב טענות, בכל שלב, אלא אם עלול להיגרם לצד האחר נזק שאינו ניתן לתיקון בפיצוי כספי.

על כן, בבואו לדון בבקשה לתיקון כתב טענות, שומה על בית הדין להשוות לנגד עיניו כי מטרת ההליך המשפטי לרדת לחקר האמת, ומכאן שאינטרס גילוי האמת ומיצוי הבירור המשפטי עד תום גובר על אינטרסים לגיטימיים של בעל הדין שכנגד, ובלבד שלא מדובר בנזק שאינו ניתן לתיקון בפסיקת הוצאות.

4. לאחר שעיינתי בבקשה ו בתגובה, הגעתי למסקנה כי דין הבקשה להתקבל. בית הדין מתבקש להתיר תיקון כתב התביעה בשלב מקדמי של ההליך המשפטי, עוד לפני שהחלה שמיעת הראיות בתביעתו של התובע. לא נעלמה מעיני העובדה שהתובע לא מילא אחר החלטת בית הדין מיום 10.10.18 בכל הנוגע לצמצום רכיב התביעה שעניינו תשלום פיצויי פיטורים בהינתן ששוחררו לזכותו הכספים הצבורים בקופת הפיצויים. אף נתתי דעתי לעובדה שמתבקשת הוספת טיעונים עובדתיים בכל הנוגע לרכיב דמי מחלה. יחד עם זאת, ברכיבי התביעה שעניינם דמי הבראה וקרן פנסיה מדובר בצמצום הסכומים הנתבעים כך שהלכה למעשה לא מדובר בבקשה המצריכה תיקון כתבי הטענות.

5. באשר לבקשה להוספת עילת תביעה וסעד כספי בגין דמי מחלה - אני בדעה שיש לאפשר לתובע את יומו בבית הדין כך שיכלול בתביעתו את כל הסעדים הנובעים מיחסי העבודה בין הצדדים. תיקון כתב התביעה יסייע לבית הדין להכריע ביעילות ובשלמות בכלל השאלות השנויות במחלוקת בין הצדדים.

6. אשר על כן, אני נעתרת לבקשה וכתב התביעה המתוקן מתקבל לתיק בית הדין.

7. הנתבעת רשאית להגיש, ככל שתמצא לנכון, כתב הגנה מתוקן, וזאת עד ליום 23.12.18.

8. דיון מוקדם יתקיים לפני ביום 5.3.19 בשעה 1 0:30. על הצדדים להתייצב לדיון באופן אישי, ולהביא עמם את כל המסמכים הרלוונטיים שברשותם.

9. ההוצאות תובאנה בחשבון בתום ההליך המשפטי, בין היתר בהתחשב בתוצאה הסופית בנוגע לטיעונים שהתווספו בכתב התביעה המתוקן.

ניתנה היום, י"ג כסלו תשע"ט, (21 נובמבר 2018), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.